18 C.Ahir 143518 Nisan 2014 Cuma
  • 30 Bin Hasta Organ Nakli Bekliyor
  • Bank Asya ATM'sinde Skandal Olay!
  • Okurlarımızın Başbakan Tercihi
AK Partili Başkan'a makamında saldırı
Paralel Yapı hayatını kararttı
İstanbul'a dev bölge parkı yapılacak
Erdem Başçı istifa mı ediyor?

Necmettin Türünay / Yeni Akit

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Necmettin Türünay / Yeni Akit

Fethullah Hocanın açıklaması

10 Ocak 2013 Perşembe 00:18

 

Dünkü gazetelerde beklenmedik bir gelişmeye şahit olduk. O da tam bu sırada, Fethullah Gülen hocaefendinin, terörün sona erdirilmesine dönük müzakere arayışlarına bağlı açıklamaları!.. Hocaefendi’nin açıklamasını Zaman, yerinde bir kararla bayağı öne çıkarmış. Haberi ön sayfada küçük görse bile, devam sayfasında manşete çekerek dikkati çeker hale getirmiş.
 
 
Fethullah Hocaefendi yaptığı açıklamada, yeni sürece doğrudan destek veriyor. “Heyet-i İslâmiye ve heyet-i milliye arasında huzurun temini adına katlanılabilecek her hususa katlanmak lâzım” diyor. Bu görüşünü dile getirirken de, Hudeybiye barışına atıfta bulunuyor. Olumsuz gibi görünen şartlarda bile, sulhun hayırlar getireceğini vurguluyor.
 
Nitekim atıfta bulunulan Hudeybiye anlaşması, ilk bakışta Müslümanların aleyhine bile yorumlansa, sonunun neler getirdiğini hepimiz biliriz. O kutlu sonucun, Mekke’nin fethine doğru giden bir yolu açtığı malûmunuzdur.
İşte işin sırrı da burda yatıyor zaten.
 
Görünen o ki Suriye ve Irak’taki gelişmeler, Türkiye’yi yakından ilgilendirmektedir. ABD’de Dışişleri ve Savunma Bakanlarının kim olacağı az çok netleşirken, Suriye’de Esat alabildiğine yalnızlaşırken, bundan ayrı olarak Irak’ta Şiiler, Sünniler ve Kürtler birbirinden ayrışmışken, komşu coğrafyalarda önemli harita değişiklikleri ile yüz yüze bulunduğumuz ortadadır. Dolayısıyla böyle bir zamanda Türkiye’nin, iç sorunlarına kilitlenmiş bir ülke görüntüsü vermesi düşünülebilir mi? İşte Türkiye hemen bütün emperyal güçlerin, sel önünden kütük kapmaya çalıştığı böyle bir aşamada, iki yakasını bir araya getirecek yeni bir vaziyet arayışına girmiş bulunmaktadır.
Fakat Türkiye’nin son derece iyi kurgulandığı anlaşılan yeni stratejisi, öyle anlaşılmaktadır ki iç ve dış çevrelerde enteresan durumlar ortaya çıkardı. İşte Türkiye’ye dönük vaziyet alışları, yabancı basından rahatlıkla takip imkânı buluyoruz.
Meselâ işte, İngiliz gazetesi The Guardian’ın, yeni müzakere sürecine bakışı: “Apo ondört yıldır, örgütün geçirdiği evrimden haberdar mı? Kandil ateşkes için Apo’yu dinler mi?” diye sunuyor haber-yorumunu!.. Bu yazının özelliği şurada: Yeni sürece ilişkin, uluslararası basında çıkan ilk yazı olması!.. İkinci bir özelliği de, İngiliz istihbaratının görüşünü yansıtması. Öyleyse biz de haberi bu yönden okuyalım: İngiltere müzakere sürecinden ve başarıya ulaşma ihtimalinden ziyadesiyle rahatsızdır. Bu rahatsızlığını da, Kandil’i Apo’ya karşı kışkırtarak tezahür ettirmeye çalışmaktadır. Dolayısıyla son birkaç gündür aynı temanın ya da Kandil’in de sürece dahil edilmesi talebinin, nereden uç verdiğini buradan çıkarabilirsiniz.
 
Alın size bir de, Amerikan gazetesi Newyork Times’in haberi!.. O da ne diyor biliyor musunuz? “Türkiye, düşmanı ile görüşüyor (yani bebek katili vs.) Ancak Öcalan sihirli bir anahtar değil!” Devam ediyor gazete. Fakat siz The Guardian’ın yazdıklarıyla birlikte okuyun onun satırlarını: Öcalan, örgütteki evrimden haberdar mı? Kandil ateşkese uyar mı? Fransız ve Alman medyası da görüşmeleri “boş” olarak yorumluyor.” Dolayısıyla ABD’nin Musevi gazetesinin, sürece böyle baktığı anlaşılmaktadır. O satırların şifresi ise şurada yatıyor:
 
Kandil, Apo’ya uymamalı, teslim olmamalıdır. Yani yeni süreçten oldum olası bir rahatsızlık ve onu sabote edebilmek için sürekli yeni mantık üretme denemeleri!..
Size bu seferde, bir başka İngiliz gazetesinin haberini aktarayım:
Financial Times ise daha kaba, doğrudan Kürtleri tahrik sadedinde yaklaşıyor meseleye: “Türkiye Kürtlere tavizler konusunda adeta meydan okuyor.” Yani böyle bir barış olursa, Kürtler bundan ne elde edecek? Ortalıkta Kürtleri tatmin edecek hiçbir ciddi kazanım olmadığına göre, “Ey Kürtler yan yatmayın-çamura batmayın” cinsinden tam bir tahrik denemesi!..
 
