21 C.Ahir 143521 Nisan 2014 Pazartesi
  • Şahin'den Flaş Cumhurbaşkanlığı Açıklaması
  • Adnan Oktar'dan Arınç'a İğrenç Cevap
  • Bu İşte Bir Terslik Var!
Twitter hizaya geliyor
O ilçede AK Partili Başkan mazbatasını aldı
Son “Gülen” kim olacak?
Bank Asya’dan Açıklama

Kerime Yıldız / Habervaktim

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kerime Yıldız / Habervaktim

Ya Reşid Galib'den vazgeçin ya Nihal Atsız'dan

05 Aralık 2013 Perşembe 00:13

"Burada geçmişte yapılmış siyasi hataların sorumlusu biz değiliz. Biz Türk milliyetçileri ve ülkücüleriz. Bizi Kemalizm ile ulusalcılıkla ve diğer yapay ideolojilerle karıştırmamak gerekir.......Geçmişteki hataları eleştiren, geçmişteki Kemalist, ulusalcı jakoben siyasetten rahatsız olanların Türk milletinin, Marksist Leninist Maocu bir terör örgütünün eline bırakılmasına da göz yummasına dikkat çekmek için geldik. Bu vatanın bir karış toprağını bir karış çakıl taşını eli kanlı katillere bırakmayız”

Bu sözler, Diyarbakır'a giden Devlet Bahçeli'nin başdanışmanı Şükrü Alnıaçık'a ait.

Eyvallah. Altına, imza atılacak sözler.

Ama, aynı Alnıaçık, bu konuşma öncesi, Diyarbakır Havaalanı'nda andımız okunarak karşılandı. Daha evvel de bir mitingde, hep bir ağızdan andımıza yemin etmişlerdi. Eee hani, Kemalizm ve ulusalcılık ile karıştırılmak istemiyordunuz? Ak Parti'nin karşı olduğu şeylere sahiplenmek uğruna, kendiniz ile tenakuza düşmeye daha ne kadar devam edeceksiniz?

1994 yerel seçimlerinde, sanatçılar Beyoğlu'nda meyhaneler ve kerhaneler kapanacak derdine düşünce, bir sanatçı "Refah'a karşı olacağız diye kerhane bekçisi olduk." demiş idi. MHP'de, Ak Parti'ye karşı olmak adına Kemalizm'in bekçisi oldu.

MHP'nin, her vesile ile sahiplendiği andımızın yarısı, malumunuz Reşid Galib'in müsamere şiiri. Diğer yarısı ise 12 Mart cuntacılarının.

Peki, kim bu Reşid Galib?

NİHAL ATSIZ'I, ASİSTANLIKDAN ATTIRAN ADAM

Tarih, 13 Mart 1933.

Şair, romancı, tarihçi Nihal Atsız'ın, Edebiyat Fakültesi asistanlığından atıldığı gün. Atılma sebebi, bir önceki yıl birincisi yapılan Türk Tarih Kongresi'nde, büyük tarihçi Zeki Velidi'yi (Togan), cehaletle suçlayarak talebesi olmadığı için şükreden ve bilahare memleketi terk etmesine vesile olan  kişiye, protesto telgrafı çekmesi. Atsız ve arkadaşları, telgrafda, "Zeki Velidi'nin talebesi olmakla iftihar ederiz. " diyor. Bu kadar.

Sonraki sene, telgrafın muhatabı Milli Eğitim Bakanı olunca, ilk iş, Edebiyat Fakültesi Dekanı Ali Muzaffer Bey'e baskı yaparak genç Atsız'ın fakülte ile alakasını kesiyor.

Nihal Atsız bu. Adam gibi adam. Türk gibi Türk.  Tokatlıyan Oteli'nde, dekanı, milletin içinde tokatlıyor. Eminim, Bakan orada olsa, o da  tokatlardan nasibini alırdı.

Kim bu bakan?

Türkçü-Turancı Nihal Atsız'ı fakülteden kovdurdukdan  40 gün sonra,  23 Nisan sabahı "Türk'üm, doğruyum" diye varlığını Türk varlığına armağan eden adam.

Andımızın yazarı, Reşid Galib.

