CHP 2011'deki vaadine şimdi karşı çıkıyor!

CHP 2011'deki vaadine şimdi karşı çıkıyor!
Seçilme yaşını 18'e indiren yeni anayasa maddesine karşı çıkan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 2011 yılında bu maddeyi savunduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 2011 Genel Seçimleri öncesinde yayınlamış olduğu bildiride yer alan maddeler, 16 Nisan'da gerçekleştirilecek referandum öncesinde dikkatleri çekti.

Seçim bildirgesi, 22 Nisan 2011'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından tüm milletvekili adaylarının katılımıyla yapılan toplantıda açıklandı. 'Özgürlüğün ve umudun ülkesi, herkesin Türkiye'si' başlıklı 134 sayfadan oluşan bildirge, yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu vurgusu yapıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, resmi Twitter hesabı üzerinden CHP'nin 2011'deli seçim bildirisine dair dikkati çeken bir maddeyi paylaştı.

Seçilme yaşını 18'e indiren anayasa maddesine karşı çıkan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na Turan'dan imalı bir mesaj gönderildi.

Turan, CHP'nin 2011'de 'seçilme yaşı 21'e inecek' vaadinde bulunduğuna işaret etti.

7i2o8_1490870766_2698.jpg

Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede uygulanıyor

Cumhurbaşkanlığı sistemini getirecek olan yeni anayasa görüşmelerinin ivme kazandığı 2016'nın son aylarında yaşanan önemli gelişmelerle birlikte Türkiye 7'inci halk oylamasına doğru yeni bir sürece girdi. Halk oylamasına sunulacak olan 18 maddeden biri ise milyonlarca genci yakından ilgilendiriyor. Milletvekili seçilme yeterliliğinin yer aldığı madde 76'da değişikliğe gidilmesi söz konusu. Seçilme yaşının 25'ten 18'e indirildiği uygulama Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede uygulanıyor.

AK Partili bakan ve milletvekillerine Aralık ayında anayasa çalışmalarını ana hatlarıyla anlatan Başbakan Binali Yıldırım, seçilme yaşını 18'e düşüreceklerini açıklamıştı. Bu teklif, MHP'yle yapılan görüşmeler sonrasında Meclis'te oylandı ve 341'le kabul edildi.

Yenişafak

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.