22 Nisan 2018 Pazar6 Şaban 1439
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • “İçinizden insanları hayra çağıracak, iyiliği emredecek, kötülükten alıkoyacak bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Âl-i İmran / 104)
 • “Münafığın alameti üçtür. Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman yerine getirmez ve ona güvenildiği zaman hıyanet eder” (Buhari, Müslim, Tirmizi)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 04:34Güneş 06:08Öğle 13:09İkindi 16:54Akşam 19:57Yatsı 21:25
  • 11°C Adana
  • 12°C Adıyaman
  • 6°C Afyon
  • 3°C Ağrı
  • 7°C Amasya
  • 7°C Ankara
  • 16°C Antalya
  • 7°C Artvin
  • 17°C Aydın
  • 8°C Balıkesir
 • BIST: 110.932 -1.06
 • Altın: 175,132 0.18
 • Dolar: 4,0581 0.43
 • Euro: 4,9812 -0.14

Cumhurbaşkanı Erdoğan acı bilançoyu paylaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan acı bilançoyu paylaştı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak yayımladığı video mesajla halka hitap etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan acı bilançoyu paylaştı Cumhurbaşkanı Erdoğan acı bilançoyu paylaştı Cumhurbaşkanı Erdoğan acı bilançoyu paylaştı

Erdoğan, Türkiye'nin 15 Temmuz 2016 tarihinde saat 22.00 civarında başlayan ve ertesi gün öğle saatlerine kadar devam eden bir darbeteşebbüsüyle karşı karşıya kaldığını belirtti. Erdoğan, "15 Temmuz'da bu teşebbüsler, silahlı darbe girişimi halini alarak, hiçbir şüpheye yer bırakmaksızın, Türkiye'nin farklı mahiyette bir terör saldırısıyla karşı karşıya olduğunu ortaya koymuştur" dedi.

Erdoğan, "Boğaziçi Köprüsü'nün tanklarla kapatılması, savaş uçaklarının Ankarave İstanbul başta olmak üzere çeşitli şehirlerimizde alçak uçuş yapmaya başlamaları, yine bazı şehirlerimizde tankların sokaklara çıkması, bu darbe girişiminin ilk işaretleri olmuştur. Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı karargahı ve Jandarma Genel Komutanlığı binası, bu grup tarafından ele geçirilmiş, MİT Yerleşkesi, Emniyet Teşkilatı'nın çeşitli binaları, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,TBMM gibi stratejik yerlere hunharca ve alçakça saldırılar düzenlenmiştir. Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı binasındaki bombardımanda, 47 polisimiz hayatını kaybetmiştir. Boğaz köprülerinin girişini tutan tanklardaki üniformalı teröristlerin açtıkları ateşler sebebiyle çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı'nın önü başta olmak üzere çeşitli yerlerde açılan ateşler ve yapılan bombardıman neticesi yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır. TRT Genel Müdürlüğü binasını işgal eden bir grup silah zoruyla ekranlardan eski darbelerin özentisiyle hazırlandığı anlaşılan korsan bir bildiri okutmuşlardır. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden de benzer bir bildiri korsan olarak yayınlatılmıştır. Yine az sayıdaki askerle, İstanbul'daki bir medya grubunun binası, kısa bir süre de olsa işgal edilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önündeki çatışmada, çok sayıda vatandaşımız ve belediye personeli hayatını kaybetmiştir"

"208 KARDEŞİMİZ ŞEHİT OLMUŞ, 232'Sİ AĞIR OLMAK ÜZERE BİN 500'E YAKIN KİŞİ DE YARALANMIŞTIR"

Erdoğan, "Darbe teşebbüsünde bulunan hainlerin karşısına dikilen vatandaşlarımız önlerinde, arkalarında, sağlarında sollarında onlarca kişi vurularak yaralanmasına, şehit olmasına rağmen sabaha kadar yerlerini terk etmemişlerdir. Tüm bu hadiseler karşısında polislerimizden ve vatandaşlarımızdan içlerinde yakın çalışma arkadaşlarımın da bulunduğu 208 kardeşimiz şehit olmuş, 232'si ağır olmak üzere bin 500'e yakın kişi de yaralanmıştır. Bununla birlikte Türkiye'nin hiçbir yerinde sokağa çıkarak darbecilere destek olan tek bir sivil vatandaşımız olduğuna dair haber ham dolsun gelmedi. Bu bakımdan 15 Temmuz darbe girişimi, milletin darbe heveslilerine verdiği büyük ders olarak bu milletin şanlı tarihindeki yerini alacak ve hiçbir zaman hatırımızdan çıkmayacaktır. Aziz Milletim, değerli kardeşlerim, öncelikle şu hususu özellikle belirtmek istiyorum: 15 Temmuz darbe girişimi tüm milletimizle birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerimize karşı da yapılmış bir ihanettir." dedi.

