'Türkiye'nin desteğine güveniyoruz'

'Türkiye'nin desteğine güveniyoruz'
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, konuşmasına, Başika'da şehit düşen Türk askeri için başsağlığı dileyerek başladı.

Musul'un eski Valisi Asil Nuceyfi ile gazetecilere açıklama yapan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, konuşmasına, Başika'da şehit düşen Türk askeri için başsağlığı dileyerek başladı.

Nuceyfi, "Öncelikli olarak Türkiye'ninBaşika'da şehit düşen askeri için Türk halkına ve Türk Hükümeti'ne başsağlığı mesajımı iletmek istiyorum. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun davetine icabet ederek bir ziyaret yaptım ve çok verimli bir görüşme gerçekleştirdim. Görüşmelerde, Musul’un kurtarılmasına ilişkin önümüzdeki dönemde yapılacak çabalar ele alınmıştır" diye konuştu.

'Musul'un kurtarılmasını istiyoruz'

Türkiye'nin Musul'un kurtarılması için yaptığı çabaları takdir ettiğini söyleyen Nuceyfi, şöyle devam etti:

"Bugün ABD, AB ve bütün dünyaya tehdit oluşturan DAEŞ terör örgütüne karşı Türk Devleti'nin rolü ve çabaları için Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'na teşekkürlerimi iletme fırsatı buldum. Türkiye'nin yardımları çok önemlidir. Türkiye, Musul'da şimdiye kadar gerek Musul halkına gerek yerlerinden edilmişlere karşı çok önemli çalışmalar yapmıştır. Bunların önümüzdeki dönemde devam edeceğini düşünüyoruz. Bu konuda Türkiye'nin desteğine güveniyoruz. Üç gün önce güneyde bir operasyon başladı. Bunun hızlanarak ve genişleyerek Musul'un kurtarılmasını istiyoruz. Buna Haşdi Vatani birliklerinin de katılımını önemsiyor ve arzu ediyoruz. Ayrıca güneyden Irak ordusu ve Peşmergenin de desteğiyle Musul’un kısa sürede kurtarılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz."

'Barzani ile ittifak içindeyiz'

Musul'un terör örgütü DAEŞ’in elinden kurtarılmasına ilişkin çabaların uzunca bir süredir devam ettiğini aktaran Usame Nuceyfi, İran’ın desteklediği Şii Haşdi Şabi milislerinin bu operasyona katılmasına karşı olduklarını anlattı.

Musul halkının bunu kabul etmeyeceğini ifade eden Nuceyfi, "Haşdi Şabi gibi Şii birliklerin bu operasyonlara katılması ve Musul’un kurtarılmasından sonra istikrarın sağlanması mümkün değildir. Bu gruplar yüzünden istikrar sağlanmaz. Bunu kimse kabul etmez. Ayrıca mezhebi çatışmaların da körüklenmesine neden olur. Musullular yine Türkiye'nin desteğiyle Başika'da eğitilen Haşdi Vatani birlikleri ve aşiretlerin desteğiyle şehirlerinin kurtarılmasını beklemektedirler. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Sayın Barzani ile ittifak içindeyiz. Askeri hazırlıklar bağlamında yakın bir koordinasyon, eş güdüm içerisindeyiz. Haşdi Vatani birlikleri, Irak ordusu ve Peşmergenin desteğiyle önümüzdeki dönemde Musul'un kurtarılması yönünde birlikte çaba göstereceklerini biliyoruz" diye konuştu.

Irak'ta Sünnilerin de bir statüye sahip olması gerektiği tartışmalarına da değinen Nuceyfi, şu anki amaçlarının Musul’u kurtarmak ve DAEŞ tehdidinin bertaraf edilmesi olduğunu vurgulayarak, Musul’un kurtarılmasından sonraki dönemde Sünnilerin kendi bölgelerinde Irak anayasasına uygun bir şekilde nasıl bir idare ve yönetim istediklerine kendilerinin karar vereceklerini dile getirdi.

Nuceyfi, "Bu kudrete ve ehliyete sahiptirler ve bunu da başarabilirler. Bundan sonraki süreçte uluslararası toplumda ABD'yle, Kürdistan bölgesiyle, Türkiye'yle işbirliği içerisinde Musul’un kurtarılmasına yönelik çalışma ve çabalarımız devam edecektir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.