20 C.Ahir 143520 Nisan 2014 Pazar
  • AYM’nin Twitter Sınavı
  • AP Üyesinden Bakan Lütfi Elvan'a Hakaret
  • MİT Artık Eski MİT Değil
En Mutlu İl Sinop'un Sırrı
Batan Feribotun Kaptanı Özür Diledi
Şarkıcı Can Bonomo Trafik Kazası Geçirdi!
Muğla'da 4.1 Büyüklüğünde Deprem

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Namık Açıkgöz

İkinci Meclis seçimlerindeki oyunlar

09 Şubat 2013 Cumartesi 00:03

 

Resmi tarih kitapları okutula okutula sağırlaştırılmış nesillerimiz var. Allah’a şükür, ne Millî Eğitimin okullarında okutulan cumhuriyet tarihini ciddiye almışımdır, ne de üniversitede!.. Hep kandırıldığımız hissi vardı içimde ve öğretilmeye çalışılan hiçbir bilgiyi öğrenmedim; öğrenmemek için direndim. Kurgulanmış bilgilere karşı direnmekte haklı olduğumu, alternatif okumalarım ortaya çıkardı.
 
Meselâ yakın zamana kadar Kadirbeyoğlu Zeki Bey (1884-1952) diye biri olduğunu, 2. Meclis’in tek bağımsız milletvekili olduğunu bilmiyordum. Zeki Bey’in hatıratı yayınlanınca, böyle birinin olduğundan haberim oldu.
 
Zeki Bey, Osmanlı Meclis-i Meb’usanında da bulunan ama 1. Meclis’e katılmayan bir şahsiyettir. Galatasaray mezunudur. Sağlam ilkeleri olan, gereğinde M. Kemal’e bile diklenebilen bir aydındır. (Kitapta ayrıntıları var. Mesela Erzurum Kongresine üniformasıyla katılmaya kalkan M. Kemal’e, üniformasını çıkarttırmıştır.)
 
Ali Şükrü Bey’in katledilmesini takiben 1. Meclis’in kapatılmasından sonra 2. Meclis’in teşekkülü için yapılan seçimlerde, ne oyunlar döndüğünü, Zeki Bey’in hatıratından öğreniyoruz.
 
2. Meclis için seçimler yapılmaktadır. Tabii o zamanki seçimler hep müntehib-i sâni (ikinci seçmen)’li  seçimlerdir. Vatandaş doğrudan oy kullanamaz. Belirlenen “ikinci seçmen”ler, Ankara’nın belirlediği adaya oy vermek zorundadır. Yani yapılan iş, göstermelik bir tiyatrodur.
 
O zamanlar, genel seçimler, bütün yurtta aynı günde yapılmıyor; Ankara’nın belirlediği günlerde, il ve ilçelerde teker teker seçim yapılıyor. Tabii, her seçim bölgesinde, en etkin unsur, Jandarmadır.
 
Zeki Bey, 2. Meclis için Gümüşhane’den bağımsız adaydır.
Zeki Bey, Kelkit seçimlerini anlatıyor. (S.185-188)
 
Seçim günü Jandarma komutanı ve Kaymakam vekilliğinde bulunan zatın, seçim salonunu terk etmesi istendiğinde, “İntihap (seçim) yanımızda yapılacak ve her müntehib-i saninin yazdığı veyahud yazdıracağı pusulaları göreceğiz, Hükümet’in istedikleri adamlardan başka hiç kimseye rey verilemez” demesi üzerine, seçim işlerini yürüten Belediye Başkanı Alaaddin Bey, bunun mümkün olamayacağını, komutanın salonu terk etmesini gerektiğini tekrarlar. Komutan bunun üzerine tekrar, “Biz emir aldık. Müntehib-i saniler Hükmet’in gösterdiği zevata reylerini verecek. Vermedikleri takdirde biz verdirteceğiz.”
 
