O ili uçuracak dev proje! Hem para basacak hem de..

O ili uçuracak dev proje! Hem para basacak hem de..
19 Mayıs Dağköy Barajı 22 milyon metreküp içme suyu ve 76 bin zirai alanın sulanmasını sağlayarak ülke ekonomisine 27 milyon TL katkı ve 3 bin 800 kişiye de istihdam sağlayacak.

DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Kanık, İl Koordinasyon Kurulu’nda Türkiye’ye katkı sağlayacak projeler hakkında bilgiler verdi. Kurum olarak şu anda devam eden 66 projelerinin bulunduğunu ifade eden Ahmet Kanık, "DSİ 7. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanı içerisinde Samsun, Sinop, Ordu, Tokat ve Amasya olmak üzere 5 il bulunmaktadır. Kurumumuza ait toplam 66 adet proje bulunmaktadır. Projelerden 64’ü tarım sektörü, 2 tanesi ise hizmet sektöründedir. Bu projelerin toplam tutarı 1 milyar 31 milyon 531 bin TL’dir. Projelerin parasal gerçekleşme oranı yüzde 7 olurken, fiziki gerçekleşme oranı yüzde 15 seviyesindedir. Projelerden 50 adetinin yapımına devam edilirken, 11 adetinin ihale aşaması devam etmektedir. 5 projeye ise çeşitli nedenlerden dolayı başlanılamamıştır" dedi.

“3 binden fazla istihdam, ülke ekonominse katkı”

Yapımında sona gelinen Dağköy Barajı ile birçok yere içme suyu ve tarım arazisi suyu vereceklerini belirten Kanık, barajın 3 bin 800 kişiye istihdam, ülke ekonomisine de 27 milyondan fazla katkı sağlayacağının altını çizerek, "19 Mayıs Dağköy Barajı inşaatının, 17 Mayıs 2017’de bitirilmesi hedefleniyor. Proje bedeli 62 milyondur. Yatırımın nakdi ve fiziki gerçekleşme oranı yüzde 87 oranındadır. Projenin amacı, Samsun ili 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile yörede bulunan 4 beldenin içme ve kullanma suyu temini, ayrıca 7 bin 673 hektar alanın sulanmasıdır. Sulama ve içmesuyu amaçlı, 43,40 milyon metre küp depolama hacmine sahip 19 Mayıs Barajı’ndan alınacak su, bin 230 metre isale hattı ile arıtma tesisine iletilecek ve 100 bin metre küp/gün kapasiteli arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra yaklaşık 51 km bağlantı hattı ile 19 Mayıs, Bafra ilçeleri ve Dereköy, Yörükler, Doğanca, Çetinkaya bölgelerinin içmesuyu ihtiyaçları karşılanacaktır. Yılda 22,6 milyon metre küp içmesuyu sağlanacak ve ayrıca 76 bin 730 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. Bu proje tamamlandığında 2016 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 27 milyon 636 bin TL katkı ve 3 bin 800 kişiye de istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.