23 Temmuz 2017 Pazar28 Şevval 1438
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • Sizin yaratılışınızda ve Allah'ın (yeryüzüne) yaydığı her bir canlıda da kesin olarak inanan bir toplum için elbette nice deliller vardır. Câsiye, 45/4
 • "Allah’ım! Senden Seni sevmeyi, Seni sevenleri sevmeyi ve Senin sevgine ulaştıran ameli yapmayı isterim…" (Tirmizî, “De'avât”, 73)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 03:54Güneş 05:45Öğle 13:18İkindi 17:12Akşam 20:38Yatsı 22:19
  • 28°C Adana
  • 31°C Adıyaman
  • 21°C Afyon
  • 20°C Ağrı
  • 21°C Amasya
  • 24°C Ankara
  • 28°C Antalya
  • 22°C Artvin
  • 30°C Aydın
  • 26°C Balıkesir
 • BIST: 106.843 0.10
 • Altın: 142,669 -0.01
 • Dolar: 3,5367 0.45
 • Euro: 4,1209 0.62

Sözleşmeli öğretmenliğin detayları belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığınca sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı
Sözleşmeli öğretmenliğin detayları belli oldu
Sözleşmeli öğretmenliğin detayları belli oldu Sözleşmeli öğretmenliğin detayları belli oldu Sözleşmeli öğretmenliğin detayları belli oldu

Yayımlanan yönetmelikle, öncelikle kalkınmada birinci derecede öncelikli  yörelerde olmak üzere MEB'in boş öğretmennorm kadrosu bulunan örgün ve yaygın  eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4'üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli öğretmenlere ilişkin usul ve  esaslar düzenlendi. 
  
 Yönetmelikte, sözleşmeli öğretmenliğe atamalar için başvuru şartları belirlendi. Buna göre, başvuruda bulunacaklarda, 657 sayılı Kanun'un 48'inci maddesinde belirtilen genel şartların yanında özel şartlar da aranacak. Bu  kapsamda, mezun olunan yükseköğretim programının, Bakanlığın öğretmenliğe  atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olması,  öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların  ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç, Bakanlıkça uygun görülen  pedagojik formasyon eğitiminin başarıyla tamamlanmış olması gerekecek. 
  
Başvuruda bulunmak için KPSS'den, atanacakları alanlar için belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olma şartı ile devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza alınmamış olması koşulu da getirildi. 
  
Sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına şubat döneminde atama yapılacak. Bakanlıkça gerekli görüldüğü hallerde, pozisyon imkanları ve ihtiyaç çerçevesinde  bu dönem dışında da atama yapılabilecek. 
  
Yönetmelikte öngörülen şartları taşıyanlar, bakanlığın duyurusunda belirtilen süre içinde sözleşmeli öğretmen olarak atanmak üzere başvuruda  bulunabilecek. Öğrenimleri birden fazla alana kaynak olanlar, bu alanlardan yalnızca birisi için başvuruda bulunabilecek. 
  
SÖZLÜ SINAV KOMİSYONU 
  
Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınav komisyonu oluşturulacak. Gerek  görülmesi halinde aynı usulle birden fazla sözlü sınav komisyonu kurulabilecek. Sözlü sınav komisyonu başkan ve üyeleri, boşanmış olsalar dahi eşlerinin, ikinci  dereceye kadar kan ve kayın hısımlarının ve evlatlıklarının katıldığı sözlü sınavlarda görev alamayacak. 
  
Bakanlıkça, sözlü sınav merkezlerinde oluşturulan sözlü sınav  komisyonlarının koordinasyonlarını sağlamak üzere Bakanlık merkez teşkilatı  yöneticileri arasından görevlendirme yapılabilecek. 
  
Yönetmelikte, sözlü sınav konularının ağırlıkları; "Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü yüzde 25, iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti yüzde 25, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı  yüzde 25, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yüzde 25"  şeklinde belirlendi. 
  
KPSS sonucunda her alan için oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, alanlar için belirlenen kontenjan sayısının 3 katı aday sözlü sınava çağrılacak. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar  da sözlü sınava çağrılacak. 
  
60 PUAN VE ÜZERİ 

Sözleşmeli öğretmenliğe atama için yapılacak sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar, sözlü sınav komisyonunca 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak ve sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkına sahip olacak. 
  
Sözlü sınav sonuçlarına, sonuçların açıklanmasını takiben duyuruda  belirtilen süre içinde sınava girilen sınav merkezinin bulunduğu il milli eğitim  müdürlüğüne itiraz edilebilecek. Bu itirazlar, sözlü sınav komisyonunca  incelenerek oy çokluğu ile karara bağlanacak. İtiraz sonuçları, ilgili il milli  eğitim müdürlüklerince itiraz sahiplerine duyurulacak. 
  
ATAMA BAŞVURUSU VE TERCİHLER 
  
Sözlü sınav sonrasında, sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih  hakkı kazananların atama başvuruları, sözlü sınav sonuçlarının kesinleştiği  tarihten itibaren ilan edilen süre içinde elektronik ortamda alınacak. 
  
