Fitch'ten İngiltere uyarısı

Fitch'ten İngiltere uyarısı
Fitch Ratings, İngiltere'deki seçim sonucunun siyasi birlik ve bir sonraki hükümet üzerinde belirsizlik neden olacağı belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch  Ratings, İngiltere'de dün yapılan erken genel seçimin sonucunun ülkede siyasi  belirsizliği artırdığı konusunda uyarıda bulundu.

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, İngiltere'de dün yapılan erken  genel seçimin ardından tek başına hükümet kurmak için gerekli 326 milletvekili  sayısının gerisinde kalan ve azınlık hükümeti kurmaya karar veren Muhafazakar  Parti lideri Başbakan Theresa May hakkında değerlendirmelere yer verildi.

Seçim sonucunun ülkedeki siyasi birlik ve bir sonraki hükümet üzerinde  belirsizlik yarattığına dikkat çekilen açıklamada, İngiltere'nin Avrupa  Birliği'nden ayrılması (Brexit) ve bunun mali etkilerinin de seçim sonucundan  etkileneceği vurgulandı.

Açıklamada, Başbakan May'in Kuzey İrlanda merkezli Demokratik Birlik  Partisinin (DUP) desteğiyle azınlık hükümeti kurmasının beklendiği, yakın zamanda  ülkede yeni bir seçimin mümkün olduğu belirtildi.

Seçim sonucunun ülkede daha gevşek mali politikalar görülmesi  ihtimalini yükselttiğine işaret edilen açıklamada, Muhafazakar Partinin bütçe  dengesini tahminen 2020'lerin ortasında yakalamayı planladığı kaydedildi.

Açıklamada, ülkedeki siyasi gelişmeler ve ekonomik büyümeye dair  görünümün yakından takip edileceği, İngiltere'nin kredi notunun bu faktörlere  göre değerlendirileceği bilgisi paylaşıldı.

5 Mayıs'ta İngiltere'nin kredi notunu "AA" seviyesinde teyit eden ve  görünümünün "negatif" olduğunu bildiren Fitch, ülkeye dair bir sonraki kredi  notunu 27 Ekim'de açıklayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.