28 Şubat işte böyle uygulanmış

28 Şubat işte böyle uygulanmış
Vakit’in ele geçirdiği Genelkurmay Başkanlığı Psikolojik Harekat Daire Başkanlığı bünyesinde hazırlanmış olan, 11 Temmuz 2001 tarihli “Gizli” ibareli “Sultanbeyli İlçesi Psikolojik Harekat Faaliyetleri Görev Sonuç Raporu”nda

YENER DÖNMEZ –ALİ EYVAZ'IN HABERİ 

HABERİN BELGELERİ İÇİN TIKLAYIN

Genelkurmay Başkanlığı Psikolojik Harekat Daire Başkanlığı bünyesinde hazırlanan, 11 Temmuz 2001 tarihli “Gizli” ibareli bir raporda, Sultanbeyli ilçesindeki sözde “irticai” durumun “psikolojik harekat faaliyetleri” bakımından incelendiği ortaya çıktı. “1’nci Psikolojik Harekat Tabur Komutanlığınca İstanbul Sultanbeyli ilçesinde siyasi ve irticai yapılanma, siyasi partilerin amaçları ve faaliyetleri, halk üzerindeki etkinliği, propaganda vasıtaları ve kullanılan temalar konusunda icra edilen Psikolojik Harekat faaliyetleri ile ilgili hazırlanan Görev Sonuç Raporu ilgi ile alınmış ve önemli görülen hususlar müteakip maddelerde arz edilmiştir” denilen raporda, ilçede yaşayan insanların tek tek Türkiye’nin hangi bölgesinden geldikleri, siyasi eğilimleri, kültürel ve etnik aidiyetleri, okuma yazma oranı, karşılaştırmalı cami ve okul sayılarına kadar bir çok veri yer alıyor. Raporda ayrıca, 1997 yılından 2001’e kadar Sultanbeyli’de irtica ile nasıl mücadele edildiği, kaç Kur’an kursu ve öğrenci yurdunun kapatıldığı, camilerin nasıl denetim altına alındığı etraflıca anlatılıyor.

JİTEM PERSONELİNİN KATKISI VE SİVİL AJANLARLA HAZIRLANMIŞ


Raporun nasıl hazırlandığıyla ilgili bilgi verilirken de JİTEM’in varlığı açıkça kabul edilirken, şu ifadeler dikkat çekiyor: “Sultanbeyli ile ilgili tespit edilen hususlar, Sultanbeyli ilçesinde kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurlar, ilçe kaymakamı, JİT personeli, esnaf ve yerel halk ile yüz yüze iletişim kurularak elde edilmiştir.”

İşte rapordan çarpıcı ifadeler:

CAMİ –OKUL KARŞILAŞTIRMASI

“Sultanbeyli ilçesi mutaassıp ve dindar yapılı ailelerden oluşmaktadır. İlçe bu nedenle her türlü dini istismara açıktır. İlçede toplam cami sayısı 104 iken, okul sayısı 24’tür. Camilerden 84’ü faal halde olup, geriye kalanı inşaat halindedir. Görevli imamların 35’i kadrolu, 49 imam ise valiliğin onayı ile fahri imam olarak görev yapmaktadır.”

SİYASİ PARTİLER YÖNÜNDEN…

“1997 yılında yapılan genel ve yerel seçimlerde kapatılan Refah Partisi ve devamı olan Fazilet Partisi toplam oyların yüzde 68’ini alırken, bu oran 1999 yılında yüzde 20 azalmış ve yüzde 48’e düşmüştür. Buna karşın HADEP’in oyları yüzde 20’ye çıkmıştır. Kapatılan FP ile HADEP’in etnik milliyetçilik bağlamı dışında dini yönden yapılanmasında benzerlik vardır. FP’nin oylarındaki düşmenin nedeni HADEP’in seçime girmesidir.”

Kapatılan FP’nin seçmenlerinin çoğunlukta olduğu bu bölgede Hizbullah Terör Örgütü, İCCB-AFİD, İBDA-C, Müslüman Kardeşler Kısas Savaşçıları, Süleymancılar, Fethullah Gülen Grubu, Nur Cemaati, İsmailağa Cemaati, Milli Gençlik Vakfı sempatizanlarının faaliyetleri vardır.”

YEREL YÖNETİCİLER HAKKINDA İDDİALAR

Sultanbeyli İlçesi eski Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak hakkında iddialara da yer verilen raporda, Koçak’ın ilçeye dindar ailelerin yerleşmesine gayret gösterdiği ve bu konuda belediye imkanlarını kullandığı öne sürülüyor. Bu konuda şu ifadeler dikkat çekiyor: “1989 yılında belediye ve 1992 yılında ilçe olan Sultanbeyli’nin bugünkü irticai duruma gelmesinde en büyük bay sahibi olan kişi olmuştur.”

