Sayaç
30 Ağustos 2014 Cumartesi04 Zilkade 1435
  • Bir Ayet
  • Bir Hadis
  • Namaz Vakitleri
  • Hava Durumu
  • “İşte sana da, tarafımızdan bir ruh (olarak kalplere hayat veren Kur’an’ı) vahyettik. Oysa sen, Kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu, kullarımızdan dilediğimizi, kendisiyle doğru yola eriştireceğimiz bir nur haline getirdik. Şüphesiz ki sen doğru bir yola; göklerdeki ve yerdeki her şeyin sahibi olan Allah’ın yoluna iletirsin.”(Şûrâ, 42/52-53)
  • "(Din) kardeşinle (gereksiz) tartışmaya girme, onunla (incitici biçimde) şakalaşma ve ona yerine getiremeyeceğin sözü verme." ( Tirmizî, "Birr ve Sıla",58)
  • için namaz vakitleri
    İmsak 04:49Güneş 06:21Öğle 13:12İkindi 16:52Akşam 19:50Yatsı 21:15
    • 33°C Adana
    • 36°C Adıyaman
    • 30°C Afyon
    • 26°C Ağrı
    • 22°C Amasya
    • 26°C Ankara
    • 31°C Antalya
    • 24°C Artvin
    • 32°C Aydın
    • 27°C Balıkesir
  • BIST: 80.313 -0.65
  • Altın: 598,56 -0.07
  • Dolar: 2,1595 -0.14
  • Euro: 2,8455 -0.11

2014 Yerel Seçimlerinde Kamudan Adaylık Süresi Ne Zaman Bitiyor?

2014 Yerel Seçimlerinde Kamudan Adaylık Süresi Ne Zaman Bitiyor?
Yerel seçimlerde aday olacak kamu görevlilerinin görevlerinden ayrılmaları için gereken süre bu hafta doluyor.
2014 Yerel Seçimlerinde Kamudan Adaylık Süresi Ne Zaman Bitiyor? 2014 Yerel Seçimlerinde Kamudan Adaylık Süresi Ne Zaman Bitiyor? 2014 Yerel Seçimlerinde Kamudan Adaylık Süresi Ne Zaman Bitiyor?

Kamu görevlilerinin 29 Kasım 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar görevlerinden ayrılma isteklerini içeren dilekçeyi kurumlarına vermeleri gerekiyor.Devlet Personel Başkanlığı, 2014 yılı mahalli idareler seçiminde aday olmak isteyen kamu görevlileriyle ilgili rehber hazırladı.

Rehbere göre, gelecek yıl yapılacak olan mahalli idareler seçimine ilişkin süreç 1 Ocak 2014 tarihinde başlayacak ve 30 Mart 2014 Pazar günü de seçimler gerçekleştirilecek.
Seçimlerde aday olacak hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, (Kamu idarelerinde görev yapan sözleşmeli personel ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamındaki geçici personel dahil), Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları (subay ve astsubaylar), siyasi partilerin il, ilçe ve belde yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların 1 Aralık 2013 Pazar gününden geçerli olacak şekilde en geç 29 Kasım 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar görevlerinden ayrılma isteklerini içeren dilekçeyi kurumlarına vermeleri gerekiyor.
Aday olacaklar bu tarihten önce de istifa edebilecek.

Emekli olduktan sonra aday olmak isteyen kamu görevlilerinin de belirtilen süreler içerisinde emeklilik talebinde bulunmaları gerekiyor.

Anayasanın 76. maddesine istinaden sürekli ve geçici işçilerin mahalli idareler seçiminde aday olabilmek için istifa etmelerine gerek bulunmuyor.

Görevden ayrılma başvurusu yapan kamu görevlisine, dilekçenin alındığına dair bir belge verilmesi, dilekçenin kuruma geldiği tarihten itibaren de en geç 10 gün içinde ayrılma isteğinin kabul edildiğinin dilekçe sahibine tebliğ edilmesi gerekiyor.

Aday olmak için görevden ayrılmaya ilişkin talepler kurumu tarafından reddedilemeyecek.
Görevden ayrılma dilekçesinin özel bir şekli bulunmuyor. Her dilekçede bulunması gereken şekil özelliklerinin yanında "30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimlerinde aday olabilmek için görevimden ayrılmak istiyorum" şeklinde bir ifade yeterli olacak.

- Özlük, mali ve sosyal haklardan yararlanamayacaklar

Seçimde aday olabilmek için istifa eden memurlar memuriyete ilişkin haklardan yararlanma bakımından normal şekilde istifa eden memurlarla aynı durumda olacak.

Bu şekilde görevlerinden ayrılan memurların görevlerinden ayrı kaldıkları sürece memuriyete ilişkin özlük haklarından yararlanmaları mümkün olmadığı gibi bu sürelerin emeklilik bakımından değerlendirilmesine de imkan bulunmuyor.

Aynı şekilde, aday olamamaları ya da aday olup da seçimi kazanamamaları üzerine görevlerine geri dönmeleri halinde, görevden ayrı kaldıkları süre için kendilerine mali ve sosyal haklar kapsamında hiçbir ödeme yapılmayacak, bu döneme ilişkin olarak sosyal güvenlik kesintileri de kurumları tarafından ödenmeyecek.

- Aday gösterilmeyen ya da seçimi kaybedene dönüş yolu açık

Yüksek mahkeme üyeleri, hakimler, savcılar ve bu meslekten sayılanlar ile subay ve astsubaylar hariç seçimlerde aday olabilmek için görevlerinden ayrılmak zorunda olan kamu görevlileri, adaylık veya seçim sonuçlarına göre yeniden göreve dönebilecek. Bu konuda kamu idarelerinin takdir hakkı bulunmuyor.