Sözleşmeli öğretmenliğe atanma isteğinde bulunanlara en fazla 20  tercih hakkı verilecek. Adaylar başvurularında, tercihleri dışına atanmayı kabul  edip etmediklerini de belirtecek. 
  
Tercihleri dışında atanmayı kabul etmediğini beyan eden adayların,  tercihlerine yerleştirilemedikleri takdirde, atamaları yapılmayacak. 
  
ATAMA VE GÖREV YERİNİN BELİRLENMESİ 
  
Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlardan sözleşmeli öğretmenliğeatanmak üzere başvuruda bulunanların atamaları, sözlü sınav puanı üstünlüğüne  göre tercihleri de dikkate alınarak ilan edilen kontenjanlar dahilinde elektronik  ortamda gerçekleştirilecek. 
  
Puan eşitliği halinde KPSS puanı üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin  devamı halinde atanacak aday, bilgisayar kurası ile belirlenecek. 
  
Atamalar, Bakanlıkça il/ilçe veya doğrudan eğitim kurumlarına  yapılacak. Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenler ile ilgili il veya ilçe milli  eğitim müdürleri arasında sözleşme imzalanacak. 
  
İlan edilen kontenjanlardan, atama şartlarını taşımadıklarının  anlaşılması nedeniyle atamaların iptal edilmesi, atanılan göreve geçerli bir  mazeret olmaksızın süresi içinde başlanılmaması ya da atanma hakkından  vazgeçilmesi gibi sebeplerle boşalan pozisyonlara, sözlü sınav sonuçlarının  kesinleştiği tarihten itibaren 6 aylık süreyi aşmamak üzere aynı usulle atama  yapılabilecek. 
  
Göreve başlatılma sırasında taraflar arasında hizmet sözleşmesi  imzalanacak. Sözleşme imzalayanlar, görev aldıkları eğitim kurumlarında alanları  itibarıyla norm kadrolarla ilişkilendirilecek. 
  
Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın süresi  içerisinde göreve başlayamayanlar ile belge ile ispatı mümkün zorlayıcı  sebeplerle göreve başlamama hali 2 ayı aştığı takdirde bu kişilerin atamaları  iptal edilecek. Ataması iptal edilenler ile göreve başlayıp da 4 yıl içinde  görevinden ayrılanlar, atamalarının iptal edildiği veya ayrıldıkları tarihten  itibaren bir yıl süreyle sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına atanmak üzere  başvuruda bulunamayacak. 
  
 ADAYLIK EĞİTİMİ SÜRECİ 
  
 Sözleşmeli öğretmen olarak atananlar, ilgili hükümler doğrultusunda  adaylık eğitimine tabi tutulacak. Eğitim kurumu veya bölümün kapanması, program  değişikliği, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla  bazı derslerin kaldırılması veya istihdam alanının daralması gibi nedenlerle  öğretmen fazlalığı oluşması halinde, öncelikle sözleşmeli öğretmenler ihtiyaç  fazlası öğretmen olarak değerlendirilecek. 
  
 İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve  tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre, il  içinde alanlarına uygun eğitim kurumlarına valiliklerce atanacak. 
  
Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, görev yaptıkları il içinde  alanında ihtiyaç olmaması ya da öğretmenlerin bu fıkraya göre yapılması öngörülen  görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri halinde sona erecek. 
  
Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği 4 yıllık çalışma süresini  tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanlar, talepleri halinde görev  yaptıkları eğitim kurumunda öğretmen kadrolarına atanacak.  Öğretmen kadrolarına  atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak, bunlar hakkında adaylık  hükümleri uygulanmayacak. 
  
 Sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken 65 yaşını dolduranların  sözleşmeleri, 65 yaşını doldurdukları tarihte hiçbir işleme gerek kalmaksızın  sona erecek. Sözleşmeli öğretmenler, bir ay önceden yazılı ihbarla sözleşmeyi tek  taraflı feshedebilecek. 
  
Doğum ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli  öğretmenlerin pozisyonu saklı tutulacak ve bunlar istekleri halinde ayrıldıkları  eğitim kurumunda yeniden hizmete alınacak. 
  
Sözleşmeli öğretmenler, yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli sayılacak.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 2017 TEOG sınav sonuçları açıklandı - Tıkla öğren31 Mayıs 2017 Çarşamba 10:27
 • Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor!25 Mayıs 2017 Perşembe 08:44
 • ÖSYM'den KPSS adaylarına 09.45 uyarısı12 Mayıs 2017 Cuma 11:00
 • ÖSYM'den adaylara 09.45 uyarısı!06 Mayıs 2017 Cumartesi 14:20
 • YGS'ye geç kalanlar için karar çıktı!04 Mayıs 2017 Perşembe 12:38
 • TEOG soru ve cevapları yayınlandı!27 Nisan 2017 Perşembe 14:15
 • “Necmettin’in Dünyası” kitabı laik kesimi rahatsız etti25 Nisan 2017 Salı 14:49
 • YGS sonuçları açıklandı28 Mart 2017 Salı 19:52
 • Amerika dil okulları ile İngilizce eğitimi16 Mart 2017 Perşembe 15:35
 • 420 TL'lik KPSS'ye tepki15 Mart 2017 Çarşamba 10:17
 • Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
  Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.