“TSK’NIN ETKİN MÜCADELESİYLE SARIKLI VE FESLİ GEZENLERE ARTIK RASTLANMIYOR”

“Geçmişten günümüze Mülki İdarenin ve TSK’nın etkili çalışmalarıyla ilçede sarıklı ve fesli dolaşan insanlara rastlanılmamaktadır. Ancak bu durum, bireylerin siyasi ve ideolojik düşüncelerinden vazgeçtiklerini göstermemektedir.”

BUNLARIN ÇOĞUNLUĞU TAYYİP ERDOĞAN’DAN YANA TAVIR ALACAKLAR

“İlçeye bağlı bütün mahallelerde FP’nin seçmen kitlesi çoğunluktadır. FP’nin kapatılmasıyla, gelenekçi ve yenilikçi kanat şeklinde tabir edilen iki oluşum meydana gelmiştir. Bu oluşumların partiye dönüşmesi halinde, parti seçmeninin büyük bir kısmının Recep Tayyip Erdoğan’dan yana tavır alacağı öğrenilmiştir.”

MAHALLE MAHALLE ANALİZ

“Gazi, Ahmet Yesevi, Battal Gazi, Fatih, Hamidiye, Hasan Paşa, Mecidiye, Mehmet Akif Ersoy, Turgut Reis, Yavuz Sultan Selim mahallelerinde irticai yapılanma diğer mahallelere göre daha fazladır. Bu mahallelerde radikal dini grupların kaçak olarak oluşturdukları, sık sık yerini değiştirdikleri ve Kur’an Kursu olarak kullandıkları evlerin olduğu öğrenilmiştir.”

SAKALLAR KAYMAKAM MARİFETİYLE KESTİRİLMİŞ

“Ali Nabi Koçak’ın belediye başkanlığının dürülmesinden sonra belediyede çalışan memurların sakalları ilçe kaymakamı tarafından belediye binasına berber gönderilerek kestirilmiştir. İlçe genelinde kadınların mensubu olduğu tarikata göre giyindikleri gözlenmiştir.”

EVLERDE DİNİ VAAZLAR VERİLİYOR

“İlçede İmam Hatip kökenli bayanlar ev ev dolaşarak dini vaazlar vermekte, genelde akşam saatlerinde faaliyet göstermekte, Kur’an-ı Kerim’in yaş gözetilmeksizin öğrenilmesi için gönüllü olarak çalışmaktadırlar. Bu bayanların radikal dini gruplar tarafından desteklendiği değerlendirilmektedir.”

ÖĞRETMENLER DE FİŞLEMEDEN NASİBİNİ ALMIŞ

“İlçede görev yapan 879 öğretmenden 300’ü Refah Partisi iktidarı dönemini kapsayan süreçte göreve başlamış, büyük bir bölümünün FP’nin ve BBP’nin görüşünü taşıdıkları öğrenilmiştir.”

DİNİ YAYINLAR DA RAHATSIZLIK KONUSU“İlçede 91.80 frekansından yayın yapan Sultan FM radyosu dini ağırlıklı yayın yapmaktadır. İlçede yerel gazete olarak yayın hayatına devam eden Merhaba Gazetesi’nin basım yeri Bağcılar ilçesi olup, yönetim yeri ise Sultanbeyli’dir. Gazete, FP eğilimlidir.”

CAMİ DERNEĞİ ÇOK OKUL DERNEĞİ AZ

“İrticai grupların özellikle kullandıkları camiler; Merkez, Ulu ve Gazi camileridir. İlçede toplam dernek sayısı 168’dir. Bu derneklerden cami derneği 68 iken, okul derneği ise 6’dır… Bu vakıf ve derneklerin yönlendirmesiyle ilçede toplumsal olay olabileceği değerlendirilmektedir.”

İLÇEDE HİÇ SOLCU YOK

“İlçede genel yapısı itibariyle sağ eğilimli olup, sol gruplar yok denecek kadar azdır. İlçede iş merkezi, apartman, dükkan, butik vb. yerlerin isimlerinin çoğunlukla dini ağırlıkta olduğu görülmüştür.”