Öyleyse bu üç örnekten bir sonuç çıkarmak gerekirse, yabancı basın ve ülkeler, terör sorununun sonunu getirmeye dönük yeni teşebbüsten basbayağı rahatsız demektir. Burada da ikiye, üçe bölük PKK’yı ve BDP’yi iyi okuyarak, onları tahrik ederek bu işi sabote etmeye çalışıyorlar.
 
Fakat dikkat ediyor musunuz? Ne dış basında, ne de iç basında Abdullah Öcalan’ı tahrike dönük tek bir satıra tesadüf olunmamaktadır. Acaba neden? Öyleyse bu sorunun cevabını bulabilen olursa, lütfen parmak kaldırsın!..
 
Tekrar başa dönersek, Fethullah Hoca’nın zamanında gerçekleşen açıklaması, bu bakımdan ziyadesiyle önemli göründü bize. Önemi şurda ki, barış sürecini içine sindiremeyen bazı yerli gazeteler, ilgili açıklamayı gözlerden kaçırmak için akla karayı seçti. Ara sayfalarda, en alt sütunlarda küçük küçük yerler ayırdılar.
 
Halbuki KCK ve MİT soruşturması sırasında ne hallere girmişlerdi, hatırlar mısınız? Dolayısıyla hocaefendinin son açıklaması, stratejik bir mahiyet arz etmektedir ve bunun bazı sonuçlarını görebileceğimiz ümidindeyim. Fakat tabii ki bu bir ümittir ve takibi de gerektirmektedir. Ancak takip altında tutulacak olan hocaefendinin kendisi değil, tam tersine hocaefendiye yakınlık izhar eden veya öyle bir intibâ bırakan hariçten yazıcı sınıflarıdır.
YORUMLAR
bir pkk vardır pkk dan içeru
nizamettin yıldız
konuyla ilgili yazılıp çizilenlere bakıp ta üzülmemek elde değil..bir kere pkk ve abdullah öcalan acaba kendi iradeleriylemi ortaya çıktılar???? bence hayır..öncelikle bunları ortaya çıkaran kuruluş ve ortamlara yoğunlaşmak gerekir...bu meselenin çözümü imralıdan geçmiyor..çözüm büyük islam milletinin uyanması ve bir araya gelmesinde..
BeğendimBeğenmedim
10 Ocak 2013 Perşembe 15:13
ARZ-I MEV-UT VE FETULLAH HOCA
EBA ALPEREN
Aslında tabanda kürt sorunu diye bişey yok,bunu çıkaranlar siyonist israilin arz-ı mev-utuna ön hazırlık için çalışanlardır.Nihayet geçen hafta çıkan "Kürt Yahudileri"adlı haberlerde bunu doğrulamaktadır,tam bunların arefesinde Fetullah Gülenin bu açıklaması manidar değilmi? zira konu israil olunca Fetullah Gülenin hassasiyeti bayağı artıyor.Buna dikkat etmek lazımdır,Mavi Marmara açıklamasını unutmadık henüz bay fetullahın.
BeğendimBeğenmedim
10 Ocak 2013 Perşembe 11:22
AHİR ÖMRÜNDE TEZATLARA BATMAK
yemre_34
Hoca hergün TEK TÜRKİYE'sinde başka yansımalar gösterirken 50000 insanın katili ile görüşmeyi (haşa)Hudeybiye ile kıyas tezatına girebilmektedir.Aynı Hoca ABD ve İsrail'i itaat edilmesi gereken"Otorite"ler olarak sunarken, rahmetli Erbakan Hoca ve sair İslami Cemaatler(Menzil,İsmailağa,İskenderpaşa,İHH,Muztazaflar,Anadolu Gençlik,Zehra camiaları) nı sürekli medyası ile karalarken Emnyt ile komplo kurarak Yarg ile ceza almaları sağlanmaktadır. Mezkur sulh ve el uzatmayı kendi de yapacakmı aca
BeğendimBeğenmedim
10 Ocak 2013 Perşembe 11:15
BİR AYET
Rabbin fil sahiplerine neler etti, görmedin mi? Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. O kuşlar, onlara pişkin tuğladan yapılmış taşlar atıyordu. Böylece Allah onları yenilip çiğnenmiş ekine çevirdi.
(Fil 1-5)
BİR HADİS
Ey Ebu Hureyre, vera sahibi ol (harama götürme şüphesi olan şeylerden de kaçın) ki insanların Allah'a en iyi kulluk edeni olasın! Kanaatkarlığı esas al ki insanların Allah'a en iyi şükredeni olasın. Nefsin için sevdiğini insanlar için de sev ki (kamil) mü'min olasın. Sana komşu olanlara iyi komşuluk et ki (kamil bir) müslüman olasın. Gülmeyi az yap, zira çok gülmek kalbi öldürür.
Kütüb-i Sitte, 7257
için namaz vakitleri
İmsak 04:40Güneş 06:14Öğle 13:11İkindi 16:53Akşam 19:55Yatsı 21:21
HAVA DURUMU
İstanbul
11 / 20 °C
Ankara
7 / 21 °C
Konya
4 / 18 °C
İzmir
11 / 21 °C
Adana
15 / 23 °C
Erzurum
3 / 16 °C
ANKET
Erdoğan Cumhurbaşkanı Adayı olur ve seçimi kazanarak Köşk’e çıkarsa, Başbakanlık koltuğunda kimi görmek istersiniz?
ÜYE İŞLEMLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Sayaç