Apple CEO'su Cook'tan ABD hükümetine vergi önerisi

Apple CEO'su Cook'tan ABD hükümetine vergi önerisi
Apple CEO'su Tim Cook, ABD'li şirketlerin yurtdışında elde ettikleri kazançlardan alınacak vergilerin ülkenin altyapı yatırımları için harcanması gerektiğini söyledi.

Cook, Bloomberg televizyon kanalına verdiği mülakatta, ABD Başkanı  Donald Trump hükümetinin ABD'li şirketlerin yurtdışında elde ettikleri kazançları  vergilendirme teklifi hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Yurtdışında gelir elde eden Amerikalı şirketlerden vergi alınması  konusunun netlik kazanması gerektiğini vurgulayan Cook, hükümetin, söz konusu  şirketlerin gelirlerini ABD'ye geri getirmesini istemesi yerine, bu firmaların  ödemesi gereken vergi oranlarını veya sürelerini açıklaması gerektiğini belirtti.

Cook, ayrıca, yurtdışında gelir elde eden bütün Amerikalı şirketlerden  vergi alınmasının zorunlu hale getirilmesi gerektiğini ifade ederek, bu  vergilerin ABD'de istihdam yaratacak altyapı harcamaları için kullanılması  gerektiğinin altını çizdi.

Trump, seçim kampanyası sırasında ve görevine başladıktan sonra  yurtdışında üretim yapan ve gelir elde eden ABD'li firmaların üretimlerini ve  kazançlarını ülkeye geri getirme çağrısında bulunmuştu.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de 26 Nisan'da yaptığı konuşmada,  Trump hükümetinin yeni vergi reformu yasasının hayata geçmesi durumunda Amerikalı  şirketlere yurt dışında tuttukları yatırımları sadece bir kez vergi ödeyerek  ülkeye geri getirmeleri imkanı tanınacağını söylemişti.

Mnuchin, söz konusu vergi oranının henüz netleşmediğini belirterek,  "Trilyonlarca doları geri getirecek çok rekabetçi bir oran olacağını  söyleyebilirim." ifadesini kullanmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.