Erdoğan, "Darbe teşebbüsçüleriyle millet arasında gri bir alan oluşturmaya çalışanlar ise hükmen terör örgütü mensubudur. Çünkü ortada böyle bir tereddütlü alan yoktur. Yapılan teşebbüsün adı, vatana ihanettir. Dünyanın her yerinde vatana ihanetin cezası neyse, bu terör örgütü mensupları da aynı cezaya maruz kalacaklardır.Türk Silahlı Kuvvetleri ve Mehmetçiklerimiz, bizim göz bebeğimizdir. Bu darbe girişimi vesilesiyle ülkemizin her kurumu gibi, Türk Silahlı Kuvvetlerimize de sirayet etmiş olan bu kanser hücreleri, süratle temizlenecektir. Esasen bu temizliğin çalışmaları zaten başlatılmıştı. Bugüne kadar haksız yere kimseyi mağdur etmeme anlayışıyla hukuk devleti titizliğiyle yürütülen çalışmaları zafiyet sanan terör örgütü üyeleri, bu girişimle kendilerini alenen ortaya çıkarmışlar ve bir anlamda işimizi kolaylaştırmışlardır."

"İLK DEFA BU ÇAPTA BİR SİLAHLI DARBE TEŞEBBÜSÜ, BİZZAT MİLLET TARAFINDAN ENGELLENMİŞTİR"

Erdoğan, "15 Temmuz'dan itibaren Türkiye'nin tüm şehirlerinde,meydanlarında, sokaklarında her partiden, görüşten, hayat biçiminden vatandaşlarımız, iradesine, demokrasisine, geleceğine sahip çıkmak için aynı duyguyla, heyecanla, kararlılıkla bir araya gelmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, tüm siyasi partilerin, ortak imzası ile tek yürek, vücut olarak,darbe teşebbüsüne karşı milli iradeye sahip çıkılmıştır. Kendisini bu ülkenin bir ferdi, bu milletin bir evladı olarak hisseden herkes, bu darbe girişiminin karşısında yer almıştır. 1960 darbesinde, Menderes ve arkadaşlarına, 1980 darbesinde, bir sağdan bir soldan anlayışıyla dar ağaçlarına gönderilen gençlerine sahip çıkamamanın yıllardır acısını yaşayan milletimiz, 15 Temmuz 2016’da bu gidişe 'dur' demiştir. Ülkemiz tarihinde ilk defa bu çapta bir silahlı darbe teşebbüsü, bizzat millet tarafından engellenmiştir. Türkiye demokrasi ve hukuk devletine olan bağlılığın, sadece yazıda, sözde kalmayan, gerektiğinde vatandaşlarının canı pahasına bu değerlerin hayata geçirildiği bir ülke olduğunu,tüm dünyaya göstermiştir"

"SİYASİ PARTİ GENEL BAŞKANLARIMIZA ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUM"

Erdoğan, "Geçmişteki darbelerin ve darbe teşebbüslerinin aksine, 15 Temmuz darbe girişimine karşı tepkisini süratle ortaya koyan, yayınladıkları bildiriyle temsil ettikleri milletin şerefine, haysiyetine sahip çıkan milletvekillerimizi tebrik ediyorum.Siyasi partilerimizin genel başkanlarına, olması gerektiği gibi demokrasinin,milli iradenin safında güçlü bir duruş sergiledikleri için şükranlarımı sunuyorum. Siyaset kurumu, 15 Temmuz'daki duruşuyla onuruna sahip çıkmıştır. İş makinelerini, otobüslerini, ellerindeki tüm araç ve gereci darbe girişimini engellemek için sahaya süren belediyelerimize, kurumlarımıza, şahsi araçlarını aynı amaçla kullanan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum"

