19 Ocak 2019 Cumartesi23 R.Ahir 1440
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • Günün AyetiAllah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.(Nisa, 4/36)
 • İslâm beş (temel) üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilah olamadığına ve Muhammed (s.a.s)’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şahitlik etmek, ...(Al-Bukhari, “İman”, 2; Muslim, “İman”, 21)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 06:49Güneş 08:18Öğle 13:20İkindi 15:48Akşam 18:11Yatsı 19:35
  • 13°C Adana
  • 5°C Adıyaman
  • 4°C Afyon
  • -5°C Ağrı
  • 3°C Amasya
  • 5°C Ankara
  • 13°C Antalya
  • 4°C Artvin
  • 15°C Aydın
  • 12°C Balıkesir
 • BIST: 98.455 1.69
 • Altın: 219,530 -0.96
 • Dolar: 5,3279 -0.70
 • Euro: 6,0542 -0.85

65.Hükümette görev dağılımı

65.Hükümette görev dağılımı
65. Hükümet'in ilk Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplandı. Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş basın açıklaması yaparak, Başbakan yardımcılarının görev dağılımını açıkladı.
65.Hükümette görev dağılımı 65.Hükümette görev dağılımı 65.Hükümette görev dağılımı

Kurtulmuş, "64. Hükümet'e reform hükümeti demiştik. Bu hükümete de reform ve atılım hükümet demek daha doğru olur. Pazar günü TBMM'de güven oyu olarak ümit ediyoruz ki hükümetimiz resmen de kuruluş aşamasını tamamlamış olur. Zor bir süreçte Başbakanlık yapan sayın Ahmet Davutoğlu'na en kalbi duygularımızla şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

GÖREV DAĞILIMLARI BELLİ OLDU

Başbakan yardımcılarının görevlerinin de belirlendiğini açıklayan Kurtulmuş, görevlendirmelere ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Başbakan Binali Yıldırım kendisine bağlı kurum ve kuruluşlar, MGK Genel sekreterliği, MİT Müsteşarlığı, TOKİ Başkanlığı, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı, basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Tanıtma Fonu Kurulu Genel Sekreterliği.

BAŞBAKAN YARDIMCISI NURETTİN CANİKLİ'NİN GÖREVLERİ

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin görevleri; TBMM ile ilişkiler, reformların ve yatırımların koordinasyonu ve izlenmesi, yatırım ortamının iyileştirilmesi. İlişkili kuruluşlar; SPK Başkanlığı, BDDK, TMSF

BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK'İN GÖREVLERİ

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek'in görevleri; Hazine Müsteşarlığı, TC. Merkez Bankası, TC. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası.

BAŞBAKAN YARDIMCISI TUĞRUL TÜRKEŞ'İN GÖREVLERİ

Başbakan yardımcısı Tuğrul Türkeş'in görevleri; Milli Güvenlik Kurulu'nun tavsiye kararlarının ve görüşlerinin değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu'na sunulması kabulü halinde bu tavsiye kararanlarının uygulanmasının koordinasyonu ve izlenmesi. Kıbrıs ile koordinasyon işleri, Medeniyetler İttifakı Projesi'nin yürütülmesi, 100. Yıl anmaları ile ilgili konuların koordinasyonu. İlişkili kuruluşlar; Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı

BAŞBAKAN YARDIMCISI VEYSİ KAYNAK'IN GÖREVLERİ

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın ana görevi; İnsan hakları ile ilgili kurullar ve koordinasyonu. İlişkili kuruluşlar; Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Kişisel Verileri Korumu Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyonu Ajansı Başkanlığı,

BAŞBAKAN YARDIMCISI NUMAN KURTULMUŞ'UN GÖREVLERİ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un görevi, hükümet sözcülüğü, Kamu diplomasisi ile ilgili işleri yürütülmesi ve Danıştay ile ilgili ilişkiler, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Radyo Televizyon Üst Kurumu Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü, Radyo Televizyon Üst Kurulu.

"DOKUNULMAZLIK DOSYALARI İLE İLGİLİ VERİLECEK KARAR, DOSYALARIN AÇILACAĞI MAHKEMELERİ İLGİLENDİRİR"

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin bazı milletvekillerinin AYM'ye bireysel başvuru kararı sürecini değerlendirmesi istenen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili olarak kamuoyunun çok ciddi beklentisi vardı. Doğal olarak Parlamento'ya yansıdı. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkının önünü açan bildiğiniz gibi AK Parti Hükümetleridir. İsteyen Anayasa Mahkemesi'ne müracaat eder. Anayasa Mahkemesi de her bir dosya ile ilgili bireysel başvurularla ilgili herhangi bir şekilde karar verebilir. Ancak dokunulmazlık dosyaları ile ilgili verilecek olan karar, bu dosyaların açılacağı mahkemeleri ilgilendiren bir husustur. Bunun da altını çizmek isterim. Böylece, TBMM başından itibaren söylediğimiz siyasi sorumluluğu kendi üstüne almadan milletin beklentilerini karşılamış bu dosyalardaki dokunulmazlıkları kaldırarak ilgili dosyalar bundan sonraki süreçte ilgili mahkemelere gidecek o mahkemeler karar verecek. Kimisi için lehte kimisi için aleyhte verecek. Mahkemenin ne karar vereceğini bilmiyoruz ama Anayasa Mahkemesi'nin bu bireysel talepleri değerlendirmesi başka bir konudur. Hatta değerlendirmeye uygun olup olmadığı kararı da Anayasa Mahkemesi'nin kendisinin alacağı bir karardır. Ama dosya münderecatı ile ilgili karar verme yetkisi AYM'de değildir. O mahkemelerin alacağı kararlardır" ifadelerini kullandı.

