14 Aralık 2017 Perşembe26 R.Evvel 1439
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • “Bu Kur’an, Allah’tan başkası tarafından ortaya konacak bir (söz) değildir. Ancak kendinden önceki (vahyin) doğrulanması ve Kitab’ın açıklanmasıdır. Onda hiçbir şüphe yoktur ve âlemlerin Rabb’inden gelmiştir.” (Yunus, 10/37)
 • "Bir kulun Allah'ın rızasını gözeterek öfkesini yenmesinden, Allah katında sevabı daha büyük bir davranış yoktur." ( İbn Mâce, "Zühd",18)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 06:41Güneş 08:14Öğle 13:06İkindi 15:23Akşam 17:44Yatsı 19:11
  • 17°C Adana
  • 12°C Adıyaman
  • 6°C Afyon
  • 4°C Ağrı
  • 5°C Amasya
  • 1°C Ankara
  • 16°C Antalya
  • 8°C Artvin
  • 11°C Aydın
  • 11°C Balıkesir
 • BIST: 108.645 0.45
 • Altın: 154,531 0.42
 • Dolar: 3,8286 -0.10
 • Euro: 4,5258 0.41

Maliye Bakanı Naci Ağbal ‘vergi’ müjdesi verdi

Maliye Bakanlığı olarak sürekli vatandaşın, mükelleflerin haklarını güçlendirme konusunda düzenlemeler yaptıklarını söyleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal,"Ödeyeceğiniz vergiyi daha düşük oranda ödeyin.' Oran indirimine gideceğiz." dedi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal ‘vergi’ müjdesi verdi
Maliye Bakanı Naci Ağbal ‘vergi’ müjdesi verdi Maliye Bakanı Naci Ağbal ‘vergi’ müjdesi verdi Maliye Bakanı Naci Ağbal ‘vergi’ müjdesi verdi

Verdgi konusunda düzenlemelere devam edeceklerinin altını çizen Maliye Bakanı Naci Ağbal, özellikle  vergi denetimi konusunun, mükellef için her zaman endişe kaynağı olduğunu, bu  konuda kendisine de zaman zaman şikayetler geldiğini anlattı.

Hem düzenlenen raporlar hem de incelemenin yapılma biçimi konusunda  mükelleflerin bazen haksızlığa uğradıklarını düşündüklerini dile getiren Ağbal,  Vergi Denetim Kurulu'nun tamamladığı çalışmalar doğrultusunda yeni bir yönetmelik  değişikliği yapılacağını bildirdi.

HER TÜRLÜ BİLGİYİ TALEP EDEBİLİRLER

Ağbal, mükelleflerin, vergi incelemesi sırasında inceleme elemanından  her türlü bilgiyi talep etme hakkına kavuşacağını anlatarak, "Yeminli mali  müşaviri istediği zaman, özellikle inceleme tamamlanmadan önce gelip, denetim  elemanından incelemenin seyrine ilişkin bilgi alabilecek." dedi.

Mevcut uygulamada, son inceleme tutanağını imzalayan vatandaşın, o  tutanağın sonucuna göre hakkında yapılacak işlem konusunda bilgi sahibi  olamadığını belirten Ağbal, şu değerlendirmede bulundu:

"Yani bir tutanağa imza atıyorsunuz ama o tutanak size yarın, öbür gün  vergi ya da ceza olarak geliyor. Burada yaptığımız düzenleme ile artık diyoruz ki  tutanağı imzalarken, o tutanağın sonucuna göre nasıl bir rapor yazılacağı  konusunda mükellef bilgilendirilecek. Bilgi sahibi olacak ve ondan sonra imza  atıp atmama kararını verecek veya o raporla ilgili eğer varsa savunmaları  tutanağa geçirebilecek. Bunlar son derece önemli düzenlemeler."