Reşid Galib'in, bu bir avuç gencin cesaretinden böylesine ürkmesi mübalağalı olsa da bilahare, Nihal Atsız ve arkadaşlarının Kemalizm'e, bilhassa Milli Şef'e isyan bayrağı açışları dikkate alınırsa pek de mübalağa etmediğini kabul etmek lazım gelir.

Diyarbakır Havaalanı'nda, yarısı, Türk düşmanı Reşid Galib'e;  diğer yarısı, 12 Mart cuntasına ait bir metni okuyanlara, dinleyenlere duyurulur.

Ulusalcılık ile ülkücülük, bir arada olmuyor. Olmaz. Ya Reşid Galib'den vazgeçin ya Nihal Atsız'dan.

Atsız, hayatda  olsa, hiç çekinmez;  bu müsamere şiirini takdir edenlere, lazım gelen  cevabı verirdi. Artık, tekdirle mi olurdu, kötekle mi olurdu bilmem.

Nihal Atsız'ı, İslami fikirlerinden dolayı  belki sevmeyebilirsiniz. Haklısınız da. Ama, Kemalizm'e, ulusalcılığa dik durmayı öğrendiğimiz her insana vefa borcumuz olduğunu unutmayın. O zamanın şartlarında, "Dalkavuklar Gecesi"  romanını, "Abdülhamid Han-Göksultan"  makalesini yazmak, her babayiğidin harcı değil.

Ayrıca, Atsız gibi samimi Türkçüler'in, Reşid Galib gibilerin oyununu bozduğunu unutmayalım. Bugün bile, yukarıda yazdığım hadise,  oyunu bozmuyor mu?  

 

YORUMLAR
Bedirhanoğlu'na
ali miktad
kerime hanımın akp li olduğunu nasıl anladınız????
 
BeğendimBeğenmedim
05 Aralık 2013 Perşembe 19:27
Kaleminize ve Elinize Sağlık
hercai
Kerime hanım,Fatih Sultan Mehmet hakkında, Batman yazınızı bekliyoruz.
 
BeğendimBeğenmedim
05 Aralık 2013 Perşembe 16:43
iktidarın yanlışları
Bedirhanoğlu
hımm.. yazar hanım mhp ye eleştiri getirmiş ne güzel!!! peki sizin gönül verdiğiniz akp neden pkk destekçisi a.kaya ya methiyeler düzer?mezarına şehit kanlarıyla sulanmış toprağımızı götürür kültür bakanı..türk milletine kurşun sıktıkları içinmi?y. güneye methiyeler düzerler devletimizin hakimini öldürdükleri içinmi? sizden cevap bekliyoruz hanımefendi..mhp ye atıp tutuyorsunuz konu iktiadrın yanlışları olunca neden yazamıyorsunuz? sıkıntılı bir iş değilmi iktidarı eleştirmek..korkmayın..
 
BeğendimBeğenmedim
05 Aralık 2013 Perşembe 01:10
BİR AYET
Bu işte senin yapacağın bir şey yoktur. Allah, ya tövbelerini kabul edip onları affeder, ya da zalim olduklarından dolayı onlara azap eder.Göklerdeki her şey ve yerdeki her şey Allah'ındır. O, dilediğini bağışlar, dilediğine azab eder. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.
( Al-i İmrân,128-130 )
BİR HADİS
Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sizden önce yaşayanlardan bir tüccar vardı. Halka borç verirdi. BorçIuları arasında fakir görürse hizmetçilerine: "Onun borcundan vazgeçiverin, böylece AIIah'ın da bizim günahIarımızdan vazgeçeceğini umarız" derdi. Allah da onun günahlarından vazgeçti."
Buhâri, Sulh 10; Müslim, Müsâkaât 19, (1557); Nesâi, Büyü 104, (7, 318).
için namaz vakitleri
İmsak 04:34Güneş 06:10Öğle 13:10İkindi 16:54Akşam 19:58Yatsı 21:26
HAVA DURUMU
İstanbul
14 / 18 °C
Ankara
7 / 21 °C
Konya
9 / 20 °C
İzmir
14 / 23 °C
Adana
13 / 23 °C
Erzurum
4 / 15 °C
ANKET
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ne yapmalı?
ÜYE İŞLEMLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Sayaç