"FEHRİYE ERDAL'IN İADESİ KONUSUNDA ÜMİT EDERİZ Kİ, BELÇİKA MAKAMLARI GEREĞİNİ YERİNE GETİRİR"

Fehriye Erdal'ın yargılanmasına karar verilmesine ilişkin bir soruya Kurtulmuş şu yanıtı verdi: "Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iadesi ile ilgili talep defaatle Belçika makamlarına iletilmiştir. Türkiye bu konuda suçluların iadesi tahammülleri çerçevesinde nasıl hareket edilmesi gerekiyorsa Fehriye Erdal ile ilgili bu talepleri sıklıkla tekrarlamıştır. Türkiye olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Türkiye'de işlenmiş olan bir suçtan dolayı çok tabi olan suçlunun suçu işlediği yerde yargılanmasıdır. Türkiye olarak bu fırsatı verdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum. Bir kez daha görüşümüzü tekrarlıyoruz; Fehriye Erdal'ın özellikle Sabancı suikastı gibi çok önemli bir suikastın zanlısı olan Fehriye Erdal'ın Türkiye'de yargılanması en doğal durumdur. Bu doğal durumun sağlanması için Belçika makamlarının hiçbir siyasi mazerete sığınmaksızın Fehriye Erdal'ın iadesi karşılıklı ilişkilerin dostluğun ve hukukun gereğidir. Ümit ederiz ki, Belçika makamları gereğini yerine getirir."

"DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI 63 VE 64. HÜKÜMET'TE BAŞBAKANLIĞA BAĞLIYDI"

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan kendisinin sorumlu olmasına ilişkin bir soruya Kurtulmuş, "Bu kurumların tamamı Başbakanlığa bağlı kurumlar. Bu teamüldür. Türkiye'de Geleneksel anlayıştan bir tanesi. 63 ve 64. Hükümet'te Başbakanlığa bağlıydı. Bu yeni Başbakan'ın bir tasarrufudur" diye yanıt verdi.

"KAN ÜZERİNDEN KURULAN CÜMLELER İLE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ TARTIŞMAYA TARAF OLMAK KABUL EDİLEMEZ"

Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin Kurutulmuş, "Yeni Anayasa talebi, 79 milyonu ilgilendiren bir taleptir. Bu talep yok sayılamaz. Anayasa perspektifimiz nedir bunu hepimiz ortaya koyalım. Bundan hiç kimse kaçamaz. Ancak Anayasa meselesi gündeme geldiği zaman, evet biz diyelim ki; 'Başkanlık' sistemini teklif ediyoruz, bir başka parti başka bir şeyi teklif edebilir, bir başka parti 'yarı başkanlık' sistemini teklif edebilir, ya da başka bir formül ortaya koyabilir, ama kategorik olarak yapılan bu tekliflere kulakları tıkayarak bunların üzerinden herhangi bir şekilde 'biz görüşmeyiz', herhangi bir şekilde 'bunları gündeme getirmeyiz' demek, kabul edilebilir bir şey değildir. Anayasa tartışmalarının olduğu bir yerde, herkes görüşlerini masaya getirir, tartışır, bu görüşler milletimiz tarafından karşılık bulursa, sonuçlanır. Nihayetinde bütün bu sistem teklifleri Anayasadaki değişiklik tekliflerinin birinci derecede ve yegane muhatabı milletin kendisidir. Millet istiyorsa başımızın üstüne istemiyorsa, zaten hiçbir değişiklik yapılamaz. Lafı dönüp dolaştırıp kana getirmek kan üzerinden kurulan cümleler ile anayasa değişikliğini tartışmaya taraf olmak asla demokratik değil kabul edilemez. Bütün partilerle her türlü uzlaşıya açığız" açıklamasında bulundu.

"HAKARETLERİ YAPANLAR VE SEYİRCİ KALANLAR MAHKEMELERİN ÖNÜNDE DE YAPTIKLARININ HESABINI VERİRLER"

CHP grup toplantısında atılan sloganları da eleştiren Kurtulmuş, "Siyasi hasım olmak başka bir şeydir. Siyaseti bu kadar edepsiz yapmak da bambaşka bir şeydir. Bu hakaretler kabul edilemez. Hakaretleri yapanlar ve seyirci kalanlar mahkemelerin önünde de yaptıklarının hesabını verirler" dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.