'Ruslar hazır olsun! Türklerle...'

'Ruslar hazır olsun! Türklerle...'
Rus FBK Danışmanlık Şirketi Stratejik Analiz Enstitüsü Müdürü İgor Nikolayev, Rus şirketlerinin piyasada rekabetin artmasına hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye uygulanan bazı ekonomik önlemlerin kaldırılmasına ilişkin kararnameyi imzalamasını değerlendiren FBK Danışmanlık Şirketi Stratejik Analiz Enstitüsü Müdürü İgor Nikolayev, Rus şirketlerinin piyasada rekabetin artmasına hazır olmaları gerektiğini bildirdi.

Sputnik'e konuşan  FBK Danışmanlık Şirketi Stratejik Analiz Enstitüsü Müdürü İgor Nikolayev,, yaptırımların kaldırılmasının ilk olarak Türkiye tarafı için olumlu bir olay olduğunu ifade etti ve şunları söyledi:

"Bilindiği üzere, başta inşaat şirketleri olmak üzere Türk şirketleri Rus piyasasında önemli yer kaplıyorlardı. Ve tabi ki bizim piyasamızdan çekilmek Türk şirketleri için ciddi darbe oldu. Onlar, uzun süredir burada çalışıyorlardı, 1990lı yıllardan itibaren birçok şey inşa ettiler. Onların mevcut projeleri de vardı. Bu yüzden, Türkiye'den inşaatçıların yeniden burada çalışma imkanı elde etmelerine döndüğümüz zaman Türkiye için bu çok iyi. Fakat Rus şirketlerinin piyasada rekabetin artmasına hazırlıklı olmaları gerek.

Türk şirketleri, Rus inşaat piyasasında Rus inşaatçıların büyük rakiplerinden. Bizim inşaatçılarımız rakiplerinin döndüğü koşullarda ayakta durabilirler mi? Rus inşaatçıların hazırlanmak için süreleri vardı ancak gerçek kısıtlamalar kalktığında belli olacak."

PUTİN İMZAYI DÜN ATMIŞTI!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye yönelik bir dizi yaptırımın kaldırılmasını öngören kararnameyi dün imzalamıştı.

Buna göre Türk vatandaşlarına 1 Ocak 2016 tarihinden buyana uygulanan ve en büyük problemi teşkil eden Rusya’da çalışma yasağı sona ermiş oldu. Kararnamede ayrıca Türk firmalarına yönelik belirli alanlarda faaliyet göstermelerine kısıtlama uygulanması da kalkmış oluyor.

Kararnamedeki bir başka sürpriz Rusya’nın Türk vatandaşlarına vize uygulamasında kısmi yumuşamaya gitmesi oldu. Belirli kategorideki Türk vatandaşları 2015 krizi öncesi olduğu gibi Rusya’yı tekrar vizesiz ziyaret edebilecek. Vize hakkında ayrıntılar Rusya Dışişleri Bakanlığı ile Ankara arasında gerçekleşecek yazışmalardan sonra netleşecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.