Başbakan: Kılıçdaroğlu alınıyor ama...

Başbakan: Kılıçdaroğlu alınıyor ama...
Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa konusunda Kılıçdaroğlu'nun kendi ile çeliştiğini vurgulayarak " Kılıçdaroğlu 82 model diyoruz, alınıyor, ama öyle, bir adım ileri gitmedi." dedi.

Edirne mitinginde halka hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, CHP'nin başından beri kendi ile çeliştiğine dikkat çekerek, "Kılıçdaroğlu 1982 Anayasası'na hayır oyu verdiğini söylüyor. Şimdi değiştirelim diyoruz hayır diyor. Kendi kendi ile çelişiyor. Kılıçdaroğlu 82 model diyoruz, alınıyor, ama öyle, bir adım ileri gitmedi. CHP seçilme yaşını 21'e düşüreceğiz diye vaat ediyor.  Biz 18'e düşürelim diyoruz, buna da karşı çıkıyorlar." dedi

İşte o konuşmadan satır başları

"16 Nisan'da devlet sistemini değil, hükümet sistemini değiştiriyoruz. 1923'te devlet sisteminin adını koyduk. Cumhuriyeti birlikte kurduk birlikte yaşatacağız. Kim rejime elini uzatırsa karşısında milleti bulur. 

TEKRAR EDİYORUM: BU BİR HÜKÜMET DEĞİŞİMİ

Tekrar ediyorum. Bu bir hükümet sistemi değişimidir. 90'lı yıllara, 80'li, 70'li yıllara gidelim, neler yaşadı bu ülke. Darbeleri, krizleri yaşadı bu ülke. 11 sene o krizin borçlarını ödedik. Bu borçları ödemeseydik ne olacaktı daha çok hizmet, daha çok yol, daha çok hastane, kalkınmış Türkiye olacaktı. Getirdiğimiz bu 18 maddelik değişimle Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak değiştiriyoruz.

BU İKİ BAŞLILIK ZAMAN KAYBETTİRİYOR

Bu sistem zaman zaman problem üretiyor. Geçmişte yaşananlara bakalım, Ahmet Necdet Sezer'in anayasa kitapçığını fırlatmasının ardından millet milyarca lira kaybetti. Getirdiğimiz bu 18 maddelik değişimle biz hükümet sistemini Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak değiştiriyoruz. Mevcut sistemde Başbakan da Cumhurbaşkanı da güçlü. Burada bir ikibaşlılık var, bu sa sorun oluyor. Bu iki başlılık bize zaman kaybettiriyor.
Bu değişiklikle artık yapılan şey şu, bu değişikli 2019 seçimlerinde yürürlüğe girince artık sandıktan mutlaka hükümet çıkacak, tek başına iktidar çıkacak.

PATRON MİLLET OLACAK

Bu değişiklikle artık yapılan şey şu, bu değişikli 2019 seçimlerinde yürürlüğe girince artık sandıktan mutlaka hükümet çıkacak, tek başına iktidar çıkacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde işin patronu millet olacak.

YAZIK GÜNAH YERİMİZDE SAYIYORUZ 

Bir ülkede eğer güçlü yönetim varsa istikrar varsa güvenlik de olur ekonomi de büyür. Bizde maalesef tek başına iktidarların kazanımlarını koalisyonlarda kaybediyoruz. Yerinde sayıyoruz, yazık günah. Türkiye'yi daha istikrarlı daha çok yatırım yapılabilir konuma yükseltmek istiyorsak bu değişikliği mutlaka yapmalıyız.

"EVET ÇIKMASIN DA TÜRKİYE BATSIN" DİYORLAR

Edirne'yi hızlı trenle Ankara'ya bağlıyoruz. İstanbul'un babasıdır Edirne. Edirne'ye Enver gireceğine Bulgar girsin dediler o dönemde. Şimdi onların bazı uzantıları sandıktan evet çıkmasında ne olursa olsun Türkiye batsın diyorlar.Sandıktan evet çıkmasın da Türkiye'de terör hortlasın diyorlar.

CHP KENDİ İLE ÇELİŞİYOR

Kılıçdaroğlu 1982 Anayasası'na hayır oyu verdiğini söylüyor. Şimdi değiştirelim diyoruz hayır diyor. Kendi kendi ile çelişiyor. Kılıçdaroğlu 82 model diyoruz, alınıyor, ama öyle, bir adım ileri gitmedi. CHP seçilme yaşını 21'e düşüreceğiz diye vaat ediyor.  Biz 18'e düşürelim diyoruz, buna da karşı çıkıyorlar."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.