Ağbal, vergi inceleme raporu işleme girmeden önce itiraz  edilebileceğini vurgulayarak, "Vatandaş itiraz hakkını etkin kullanamıyor. Rapor  Değerlendirme Komisyonlarına gidildiğinde, rapor konusunda bilgi sahibi olmadığı  için kendini savunamıyor. Geliyor komisyona, komisyon kendisini orada eksik  bilgilendiriyor, dolayısıyla savunma hakkını kullanamıyor. Yönetmelikte  yapacağımız değişiklikte özellikle Rapor Değerlendirme Komisyonları vatandaşı  görüşmeye davet etmeden önce rapor hakkında kendisine genel bir bilgi verecek.  Bütün bunları, vergi denetiminde mükellef haklarının güçlenmesi için yapıyoruz."  diye konuştu.

- "Vergi denetiminde adeta yeni bir dönem başlayacak"

Bunların yanı sıra, yapacakları çok önemli bir yasal düzenleme ile  vergi denetiminde adeta yeni bir dönemi başlatacaklarını anlatan Ağbal, "Vergi  kanunlarımıza göre, mükellefin geçmiş 5 yıla ilişkin hesapları incelenebiliyor.  2016 yılındayız ve Maliye Bakanlığı olarak 2011'e kadar geriye dönük inceleme  yapabiliyoruz. 2011 yılında ne yaptığımızı hangimiz hatırlarız? Hatırlayamayız.  Bu gerçekten mükelleflerin üzerinde büyük bir tedirginlik meydana getiriyor.  Diğer taraftan 5 yıllık inceleme süresi, açıkça Maliye Bakanlığını da atalete  itiyor." ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanı Ağbal, mükellefle ilgili herhangi bir eksiklik  bulunduğunda 5 yılın birden incelendiğini, böylece ciddi tutarlarda vergi ve  cezaların ortaya çıkabildiğini bildirdi.

Bunun sonucunda da mükellefin adeta yıkıldığını dile getiren Ağbal,  şöyle konuştu:

"Dolayısıyla burada diyoruz ki Maliye Bakanlığı daha çok ve gayretli  çalışsın. Eğer bir mükellefin defter ve vergisini inceleyecek ise bu en çok 3 yıl  olsun, 5 yıl olmasın. Böylelikle vatandaşımız sadece geçmiş 3 yıla ilişkin olarak  hazırlıklarını yapsın, herhangi bir şekilde inceleme olduğunda da kendini  savunabilsin.

Böylelikle zaman zaman geçmişe dönük matrah artırımı talepleri de bana  göre artık gelmeyecek, herkes hazırlıklı olacak. Maliye de daha fazla bugünü  inceleyecek, çok geçmişle uğraşmayacak. Esas olan bugün ki muameleleri bugün  incelemek, yoksa geçmişe dönmek değil."

- "Mükellefimizin zor gününde yanında olacağız"

Maliye Bakanı Ağbal, zor gününde mükellefin yanında olmak  istediklerini de söyledi. Yakın zamanda hazırlanacak pakette bu konuya ilişkin de  önemli yeniliklerin olacağını aktaran Ağbal, şu bilgileri paylaştı:

"Vatandaşımız iyi gününde vergisini ödüyor. İyi kazanıyor ve herhangi  bir şekilde vergi borcunu aksatmıyor. Vergi incelemesi yapmışız, herhangi bir  şekilde denetimde eksik bir durumu yok. Ticaret bu, ticari hayatın içinde zaman  zaman olur iki tane çekiniz döner, işleriniz aksar ve ödeme noktasında zora  düşebilirsiniz. Böyle bir durumda Maliye Bakanlığının ne yapması lazım?  Mükellefin elinden tutması, onu tutup kaldırması, yardımcı olması lazım."

Mevcut uygulamada 'tecil' diye bir düzenleme bulunduğuna ancak bunun  zorda kalan mükellefe yardım etmediğine dikkati çeken Ağbal, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Ne diyor bu düzenleme, 'teminat vereceksin.' Zaten zorda kalan  mükellef teminat verse borcunu öder veya yüksek oranlı gecikme zamları istiyoruz.  O zaman da zor durumda olan mükellef bu paraları ödemekte zorlanıyor. Dolayısıyla  şunu yapmak istiyoruz. Geçmiş dönemlerinde vergi borcunu düzenli ödeyen, vergi  denetimleri sırasında herhangi bir sıkıntısı olmayan mükellefimiz, herhangi bir  şekilde zor duruma düştüğünde biz ona çok daha düşük oranlarda, belki de faiz hiç  almayacağız, teminat istemeyeceğiz çok daha uzun vadelerde taksitlendirme imkanı  getireceğiz. Belki de belli bir süre hiç almayacağız. Önemli olan mükellefi iyice  aşağıya çekmek değil, onu tutup kaldırmak ve işlerinin devamını sağlamaktır. Buna  son derece önem veriyoruz ve bu düzenlemeyi de inşallah yapıyoruz."

