18 Nisan 2019 Perşembe11 Şaban 1440
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • Günün AyetiAllah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.(Nisa, 4/36)
 • İslâm beş (temel) üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilah olamadığına ve Muhammed (s.a.s)’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şahitlik etmek, ...(Al-Bukhari, “İman”, 2; Muslim, “İman”, 21)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 04:42Güneş 06:14Öğle 13:09İkindi 16:53Akşam 19:53Yatsı 21:19
  • 14°C Adana
  • 10°C Adıyaman
  • 6°C Afyon
  • 4°C Ağrı
  • 9°C Amasya
  • 10°C Ankara
  • 14°C Antalya
  • 7°C Artvin
  • 14°C Aydın
  • 10°C Balıkesir
 • BIST: 96.886 -1.34
 • Altın: 237,383 0.99
 • Dolar: 5,8039 1.20
 • Euro: 6,5177 0.59

Miraç Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir?

Miraç Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir?
İslam alemi için en önemli günlerden biri olan Miraç Kandili bu gece. Peki, Miraç Kandilinde hangi ibadetler yapılmalı ve bugünü nasıl değerlendirmeliyiz. İşte Miraç Kandilinin önemi ve edilecek dualar...
Miraç Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir? Miraç Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir? Miraç Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir?

İslam aleminin en önemli günlerinden biri olan Miraç Kandili ne zaman kutlanacak? Bu sene Miraç Kandili hangi güne denk geliyor. Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz...

İhsanın ve hayrın bol olduğu üç aylara 7 Nisan Perşembe günü Regaib kandili ile birlikte girdik. Müslümanlar son zamanlarda üç ayların içerisinde yer alan mübarek gecelelerden Miraç kandili'nin ne zaman olduğunu merak etmeye başladı. 2015 yılında 15 Mayıs Cuma günü kutlanan Miraç kandili, bu sene ise 3 Mayıs yani bu gece (Salı'yı Çarşamba'ya bağlayalan gece). Miraç bir arınma ve Allah'a yükseliştir. Miraç gecesi Mayıs ayının ikinci haftasının başlangıcına denk gelir.
 
MİRAÇ KANDİLİ NEDİR?
 
Diyanet'in internet sitesinde yer alan bilgiye göre;
 
Miraç; Receb'in 27. gecesi… Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimize, Mekke döneminde bir gece, Yüce Yaratan'ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için önce Mescid-i Aksa'ya, oradan da semaya yaptırılan hikmet yüklü yolculuk… Kâinatın yüce yaratıcısının daveti üzerine gerçekleşen mucizevî buluşma…
 
Süleyman Çelebinin "Şeş cihetten ol münezzeh zül-celâl, Bîkemukeyf âna gösterdi cemâl" şeklindeki ifadesiyle "mahiyetini, nasıllık ve niceliğini bilemediğimiz bir şekilde yüce Allah ile görüşen" sevgili Peygamberimiz'in, şirk koşmayanların affedilebileceği müjdesi, Bakara Sûresi'nin son iki ayeti ve beş vakit namaz hediyesiyle yüce âlemlerden döndüğü gece…
Miraç bir arınma ve Allah'a yükseliştir. İnsanın erdem yolculuğu, beşerilikten insaniliğe yükseliş hikâyesidir. Sadece Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve varlığın düzeylerinde, hakikat göğünün katmanlarında değil, insanlığın Allah'a ulaşan yolunun duraklarında da gerçekleşmiş kutlu bir yolculuktur.
 
İsra suresinin başlangıç âyetlerinde bu kutlu yolculuğun ilk aşaması şöyle anlatılır:
 
"Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed'i) bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa'ya götüren Allah'ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir."
Miraç; kendi semamıza, yani kalbimize ve iç dünyamıza bir yolculuk yapmamıza, arınmamıza, âlem-i İslam'ın ve bütün insanlığın yüksek değerlerle yücelmesine vesile olsun.