"SAĞLAM BİR DURUŞ SERGİLEYEN MEDYA MENSUPLARININ HER BİRİNİ, ŞAHSIM VE MİLLETİM ADINA TEBRİK EDİYORUM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı'nın uçakla bombalanıp,kahraman polislerin şehit edildiğini hatırlatan Erdoğan, "Ankara Emniyet Müdürlüğü binasını, aynı şekilde bombaladılar. İstanbul Emniyet Müdürlüğümüze saldırmaya çalıştılar. Buna rağmen polislerimiz, büyük bir fedakarlıkla, Türkiye'nin her biryerinde görevlerinin başından bir an olsun ayrılmadılar. Ellerindeki tümimkanları kullanarak, milletimizle birlikte ihanet çetesi mensuplarının girişimini boşa çıkarmak için çalıştılar. Bu darbe girişiminin başarısızlığa uğramasında büyük katkısı olan emniyet teşkilatımızın her bir mensubuna, en kalbişükranlarımı sunuyorum. Medyamızın neredeyse tamamı, darbecilerin karşısında yer almış, demokrasinin ve milliiradenin safında net bir tavır sergilemiştir. Silah tehdidine rağmen darbe teşebbüsünde bulunan terör örgütü mensupları karşısında son derece net ve sağlam bir duruş sergileyen medya mensuplarının her birini, şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu süreçte gerek bizzat arayarak gerek mesaj göndererek gerekse medyaya açıklama yaparak Türkiye'deki meşru yönetime destek veren ülkelere,devlet ve hükümet başkanlarına, dost ve kardeş toplumlara da teşekkürlerimi ifade ediyorum. Her gecenin nihayetinde bir sabahı, her zorluğun sonunda bir kolaylık olduğu gibi, bu tür acı hadiselerin ardından yeni imkanlar ortaya çıkar. Millet olarak Anadolu coğrafyasındaki bin yıllık varlığımız boyunca bu tür sayısız tehditle, saldırıyla, teşebbüsle karşı karşıya kaldık. Yüz yıl önce 'Artık ayağa kalkamaz' dedikleri milletimizin Çanakkale'deki, Kut'ül Amare'deki şahlanışından aldığımız güçle İstiklal Harbimizi verdik ve başarıya ulaştırdık. Bu topraklarda kendi milletinin üzerine tankla, uçakla ve helikopterle saldıracak alçaklar asla yetişmez. Bunların hepsi uzun yıllar boyunca sinsi bir planın parçası olarak, özel olarak yetiştirilmiş, eğitilmiş ve beyinleri iğfal edilmiş mankurtlardır. Gözleri olup görmeyen, kulakları olup duymayan, dilleri olup konuşmayan bu insanlara ne anlatsanız boş. Biz, 3 yıldır bu kesime gittikleri yolun yanlışlığı, arkalarına takıldıkları ele başlarının ihanetlerini izah etmeye çalışıyoruz. Tıpkı diğer terör örgütlerine sempati duyan vatandaşlarımız gibi, bunların da gözlerini açıp gerçekleri görmeleri,kulaklarını açıp hakikatleri duymaları, dillerini çözüp doğruyu ikrar etmeleri için sabırlı ve sağduyulu bir çaba içinde olduk.

"HEP BİRLİKTE TÜRKİYE OLACAĞIZ"

Silahlı Kuvvetler, emniyet teşkilatı, Milli İstihbarat ve bütün bakanlıkların FETÖ üyelerinden temizleneceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü bu ilkeler etrafında bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız,kardeş olacağız, her birlikte Türkiye olacağız. Önümüzde başka bir yol, başka biralternatif, başka bir seçenek yok. Türkiye'nin demokrasiden, hukuk devletinden, temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğu bir sistemden başka alternatifi yoktur, gidecek başka yolu yoktur. Açık konuşuyorum, birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlü tutan bir Türkiye'de huzurun, istikrarın, kalkınmanın önünde hiçbir engel olamaz. Geçmişte millete rağmen milleti idare etme anlayışının bedelini çok ağır şekilde ödedik. Artık kimsenin hangi söylemle, hangi amaçlaolursa olsun, milletimize bedel ödetmeye hakkı yoktur. Türkiye'nin sadece büyümeye, güçlenmeye, kalkınmaya, refahını arttırmaya, savunmasını tahkim etmeye, eğitimini, sağlığını, adalet sistemini,altyapısını güçlendirmeye ihtiyacı vardır" dedi.

Erdoğan, "Ekonomide tüm göstergeler bir süredir yaşanan durgunluğun geride kalmaya başladığını gösteriyor. Büyük projelerimizi birer birer tamamlıyor, yenileri için adımlarımızı atmaya başlıyoruz. İşte önümüzde 26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışını yapacağız ve ardından 26 Aralık'ta Avrasya Tüneli'nin,boğazın altından otomobillerin gidip geldiği o tünelin açılışını yapacağız. Bu arada, bir taraftan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki inşallah hızlı trenimizin ihalesi, diğer taraftan hamdolsun, Çanakkale geçiş köprüsünün ihale hazırlıkları,diğer taraftan da Kanal İstanbul Projemizin ihale hazırlıkları... Bunlar da hızla devam edecek. Yeniden güçlü ilişkiler kurma yolunda önemli adımlar attık, atmayı sürdürüyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminin sebeplerinden birinin de bu tablo olduğundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ekonominin tüm kurumlarından, tüm aktörlerinden, tüm milletimden rica ediyorum, paralel ihanet çetesinin, başarısız darbe girişiminin olumlu tabloyu bozmasına kesinlikle izin vermeyelim. Bölgesindeki ve tüm dünyadaki mağdurların ve mazlumların ümidi Türkiye'nin dimdikayakta durması, bununla kalmayıp sürekli güçlenmesi, 79 milyon vatandaşımızla yüzlerce milyon insanın beklentisidir.Bu kardeşlerimizi boynu bükük, kalbi kırık bırakamayız. Ellerini ovuşturarak Türkiye'nin sıkıntıya düşmesini, çökmesini, pes etmesini bekleyenleri bugüne kadar sevindirmedik, yarın da sevindirmeyeceğiz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Rabbim, bu milleti, bu ülkeyi ilelebet korusun, muhafaza etsin, tekrar tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza Allah'tan şifalar temenni ediyorum. İnşallah birliğimiz daim olsun. Sağlıcakla kalın."

Ajanslar

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.