Hareket başladı sırada Avrupa var

Hareket başladı sırada Avrupa var
2015 yılı turist sayısını yeniden yakalamayı hedefleyen turizmcilerin beklentilerini, artan Rus turist sayısı güçlendirdi.

Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.1 oranında artış gösterdi. En fazla artış Rusya’dan olurken, Rusya’yı sırasıyla Irak ve İsrail takip etti. Verilere bakıldığında bir süredir kötü zamanlardan geçen turizm sektöründe ilk defa ülkeye gelişlerde 20 ay ardından artış kaydedildi. Bu sayede yabancı turist sayısı, 2016 yılının ilk dört ayını geride bırakırken, özellikle yaz dönemi için beklentileri de artırdı. 2015 yılı turist sayılarına ulaşmayı hedefleyen turizm sektörü, Avrupalı turist sayısında da Körfez ve Rusya bölgesinden sağlanan artışı yakalamak için çalışmalarını hızlandırdı.

2017 Nisan ayında Türkiye’yi 2 milyon 70 bin yabancı ziyaret etti. Bu sayı, 2016’nın ilk 4 ayında 1 milyon 753 bin olarak gerçekleşirken, 2015 yılının ilk 4 ayında ise 2 milyon 437 bindi. 2017 Nisan ayında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ise Almanya ilk sırada yer alırken, Rusya ikinci, Gürcistan ise üçüncü sırada bulundu. Gürcistan’ı Bulgaristan ve İran izledi.

gho1a_1496199529_8502.jpeg

‘ALMANYA ÖNEMLİ’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, bu verilerin Türkiye için çok önemli olduğunu vurgularken, gelecek aylarda daha olumlu sayılarla karşılaşacaklarını söyledi. Ulusoy, “Hedefimiz 2015 yılı turist sayılarını yakalamak ve geçmek. Rusya toparlandı. Bu yıl toplamda 4 milyon Rus turist bekliyoruz. Körfez’de işler iyi gidiyor. Rusların da Almanların da en rahat ve iyi tatili yapabilecekleri yer Türkiye” dedi. Almanya’dan gelen turist sayısında da artışın görünmeye başladığını belirten Ulusoy, “Almanya için en iyi pazar biziz. Bunu anlatmak için çok çalışıyoruz. Almanya’yı da toparlarsak, geçen yılı aşar, 2015 sayılarını yakalarız” ifadelerini kullandı.

‘YÜZLER GÜLÜYOR’

Avrupa’dan önemli sayıda turist getiren Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, nisandaki artışı özellikle Rusya ve İsrail pazarının etkilediğini anlatırken, Avrupa pazarında ise rezervasyonlarda bir hareketlenme yakaladığını dile getirdi. Karaer, “Kötü dönemlerden sonra özellikle Rusya’dan alınan hareket yüzleri güldürmeye başladı. Ancak Avrupa pazarı hala geride. İyi bir Türkiye turizmi için bu yıl da geçebilir. Gelecek yıl daha yoğun etkilerini görebiliriz” diye konuştu.

0fmrs_1496199547_6024.jpeg

‘AVRUPA’YI GERİ KAZANMALIYIZ’

Türkiye’nin Nisan 2017 otel dolulukları, 2016’nın aynı dönemine yüzde 15.7 artarak, yüzde 61.2 olarak kaydedildi. Nisan 2016’da bu oran yüzde 52.9 olmuştu. Ocak-Nisan 2017 döneminde otel dolulukları ise  yüzde 5.8 artış gösterdi.

Nisan ayı rakamlarını değerlendiren TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Paskalya tatili ve Ortadoğu pazarındaki hareketlilik sebebiyle Nisan 2017’de doluluk oranlarında artış gözlemlendiğini belirtti. Bayındır, ilk dört ayda, Avrupa pazarı içerisinde, gelirlerinde çift haneli düşüş yaşayan tek ülkenin Türkiye olduğunu kaydederek, “Her zaman altını çizdiğimiz üzere doluluklar artabilir, Türkiye turizmde bir markadır ve turistlerin vazgeçebileceği bir destinasyon değildir. Ancak gelirlerimizde pozitif etkileri görmemiz zaman alacak” dedi.

ids0f_1496199553_8455.jpeg

TURİZME DESTEK OLACAK

Türk Hava Yolları (THY), Türkiye’nin gözde tatil  noktalarından direkt uçuşlara başlıyor. Yapılan açıklamaya göre, haziran ayı itibarıyla Orta Doğu ülkeleri ile Türkiye’nin ünlü tatil beldeleri Bodrum, Antalya ve Trabzon arasında karşılıklı uçuşlar düzenlenecek.

Mevcut uçuşlarına, iç hat noktalarından Kuveyt, Riyad, Cidde, Dammam, El Kasım, Medine, Yanbu, Bağdat, Erbil, Süleymaniye ve Amman’a düzenlenecek direkt seferleri de ekleyecek THY, böylelikle bölgedeki yoğun yolcu trafiğine alternatifler sunmaya devam edecek.

MİLLİYET

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.