MİR'AÇ GECESİ GELEN EMİR VE YASAKLAR
Recep ayının 27'nci gecesine rastlayan geceye "Mirac gecesi" denir. Mirac mucizesi, hicretten bir buçuk yıl önce, 621 M. yılı başlarında vuku bulmuştur. Bu gecede Hz. Muhammed (s.a.s), Mekke'den Kudüs'e oradan semalara yükseltilerek, melekût âlemini seyretmiş ve Cenab-ı Hak ile aracısız mükâlemede bulunmuştur.
Kur'an-ı Kerim'de mirac olayına şu şekilde kısaca yer verilir: "Kulu (Muhammed'i) gecenin az bir bölümünde kendisine bir kısım âyetlerimizi göstermek için, Mescid-i Haram'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren Allah bütün noksanlıklardan münezzehtir. İşiten ve gören O'dur" (el-İsrâ, 17/1).
Hz. Muhammed'in, gecenin az bir bölümünde Mescid-i Haram'dan, Mescid-i Aksa'ya kadar olan yolculuğuna "İsrâ", Mescid-i Aksâ'dan göklere yükselip, madde âlemini aşmasına da "mirac" denir. İsrâ; gece yolculuğu yapmak, demektir.
Mirac gecesinin önemi, o gecede Cenab-ı Hak'tan getirilen emir, yasak ve haberlerin öneminden gelmektedir. Mirac gecesi getirilen esasları birkaç maddede toplayabiliriz:
1) İslâm'ı saran tehlike çemberinin, etkisini kaybettiği haber veriliyor.
2) Daha önceki dinlerin yürürlükten kaldırıldığı ilân ediliyor.
3) Hz. Muhammed'in ilâhi gücün tecelli ettiği Sidretü'l-Müntehâ'ya yükselmesi, beşer ilminin sürekli ilerleyeceğine delâlet ediyor.
4) İnsanla Rabbı arasında en önemli iletişim aracı olan beş vakit namaz bu gecede farz kılınmıştır.
5) el-Bakara Suresinin son iki âyeti İslâm ümmetine hediye olarak gelmiştir. "Amenerrasûlü" diye başlayan bu âyetlerde önemli akide konuları yanında, son âyette özlü duâ örnekleri verilmektedir.
6) Allah'a ortak koşmayan mü'minlerin bağışlanacağı müjdesi veriliyor.
İşte bu kadar önemli hükümlerin bir arada bildirildiği Mirac gecesi, önemini bunlardan almaktadır. Mirac gecesinde on iki rek'at nâfile namaz kılınması müstahsen görülmüştür. Bu namazın her rekatında Fâtiha ile başka bir sûre okuyarak, iki rekatta bir selâm vermeli, sonra yüz defa "Sübhânellahi ve'l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illâllahü vallahû ekber" demeli, daha sonra yüz defa istiğfar ederek, yüz defa da salâtü selâm okumalıdır. Gündüzün de oruçlu bulunulmalıdır. Böyle bir gecede yapılacak duanın Cenab-ı Hak tarafından geri çevrilmeyeceği umulur.
 
MİRAÇ GECESİ OKUNACAK DUALAR
 
* Allahım, önümüzdeki şu upuzun hayat yolculuğunda, bizi kendi idrak ve ihsaslarımızın darlığıyla başbaşa bırakma; akıllarımızı inhiraf ve sürçmelerden, nefislerimizi cismânîliğin baskılarından, gönüllerimizi de hevâ ve heveslerin öldürücü oklarından sıyanet eyle. Kapının kullarını; ilimde kibir u gururdan, ibadette riya ve gafletten ve duygularına renk attıran ülfetten koru. Senin yolunda yürüyor gibi görünüp Senden uzaklaşmak, kurbet atmosferinde içiçe firkat yaşamak, hep rızadan söz edip gazap arkasından koşmak ne acıdır! Sen bizi kazanç yolu sanılan bu tür haybet vadilerinde ömür tüketmekten muhafaza buyur ya Rabbi.
* Şu mübarek gece hürmetine bizleri bağışla, öyle bir dünyada hayata gözlerimizi açtık ve öyle bir alemde yaşıyoruz ki, önümüzde tuzak, arkamızda tuzak; uğrayıp geçtiğimiz her yerde nefis, şeytan ve aynı takımdan binlerce ifrit ağını germiş av bekliyor; yol boyu yüzlerce fitne ocağı ve isi-dumanı gelip sinelerimize oturuyor. İnayetine ihtiyacımız açık, çaresizliğimiz her halimizden belli; bizleri yara-bere almadan hedefe ancak Sen ulaştırabilir ve bu güne kadar elli defa çatlamış, kırılmış ruh dünyamızı da ancak Sen tamir edebilirsin. İçimizi Sana döküyor, kusurlarımızı Sana açıyor ve bize yeniden insan olma yollarını göstermeni diliyoruz ya Rabbi!

2016 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı 2016 dini günler listesi şöyle: 
07 Nisan 2016 Perşembe Regaib Kandili 
08 Nisan 2016 Cuma Üç Ayların Başlangıcı 
03 Mayıs 2016 Salı Mirac Kandili 
21 Mayıs 2016 Cumartesi Berat Kandili 
06 Haziran 2016 Pazartesi Ramazan’ın Başlangıcı 
01 Temmuz 2016 Cuma Kadir Gecesi 
04 Temmuz 2016 Pazartesi Arefe 
05 Temmuz 2016 Salı Ramazan Bayramı (1.Gün) 
06 Temmuz 2016 Çarşamba Ramazan Bayramı (2.Gün) 
07 Temmuz 2016 Perşembe Ramazan Bayramı (3.Gün) 
11 Eylül 2016 Pazar Arefe 
12 Eylül 2016 Pazartesi Kurban Bayramı (1.Gün) 
13 Eylül 2016 Salı Kurban Bayramı (2.Gün) 
14 Eylül 2016 Çarşamba Kurban Bayramı (3.Gün) 
15 Eylül 2016 Perşembe Kurban Bayramı (4.Gün) 
02 Ekim 2016 Pazar Hicri Yılbaşı 
11 Ekim 2016 Salı Aşure Günü 
11 Aralık 2016 Pazar Mevlid Kandili

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.