İstifa etmiş ancak aday adayı veya aday olamamış kamu görevlilerinden geri dönüş hakkı bulunanların aday listelerinin kesinleşme tarihinden itibaren kurumlarına müracaat etmeleri halinde Yüksek Seçim Kurulunca kesin seçim sonuçlarının açıklanması beklenmeksizin atamaları gerçekleştirilebilecek.

Seçimler nedeniyle görevinden ayrılan kamu görevlilerinin, göreve dönmek için kurumlarına başvuruda bulunabilecekleri son tarih ise Yüksek Seçim Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir aylık süreyi aşamayacak.

Görevden ayrılanların kurumlarına tekrar dönmek istemeleri halinde kurumları tarafından eski görevlerine döndürülmelerinde bir zorunluluk bulunmuyor. Bu kişilerin kazanılmış hak aylık derecelerindeki başka bir göreve atanmaları da mümkün bulunuyor.

Ayrıca, seçim nedeniyle yasal zorunluluğa dayanarak istifa edenlerden yeniden memuriyete dönmek isteyenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 92. maddesinde yer alan iki defadan fazla istifa etmiş olanların memuriyete dönemeyeceğine ilişkin kısıtlamalara tabi olmayacak.

Yüksek mahkeme üyelerinin, hakimler, savcılar ve bu meslekten sayılanların, subay ve astsubayların, görevlerine geri dönüş hakkı bulunmuyor.

Görevden ayrılış dilekçesinde olduğu gibi göreve dönüş dilekçesinde de şekil zorunluluğu bulunmuyor. Dilekçede, "30 Mart 2014 tarihinde yapılan/yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde aday gösterilmediğim/seçilemediğim için 298 sayılı Kanunun ek 7. maddesi hükmü gereğince görevime dönmek istiyorum" şeklinde bir ifade bulunması yeterli olacak.

Ancak, aday olmak gerekçesiyle istifa ettiği halde, adaylık başvurusu yapmayanların görevlerine geri dönmeleri hususu kurumlarının insiyatifinde olacak.

- Şahsa bağlı kadrolar iptal edilecek

Şahsa bağlı kadrolarda görev yapanların bu kadrolarından seçim nedeniyle istifa etmiş olmaları halinde, istifa sonucu boşalan kadrolar iptal edilecek. Bu durumdakilerin kazanılmış hak aylık derecelerine uygun başka bir kadroya atanmaları gerekiyor.
Kamu görevlileri haberleri olmadan mahalli idareler seçiminde aday gösterilemeyecek. Siyasi partilere kayıtlı olmayan kimselerin, herhangi bir siyasi parti tarafından aday gösterilmeleri, kendilerinin yazılı muvafakatleriyle mümkün olacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuatı çerçevesinde istihdam edilen sözleşmeli personelin de mahalli idareler seçimi için istifa etmeleri gerekiyor. Bu kişiler, seçilememeleri veya aday gösterilmemeleri durumunda tekrar eski görevlerinde sözleşme ile istihdam edilecek.

- Belediye başkanlarının memuriyete dönüşü

Devlet memuru iken belediye başkanı seçilenlerden 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak seçimde aday gösterilmeyen veya seçimi kaybedenler, hizmet süreleri itibariyle veya yaş haddi nedeniyle emekliliğe hak kazanamamış olmaları kaydıyla, seçimlerin kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulunca ilanını takip eden 2 ay içinde daha önceki kurumlarının bağlı bulunduğu bakanlığa başvurmaları halinde eski görevlerine veya istifa ettikleri tarihteki kurumun özelliği ve niteliğine uygun eşdeğer bir göreve atanabilecek. Ancak yargı kararı ile belediye başkanlığı görevi sona erenler ve istifa edenler hakkında bu hüküm uygulanmayacak.

Belediye başkanlığı yapmış olanların, personel kanunlarına tabi bir kadroya atanmaları halinde belediye başkanlığında geçen süreleri memuriyette geçmiş sayılacak. Belediye başkanlığında geçen süreler 657 sayılı Kanunun 68/B maddesinde yer alan 1 ila 4. dereceli kadrolara atanma bakımından gerekli olan hizmet süresinin hesabında da dikkate alınacak.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Son Deprem Nerede Oldu? Tıkla Öğren25 Ağustos 2014 Pazartesi 14:21
  • Süper Kupa Maçı Ne Zaman?25 Ağustos 2014 Pazartesi 13:51
  • Türkiye'de Son Depremler Nerede Oldu?25 Ağustos 2014 Pazartesi 13:23
  • Türkiye'de Son Deprem Nerede Oldu?25 Ağustos 2014 Pazartesi 13:18
  • Galatasaray Fenerbahçe Maçı Saat Kaçta?25 Ağustos 2014 Pazartesi 12:53
  • Süper Kupa Maçı Saat Kaçta?25 Ağustos 2014 Pazartesi 12:50
  • Galatasaray Fenerbahçe Maçı Hangi Kanalda?25 Ağustos 2014 Pazartesi 11:52
  • Süper Kupa Maçı Hangi Kanalda?25 Ağustos 2014 Pazartesi 11:48
  • 2014 Düzce Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları10 Ağustos 2014 Pazar 02:53
  • 2014 Osmaniye Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları10 Ağustos 2014 Pazar 01:53
  • ÜYE İŞLEMLERİ
    Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
    Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.