Dolarda son durum ne?

Dolarda son durum ne?
Dolar bugün ne kadar? Dolar TL ne olur düşer mi? sorularının yanıtlarını piyasalardan gelen canlı dolar kuru verileriyle sizler için derledik. 10 Nisan 2016 tarihli dolar yorumları ise kritik önemde. Tahminlere göre dolar 3.30 liraya çıkabilir.

Dolar kuru bugün güne 2,84 liranın üzerinde başladı. Dolar TL bugün saat 09.30 verilerine göre, 2.8460 liradan işlem görüyor.

Dolar ne olur sorusunun yanıtı ise ABD'li yatırım şirketi Bank of America Merrill Lynch'ten geldi. Bank of America Merrill Lynch'in raporunda dolar/TL'nin yılın ikinci çeyreğinde 3.30'a çıkacağı öngörüldü.

Geçen hafta siyasilerden gelen radikal faiz indirimi isteğine dair açıklamalar piyasadaki küresel iyimserliğin TL'de daha sınırlı görülmesine neden olmuş ve dolar/TL bu açıklamalarla 2.87'yi aşmıştı. Ancak kur gelişmekte olan ülkelere yönelik yaşanan ve petrol fiyatlarındaki yüzde 5'e yaklaşan yükselişin de etkilediği iyimserlik sayesinde haftayı 2.85'in hemen altında tamamlamıştı.

MERRILL LYNCH DOLAR TAHMİNİ DOLAR TL DEVELÜASYONU GELİYOR!

Bank of America Merrill Lynch'in, EEMEA (Avrupa, Ortadoğu, Afrika) bölgesi ile ilgili yayımladığı haftalık raporda dolar/TL'nin yılın ikinci çeyreğinde 3.30'a çıkacağı öngörüldü. Bu, Haziran'a kadar en az yüzde 15'lik devalüasyon anlamına geliyor. Kurdaki bu oynaklığın sermaye açığı yüksek olan şirketler başta olmak üzere döviz borçlanmalarını, enflasyonu ve büyümeyi olumsuz etkilemesi bekleniyor. Merkez Bankası hesaplamalarına göre dolar kurundaki yüzde 10'luk bir artış enflasyonda 1.5 puanlık yükselişe yol açıyor.

Merrill Lynch, üçüncü ve dördüncü çeyrekte ise kurun 3.20 seviyesinde olacağını öngördü. Kurum cari işlemler açığının GSYH'ye oranının 2016'da yüzde 5.4 olacağını öngörürken hükümetin Orta Vadeli Plan (OVP) hedefi yüzde 3.9. Merrill Lynch'in yüzde 9.5'lik enflasyon öngörüsüne karşın OVP hedefi yüzde 7.5. Kurum bu yıl yüzde 3.5 büyüme beklerken, hükümet yüzde 4.5 hedefliyor. Hükümet 2016'da bütçe açığının yüzde 1.3'e çıkmasını beklerken, Merrill Lynch'in öngörüsü yüzde 2.2. Bunda kamu harcamalarını artırıcı adımlar etkili olacak.

Kurum, öngörülerini Merkez Bankası'nın yüzde 7.5'lik politika faizini sabit tuttuğu varsayımına dayandırıyor. Merkez, faiz indirimi baskısına yenik düşerse veriler daha da kötü gelebilir.

DÖVİZ KURLARI BUGÜN SAAT 09.30 FİYATLARI

İstanbul ve Ankara'da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları, saat 9.30 itibarıyla şöyle: 

İSTANBUL     ALIŞ SATIŞ
ABD Doları    2,8440 2,8460
Avro             3,2500 3,2520
Sterlin          4,0270 4,0290

ANKARA

ABD Doları    2,8360 2,8560
Avro              3,2330 3,2580
Sterlin           3,9930 4,0630

DOLAR TL'NİN GÖZÜ YENİ MERKEZ BANKASI BAŞKANI'NDA!

Global Source Partners Analisti Atilla Yeşilada, dolar ve piyasaların gözünün Merkez Bankası'nın başına geçecek yeni isme odaklandığını söyledi. Yeşilada şöyle devam etti:

“Bizce yatırımcılar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan cephesinin, para politikasında yeni sayfa açacak ve negatif faiz ortamından yararlanarak keskin faiz indirimleri ile Türkiye’yi daha hızlı bir kalkınma politikasına taşıyacak bir ismi Merkez Bankası başkanlığına atama konusundaki arzusu hafife alıyor. Erdem Başçı’nın yerine bir PPK üyesinin atanarak mevcut para politikası rotasının korunması Mehmet Şimşek-Ali Babacan kampının özledmi ve Cemil Ertem, Yiğit Bulut ile Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’dan gelen ‘radikal faiz indirimi’ beklentisini yansıtan açıklamalar hiç de bu özlemle uyuşmuyor."

Merkez Bankası Erdem Başçı'nın görev süresi ise 19 Nisan'da sona eriyor. Piyasalar enflasyon verilerinin de desteğiyle TCMB'nin faiz koridorunun üst bandında yeni TCMB Başkanı kim olursa olsun 20 Nisan'da bir indirim olacağını öngörüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.