BUNLAR DA İCRAATLARI:

KUR’AN KURSLARINI KAPATTIK, CAMİ İNŞAATLARINI DURDURDUK

Raporda, dönemin İlçe kaymakamı Hüseyin Eren ile birlikte TSK unsurlarının yardımıyla irticaya büyük darbe vurulduğu belirtilerek, bu konuda yapılan çalışmalar ise şöyle sıralanıyor:

“Zorunlu sekiz yıllık kesintisiz İlköğretim Yasasına karşı oluşturulan irticai protesto gösterileri etkin ve kararlı tavır konularak sona erdirilmiştir. 1500 kişilik erkek yatılı Osmanlı Kur’an Kursu, 500 kişilik kız yatılı Emir Sultan Kur’an Kursu, 100 kişilik erkek yatılı Cüppeli Selahattin Kur’an Kursu kapatılmıştır. 1000 kişilik Yusuf Hacegan Yakup Sani Vakfı Cami ve Kültür külliyesi inşaatı durdurulmuş ve mühürlenmiştir. 50 kişilik hukuka aykırı ve Kur’an eğitimi verilen 2 işyeri kapatılmıştır.”

YURTLARI KAPATTIK VAKIFLARI MÜHÜRLEDİK

“200 kişilik Abdurrahman Gazi Öğrenci Yurdu, 200 kişilik Özel Erdoğan Öğrenci Yurdu, 100 kişilik Özel Sultanbeyli ve Bahçelievler Öğrenci Yurdu ve 200 kişilik Özbilen Öğrenci Yurdu hukuka aykırı ve irticai faaliyetlerinden dolayı kapatılmıştır. Milli Gençlik Vakfı temsilciliği il genelindeki uygulama doğrultusunda kapatılmış ve 5 kattan oluşan binası mühürlenmiştir.”

İMAM HATİP ARAZİSİNE EL KOYDUK

“Türk Hava Kurumu tarafından, İlim Yayma Cemiyetine Anadolu İmam Hatip Lisesi yapılmak üzere hibe edilen 15 dönüm arsaya Kaymakam tarafından el konulmuştur. İlim Yayma Cemiyetince İmam Hatip Lisesi olarak yaptırılan 64 derslik 6 katlı binanın bu amaçla açılması uygun görülmemiş, il valisinin onayı ile Sultanbeyli Prof. Gediktaş Lisesine dönüştürülmüştür. Fatih Mahallesi Cami Yaptırma Derneğine ait cami yeri okul arsasına dönüştürülmüş, 8 ay içerisinde okul yapılarak Namık Kemal İlköğretim Okulu adı altında hizmete sunulmuştur.”

CAMİLERDE YARDIM OLAYINA SON VERDİK

“Camilerde her Cuma yardım toplanmasına son verilmiş, izin alınmak kaydıyla ayda bir kez ve makamca uygun bulunması şartına bağlanmıştır.”

BAŞÖRTÜLÜLERE GÖZ AÇTIRMIYORUZ

“Devlet memurları kılık kıyafet yönetmeliği ile devlet memurları kanunu disiplin hükümlerine aykırı tutum ve davranışlarda bulunan, Atatürk ilke ve devrimlerine, ulusal demokratik laik sosyal hukuk devletine, cumhuriyet rejimine karşıtlığın bir siyasi simgesi olarak türban takan 57 öğretmen hakkında soruşturma açılmış, 6 ders ücretli öğreticinin görevlerine son verilmiş, soruşturma sonunda 52 öğretmen türbanını çıkartmış, çıkartmayan 5 öğretmen görevden uzaklaştırılmıştır. Sağlık teşkilatına başka yerlerden türban nedeniyle yerleri değiştirilerek naklen atanan 2 doktor, 2 laboratuvar teknisyeni, 7 hemşire, toplam 12 sağlık personeli Kaymakamlık tarafından görevden uzaklaştırılmıştır.”

SONUÇ VE TEKLİFLER

Raporun “Sonuç ve Teklifler” bölümünde, irtica ile etkin mücadele konusunda, ilçede görev yapan memurlar, JİT personeli ve “bilgi akışı sağlayan” yerel halktan kimseler ve bazı esnaflar” ile yüz yüze iletişimin sürmesi öneriliyor. Din görevlilerinin rotasyon kapsamına alınması ve kurulacak özel okul, yurt ve Kur’an kurslarının sıkı denetimi ve takibi isteniyor. Ayrıca sonuç kısmında, irticai işlere bulaştığı öne sürülen kimselerin mal varlığının iyi araştırılması ve bu konuda istihbari bilgi sağlanmasının önemine de işaret ediliyor. Raporun sonunda ise, Sultanbeyli’de yaşayan insanların nereden geldiklerine ilişkin “Sultanbeyli ilçesinde yaşayan vatandaşlarımızın illere göre dağılım” tablosu veriliyor.

VAKİT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.