Manzarayı gözünüzün önünde canlandırabiliyor musunuz?
İkinci seçmenler toplamış... Başkan seçime geçmek istiyor.... Ankara’dan fermanlı bir asker, “Olmaaazz!... Hökümatın adayından başkasına oy çıkarsa oyarım!...” havalarında. Seçmenler hökümatın adayına oy vermezlerse, silah zoruyla “verdirilecekler”miş... Bunun da adı seçim oluyor yani.
Neyse...
 
Olaya devam edelim...
Başkan, “Bu şartlarda seçim yapılamaz” deyip seçmenleri dağıtır. Telaşa düşen komutan Ankara ile telgraf irtibatına geçer. Telgrafın Ankara ucunda Mustafa Kemal vardır. Belediye Başkanı ile M.Kemal bir süre telgraf teaitisinde bulunduktan sonra, askerin çekilmesi ve seçimin gerçekleşmesi sağlanır.
 
1923 Temmuz ayı başlarında cereyan eden bu olay, diğer ilçe ve illerde de benzeri şekillerde tezahür etmiştir. Yani, 3 ay sonra ilan edilecek olan cumhuriyetin “asr-ı saadeti”ndeki seçimlerde, millî irade değil, Ankara’nın ve süngünün dediği olmuştur. Zeki Bey zaten “Gördün mü hâkimiyet-i milliyeyi?” (s.189) diyerek durumun vehametini ifade eder. Trajediyi Feridun Fikri Bey, “ Hâkimiyet milletindir” sözünü “Hâk-i meyyit milletindir.”  (Ölü toprağı milletindir) şeklinde okuyarak daha da belirginleştirir.
İktidara gelmek için hâlâ askerden medet umanların mazisini gördünüz değil mi?
Zeki Bey’in hatıratından kesitlere devam edeceğiz.
YORUMLAR
"Garp cephesinde yeni bir şey yok!"
ealperen
Demokrasi aldatmacadır.Hep hakim güçlerin bizim için seçtikleri seçilir.Hakim güç,Sn.F.Köse'nin dediği gibi, "dün olguyu yönetiyordu,bugün algıyı yönetiyor."Bir Müslüman,Allah'ın indirdiğine uymak,onun hükmü ile idare edilmek,hatta "yeryüzünde Allah'ın dini/hükmü hakim oluncaya kadar mücadele etmek"zorunda değil mi?"İleri demokrasi"nin var olduğu zannedilen ülkemizde, Müslüman"ben Allah'ın hükmüyle hükmedilmek istiyorum"diye bir heraket başlatsa,PKK'ye gösterilen hoş görü ona göster
BeğendimBeğenmedim
10 Şubat 2013 Pazar 13:22
Koruma Kanunları Kaldırılsa
oku36
Elimizi kolumuzu bağlayan doğmalardan kurtulup bir kez daha şahlanacağız.
BeğendimBeğenmedim
10 Şubat 2013 Pazar 08:04
teşekkürler
yasinak06
namık hoca eline sağlık.atatürke diklenme ifadesi ağır olmuş,olsa olsa mebusumuz atatürke edebe dair öğüt vermiş ona yol göstermiş olabilir.aksi halde topal osman haklardı mebusu.
BeğendimBeğenmedim
10 Şubat 2013 Pazar 03:37
BİR AYET
"O takvâ sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever. "
ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ-134
BİR HADİS
" Kardeşinin gıyabında dua eden hiçbir mü'min yoktur ki melek de: 'Bir misli de sana olsun' demesin."
Müslim, Zikr 86,88
için namaz vakitleri
İmsak 04:36Güneş 06:11Öğle 13:10İkindi 16:54Akşam 19:57Yatsı 21:24
HAVA DURUMU
İstanbul
12 / 18 °C
Ankara
9 / 20 °C
Konya
7 / 19 °C
İzmir
7 / 18 °C
Adana
11 / 26 °C
Erzurum
3 / 17 °C
ANKET
Erdoğan Cumhurbaşkanı Adayı olur ve seçimi kazanarak Köşk’e çıkarsa, Başbakanlık koltuğunda kimi görmek istersiniz?
ÜYE İŞLEMLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Sayaç