Düğmeye basıldı! Yolculuk başlıyor

Düğmeye basıldı! Yolculuk başlıyor
Zamanın en önemli uzay projelerinden biri olan yıldızlararası seyahat için düğmeye basıldı.

 

Bilim insanları yıllardır Dünya dışında yaşanabilir bir gezegen bulma uğraşı içerisinde. Bu doğrultuda çeşitli uzay robotlarıyla keşifler yapılıyor fakat bu robotların süratleri belli olduğu için Dünya'dan fazla uzaklaşamıyorlar. Bu nedenle yapılan araştırmalar büyük oranda Güneş Sistemi içindeki gezegenleri kapsıyor.

Bildiğimiz üzere Güneş Sistemi içerisinde Dünya haricinde yaşanabilir başka gezegen bulunmuyor. İşte bu nedenle dünyanın önde gelen zenginleri ve bilim insanları, Güneş Sistemi dışındaki gezegenleri incelemek için bir proje başlattı.

Breakthrough Starshot ismi verilen projenin en büyük finansörü Yuri Milner. Rus milyarder hali hazırda 100 milyon dolar yatırım yapmış durumda ancak projenin 5 ila 10 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Yani anlayacağınız daha çok maddi yardım gerekiyor. Ayrıca Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg gibi projeye destek olan milyarderlerin de olduğu biliniyor. Projenin beyni ise Stephen Hawking olacak.

Milner ve Hawking'in öncelikli hedefi Alfa Centauri yıldız sistemini ziyaret edebilecek bir uzay aracı inşa etmek. Aslında projenin en zor kısmı da burası. Zira Güneş'e en yakın yıldız sistemi olarak bilinen Alfa Centauri'nin, Güneş'ten uzaklığı yaklaşık 4,37 ışık yılı uzakta olduğu biliniyor. 1 ışık yılının yaklaşık 9,5 trilyon kilometre olduğunu biliyoruz. Yani Alfa Centauri Güneş'e yaklaşık 41,515 trilyon kilometre uzaklıkta. Bir başka deyişle, bugüne kadar üretilen en hızlı uzay aracıyla bu mesafeyi kat etmek 70,000 yıl sürerdi.

Üst paragrafta belirttiğimiz üzere kilit nokta uzay aracı. Bu nedenle ışık hızının %20 kapasitesinde hareket edebilecek bir uzay aracı üretilecek. Bu küçük boyutlardaki uzay aracının üretimi 20 yılda tamamlanacak. Aracın Alfa Centauri'ye gitmesinin de 20 yıl süreceği tahmin ediliyor. Yaklaşık 5 sene de uzay robotunun incelemesi sürecek. Böylece projenin nihayete ermesinin 45-50 sene süreceği öngörülüyor.

Peki, Breakthrough Starshot'ın ürettiği uzay robotu nasıl bir teknolojiye sahip olacak? Günümüzde kullanılan teknolojiden farklı olacağı aşikar. Bu araçlar gücünü kimyasal maddelerden değil, doğrudan ışıktan alacak. Hatırlayacağımız üzere geçtiğimi aylarda Mars yolculuğunun 3 güne düşeceğinin haberini yapmıştık. İşte bu projede de uzay araçlarına kimyasal yakıt ile değil de ışık gücüyle hareket kabiliyeti verilmesi planlanıyordu.

Yuri Milner'e göre Breakthrough Starshot, tarihin en büyük uzay projelerinden bir tanesi. Fakat kendisi görebilir mi onu bilemiyoruz tabii ki. Zira Milner 54 yaşında ve her şey yolunda giderse projenin 45 sene süreceği öngörülüyor. Proje bittiğinde 99 yaşında olacak olan Milner, bu konuda gelişmiş tıp tekniklerine güvendiğini ifade ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.