Anket sonuçları açıkladı! Emekli maaşlarına zam yapılsa seçim sonuçları etkilenir miydi?

Anket sonuçları açıkladı! Emekli maaşlarına zam yapılsa seçim sonuçları etkilenir miydi?
MetroPOLL Araştırma, emekli maaşlarına olası bir zam durumunda AK Parti'nin yerel seçimlerde birinci olma ihtimalini inceledi. Ankete göre, 'Emekli maaşlarına zam yapılsa, seçim sonuçları nasıl etkilenirdi?' sorusunun cevabı şöyle...

MetroPOLL Araştırma bir anket gerçekleştirdi. "Türkiye'nin Nabzı Nisan 2024" anketinde seçim öncesi zam bekleyen emeklilerin maaşında artış yapılması durumunda seçim sonuçlarında yaşanacak değişiklikler araştırıldı.

EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM YAPILSAYDI AK PARTİ YEREL SEÇİMDEN BİRİNCİ PARTİ OLARAK ÇIKAR MIYDI?

17-24 Nisan tarihleri arasında 28 ilde toplam 2 bin 235 kişiyle gerçekleştirilen ankette, katılımcılara, "Sizce emekli maaşlarına zam yapılsaydı AK Parti yerel seçimden birinci parti olarak çıkar mıydı?" sorusu yöneltildi.

Ankete katılanların yüzde 48,2'si "Evet, çıkardı" derken; yüzde 45,9'u "Hayır, çıkmazdı" dedi. Yüzde 5,9'u ise "fikrim yok/cevap yok" yanıtını verdi.

Ankette sonuçlar partiler üzerinden de analiz edildi. Buna göre AK Partililerin yüzde 66'sı "Evet" dedi. CHP'lilerin ise yüzde 38,2'si "Zammın sonuçları değiştireceği" görüşünde.

MHP seçmeninin yüzde 62,7'si zammın sonuçları değiştireceğini düşünürken, DEM Parti'de bu oran yüzde 31,6'da kaldı.

Metropoll'ün kurucusu Özer Sencar, söz konusu anket sonucunu "Ne CHP'nin beklenmeyen boyuttaki büyük zaferi ne de AK Parti'nin şok edici hezimeti konusunda geleceğe yönelik iddialı söylemlerde bulunanlar dikkatli olmalılar" notuyla paylaştı.ekran-goruntusu-2024-05-12-111851.png

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.