Karnesi "pekiyi" olan mükellefe ödül

Zaman zaman çıkarılan yeniden yapılandırma kanunları hakkında gelen  itirazlara da değinen Ağbal, bunların hepsini dikkate aldıklarını ve üzerinde  çalıştıklarını söyledi. "Ben iyi niyetli bir mükellefim, vergi borçlarımı süresinde ödedim,  herhangi bir şekilde de geçmişten bir denetimle ilgili sıkıntım yok. Bana hiçbir  şey yapmıyorsunuz ama borcunu zamanında ödemeyenlerin faizlerini, cezalarını  siliyorsunuz, vergi denetiminde bir şey çıkmışsa da ondan kurtuluyor. Peki benim  günahım, suçum ne?" şeklinde itirazlar olduğunu dile getiren Ağbal, bu konuda da  yine aynı yaklaşımla bir düzenleme getireceklerini aktardı.

Ağbal, şunları kaydetti:

"Mükellef geçmişteki borçlarını düzenli ödediyse, geçmiş 3 yılına  bakacağız vergi denetimlerinde herhangi bir sıkıntı yoksa, 3 yılında karnesi  pekiyi ise o zaman diyeceğiz ki 'ödeyeceğiniz vergiyi daha düşük oranda ödeyin.'  Oran indirimine gideceğiz. İnanıyorum ki böyle bir sistemde mükelleflerimiz  gönüllü vergi uyumuna daha çok önem verecekler. Ayrıca dürüst mükelleflerimiz de  bu şekilde ödüllendirilmiş olacak."

Bu konulara ilişkin çalışmaların hemen hemen tamamlanmak üzere  olduğunu belirten Ağbal, Meclis açılır açılmaz bakanlık olarak çalışmaları  hükümete arz edeceklerini ve Bakanlar Kurulu'nda da kabul görmesi durumunda  süratle Meclis'e göndereceklerini söyledi.

Ağbal, "İyi niyetli mükellefe Maliye olarak elimizi ne kadar uzatır da  gönüllü uyumu artırırsak, devletin topladığı vergiler artar. Burada vatandaş,  toplanan verginin nerede kullanıldığına bakıyor. Vergiyi öderken de devletinin  kendisine nasıl yaklaştığına bakıyor. Bu düzenlemeler ben inanıyorum ki  Türkiye'de gönüllü vergi uyumunu daha da artıracak." dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Resmen açıklandı! Türk firmasının ortağı oldu14 Aralık 2017 Perşembe 10:36
 • EBRD'den Türkiye'ye yeni kredi14 Aralık 2017 Perşembe 10:30
 • KOSGEB'den büyük destek14 Aralık 2017 Perşembe 10:29
 • Tarihin en büyük yatırım balonu Bitcoin oldu14 Aralık 2017 Perşembe 10:10
 • Yargıtay'dan çifte maaşa ret14 Aralık 2017 Perşembe 09:53
 • Altın fiyatlarında son durum ne? İşte çeyreğin fiyatı14 Aralık 2017 Perşembe 09:50
 • Bu ile turist getirene 6 bin dolar verilecek!14 Aralık 2017 Perşembe 09:48
 • Büyük müjde! Güneydoğu’da 100 bin kişiye iş14 Aralık 2017 Perşembe 08:10
 • BDDK'ya 4 yeni isim! Atamalar yapıldı13 Aralık 2017 Çarşamba 15:26
 • THY'den bir ilk! Yetki alındı13 Aralık 2017 Çarşamba 13:49
 • ÜYE İŞLEMLERİ
  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
  Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.