Bakan son noktayı koydu! Başvuran alacak

Bakan son noktayı koydu! Başvuran alacak
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ikinci el ithal araç düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gümrük Kanununa Göre Mülkiyetin Kamuya Geçirilmesi Kararı Verilen  Kara Taşıtlarının Sahiplerine İadesi Hakkında Yönetmeliğin Resmi gazete'de  yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yurt dışından Türkiye'ye  sıfır olarak getirilen ancak yapılan incelemelerde ikinci el olduğu anlaşılan  araçlarla ilgili düzenlemenin yasal altyapısını Meclisten ocak ayı içinde torba  yasa ile çıkardıklarını hatırlan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent  Tüfenkci, şunları söyledi.

"Yönetmelikle bunların iadesinin esas ve usullerini belirlemiş olduk.  Yönetmelik, el konulan, mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilen ve henüz  tasfiyesi tamamlanmamış araçları kapsamaktadır. Araç sahiplerinin yapması  gereken, 31 Temmuz'a kadar ilgili gümrük idarelerine başvurmaları ve taşıtın ilk  edinimindeki ÖTV'sinin yüzde 25'ini yatırmalarıdır. Sonrasında araçları iade  edilecektir."

"YEDİEMİN ÜCRETLERİNİ MİNİMUMDA TUTTUK"

Tüfenkci, gümrükte bekleyen araçların muhafazası dolayısıyla da  otopark ücretleri bulunduğuna işaret ederek, "Araçların otoparkta  bekletilmesinden dolayı ortaya çıkacak yediemin ücretlerini de minimumda tuttuk,  250 lirayla sınırlı tuttuk. Onun üzerinde bir ücret talep edilmedi. Araç  sahipleri 250 lira yediemin parası, bir de ÖTV'nin yüzde 25'ini yatırdıklarında  kendilerine araçları iade edilecek.  Böylelikle üçüncü, dördüncü el olarak  araçları ellerinde bulunan vatandaşlarımızın da işlerini kolaylaştırmış olduk."  diye konuştu.

Adalet Bakanlığı ile aynı konuda bir yönetmelik daha çıkarmak üzere  olduklarını bildiren Tüfenkci, "Orada da henüz incelemesi yapılamamış, savcılıkta  olan veya kendiliğinden beyan edilen araçlarda da ÖTV'nin yüzde 15'ini  yatırdıklarında bu noktadaki sıkıntıyı ortadan kaldırmış olacağız." ifadelerini  kullandı.

Adalet Bakanlığı ile aynı konuda bir yönetmelik daha çıkarmak üzere  olduklarını bildiren Tüfenkci, "Orada da henüz incelemesi yapılamamış, savcılıkta  olan veya kendiliğinden beyan edilen araçlarda da ÖTV'nin yüzde 15'ini  yatırdıklarında bu noktadaki sıkıntıyı ortadan kaldırmış olacağız." ifadelerini  kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.