21 C.Ahir 143521 Nisan 2014 Pazartesi
  • Taraf ABD İle Türkiye'yi Vurdu!
  • Sam: Hacca Ve Umreye Kesinlikle Gitmem
  • AYM’nin Twitter Sınavı
Fatih Erbakan genel başkanlığa aday mı?
4 milyon borçlu için umut ışığı
Düzce'den acı haber: 1 polis şehit
Derbide Kazanan Çıkmadı

Abdurrahman Dilipak / Yeni Akit

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdurrahman Dilipak / Yeni Akit

Bir ipte iki cambaz oynamaz

12 Ocak 2011 00:34

AK Parti’ye karşı seçimde 3 cepheden birden saldıracaklar gibi.
CHP, MHP ve DP cephesi.
Öğrencileri de meydanlara çekmeye çalışıyorlar bu arada.
ADD ve ÇYDD mayısa doğru yeniden Cumhuriyet mitinglerini başlatacakmış.
Bu arada Doğan medianın CEO’su CHP il başkanı oldu. Dahası eski başyazarı Oktay Ekşi de CHP yolunda.. Bunun anlamı ADD ve ÇYDD’nin CHP’nin arka bahçesi olma yolunda olduğu.. CHP Ergenekonun avukatı değil stratejik ortağı.. Haberal’ın CHP’den aday gösterilmek istenmesi boşuna değil..
Sevilay Yükselir geçen gün “Doğan Grubu’nun AKP Hükümeti’nin bir kez daha tek başına iktidar olma ihtimaline karşı önlemler almaya çalıştığını biliyordum. Aydın Doğan’a en yakın isim olarak bilinen Vatan gazetesinin sahibi Zafer Mutlu’nun hemşehrisi ve aynı zamanda uzaktan akrabası olan Kılıçdaroğlu’na etki edip, bir şekilde CHP’yi dizayn için çabaladığını birkaç kez bu köşede anlatmaya çalışmıştım” diye yazdı. Başka iddialarda da bulundu..
Namık Kemal Zeybek’in adı DP Genel Başkanlığı için geçiyor.. Zeybek hakkında bir sürü iddia var. Aydın Doğan’ın da bacanağı olan Zeybek, eğer genel başkan olursa partide birçok şey değişebilir. Ama başarılı olur mu bilmiyorum..
Zeybek, adının Ayşe Sucu ile birlikte geçmesinden rahatsız. Sucu CHP’yi mi tercih eder, DP’yi mi belli değil. Ergenkonculara mesafeli gibi durmaya özen gösterse de Abdüllatif Şener ve Yaşar Okuyan gibi isimlere kapısını kapatmıyor. O da bir seçim ittifakı kurmadan seçimlerde bir başarı göstermesinin imkansız olduğunun farkında.
İttifak yapacakları partiler DP’ye katkı sağlasa da, DP’nin ittifak yapacağı partilere şans sağlayacağını hiç sanmıyorum. Sırtında bir kambur gibi Demirel’i taşıyan bir parti, sadece isminin pırıltısı ile insanlara umut verebilir mi göreceğiz.
DP ne kadar başarılı olursa MHP o kadar kaybeder. O zaman DP sonunda MHP’nin kapısını çalacak demektir.. Kesici DP’ye genel başkan olmayacağını açıkladı ama, MHP’ye katılıp katılmayacağı konusunda bir açıklaması olmadı..
Aslında Zeybek MHP’ye, Kesici DP’ye daha yakın gibi gözüküyor.. Ama CHP’den DP’ye ya da MHP’ye geçiş de seçmene açıklanması zor bir konudur..
Zeybek, DP’ye genel başkan olup, MHP ile seçim ittifakı yaparak MHP’nin barajı aşmasına mı destek verecek yoksa DP’nin varolma mücadelesine mi bilmiyorum..
DP’nin varolma mücadelesi, CHP ve MHP için bir felakete dönüşebilir.. Süleyman Soylu, DP için son şanstı onu da kaybetti..
Mesela artık ANAP’ın da dönemi bitti. Özal yaşarken o misyonunu tamamladı..
Bu senaryo kimin fikri ise çok akıllıca bir senaryo değil..
Şimdi DP’nin varolması değil, CHP’nin de yokolması gerekir.. Zaten DP diye bir parti yok. Yokluğu da hissedilmiyor. Varolması için de toplumda bir talep yok. Sadece siyasi bir marka olarak, siyasi anlamda bir nostalji konusu. Düne dair yaşananlar ise dünde kaldı..
Zaten DP, CHP içinden çıkan bir hareketti. Resmi ideolojinin ürettiği bir parti.. Bugün DP’ye hakim olan anlayış Menderes değil İsrailiyet mezunu Celal Bayar çizgisidir. Demirel DP de bu misyonun sözcüsüdür..
Bana kalırsa bu kadavra Zeybek’in taşıyamayacağı kadar büyüktür.
Açık söylemek gerekirse DP ve CHP aynı paranın iki yüzü gibi idi aslında. Hâlâ da öyledir..
Birilerinin elinde siyaset komediye dönüştü. Ahmet Ertürk’ü CHP’ye davet edenler ne düşünüyorlar aceba. Hadi Başesgioğlu’nu anlıyorum da Diyanet İşleri Başkanı ya da Ayşe Sucu’yu yanlarına çağıranlar bu isimleri herhalde sadece vitrin dekoru yapmak ya da seçmene yutturmak için oltaya takacakları bir yem gibi görüyor olsalar gerek. Peki bu şekilde bir davete muhatap olanlar bunun hiç mi farkında değiller.. Bu davet aynı şekilde bu kişilerin zekalarından kuşku duymak anlamına gelmez mi? Sanırım Bardakoğlu bu haberler karşısında sert bir şekilde tepki gösterdi.
CHP, MHP ve DP’de suların ne zaman durulacağı belli değil. Sanırım seçim tarihi yaklaştıkça bu tartışmalar daha da renkli bir hal alacak.
Ama önce şu DP’nin kongresini bir görelim, Erbakan sağlığına bir kavuşsun, seçim ittifakı arayışlarında neler olacak görelim.

Selâm ve dua ile..

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
BİR AYET
Bu işte senin yapacağın bir şey yoktur. Allah, ya tövbelerini kabul edip onları affeder, ya da zalim olduklarından dolayı onlara azap eder.Göklerdeki her şey ve yerdeki her şey Allah'ındır. O, dilediğini bağışlar, dilediğine azab eder. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.
( Al-i İmrân,128-130 )
BİR HADİS
Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sizden önce yaşayanlardan bir tüccar vardı. Halka borç verirdi. BorçIuları arasında fakir görürse hizmetçilerine: "Onun borcundan vazgeçiverin, böylece AIIah'ın da bizim günahIarımızdan vazgeçeceğini umarız" derdi. Allah da onun günahlarından vazgeçti."
Buhâri, Sulh 10; Müslim, Müsâkaât 19, (1557); Nesâi, Büyü 104, (7, 318).
için namaz vakitleri
İmsak 04:34Güneş 06:10Öğle 13:10İkindi 16:54Akşam 19:58Yatsı 21:26
HAVA DURUMU
İstanbul
12 / 18 °C
Ankara
7 / 20 °C
Konya
7 / 20 °C
İzmir
7 / 17 °C
Adana
12 / 27 °C
Erzurum
2 / 17 °C
ANKET
Erdoğan Cumhurbaşkanı Adayı olur ve seçimi kazanarak Köşk’e çıkarsa, Başbakanlık koltuğunda kimi görmek istersiniz?
ÜYE İŞLEMLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Sayaç