Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan fahiş fiyat açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan fahiş fiyat açıklaması!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarım politikalarına ilişkin mesajlar vererek, "Türkiye'de tarım bitti demek, sadece cehaletin değil, büyük bir art niyetin işaretidir" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Toplantısı'nda, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü programında konuştu.

"DÜNYADA AÇIK ARA BİRİNCİ SIRADAYIZ"

Türkiye'nin tarım politikasının kötüleştiğini söyleyenlerin çiftçilere hakaret olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şu ifadelere verdi:

"Çiftçi kardeşlerimize demokrasimize verdiği katkıdan dolayı da minnettarız. 15 Temmuz'da birileri bankamatik kuyruklarına koşarken, benim çiftçi kardeşlerim darbecileri engellemek için mahsulleri ateşe verdi. Çiftçilerimizin cesaretini ve vatanperverliğini hiçbir zaman unutmayacağız. Türkiye'yi vesayetten kurtarma mücadelemizi hep birlikte verdik. Türkiye Yüzyılı'nı çiftçilerle inşa edeceğiz.

Emek vermez, alın teri dökmez, gerekli yatırımı yapmazsanız toprak da size bakmaz. Türk tarımının çehresini değiştirebilmek, sorunlara kalıcı çözümler bulabilmek için yoğun mesai harcadık. Ülkemizin tarımsal potansiyelini gün yüzüne çıkarmak için ciddi hibeler sağladık. Üretimin gelişmesi için son 21 yılda 1 trilyon 364 milyar lira tarım desteği verdik. 2024 yılından şu ana kadara 45 milyar lira ödeme yaptık.

Türkiye'nin tartım politikası kötüleniyor. Bunlar çiftçilerimize hakarettir. Her ülke gibi bizim de bizim de sıkıntılarımız var. Türkiye'de tarım bitti demek, sadece cehaletin değil, büyük bir art niyetin işaretidir.

Tarımsal verilerin ülkemizin son 21 yılda nereden nereye geldiğini çok net ortaya koyduğunu söylemek mümkün. Fındık, incir, kiraz ve kayısı üretiminde dünyada açık ara birinci sıradayız. Sebze üretiminde dünyada dördüncü sıradayız. Tarımsal hasılamızı 69,2 milyar dolara yükselttik."

"MİLLETİN AŞINA GÖZ DİKENLERDEN BUNUN HESABINI MUTLAKA SORACAĞIZ"

Piyasadaki kırmızı et fiyatlarının hesabının sorulacağını belirten Erdoğan, "Son dönemde kırmızı ve beyaz et fiyatlarındaki suni fiyat artışını yakından takip ettik. Kırmızı etteki suni fiyatları inceledik. Fahiş fiyatlar sadece piyasa şartlarıyla izah edilemez. Temel gıda fiyatlarındaki artışın gerisinde fırsatçılık var. Bu ürünlerin arz talep dengesini bozacak çıkar odakları piyasayı bozmakta. Milletin aşına göz dikenlerden bunun hesabını mutlaka soracağız.

Devletimizin ilgili kurumlarının eli daha da güçlenecektir. Hayvancılıkta da şikayetleri giderecek yeni politikaları da yürürlüğe koyuyoruz. Hayvan hastalıklarıyla mücadele için yeni tedbirler alacağız. Anaç hayvan üretimini artıracağız. Tarım alanındaki yatırımlarımızı çok boyutlu şekilde sürdürüyoruz" dedi.

"SU İSRAFINI ORTADAN KALDIRACAĞIZ"

Boşa harcanacak tek damla suyun olmadığını belirten Erdoğan, sözlerinde şu ifadelere yer verdi:

"Tüm planlarımızı gelecek 30 yılı dikkate alarak yapıyoruz. Sadece nüfusumuz değil turist sayımız da artıyor. 57 milyon yabancıyı misafir ettik geçen sene. Bu sene 60 milyonu aştık. Tarım ürünleri açısından talebin yükselmesine yol açacak bu. Devletler gıda konusunda daha çok korumacı davranmaya başladı. Dünya için tarım ikamesi mümkün olmayan sektör olmaya doğru ilerliyor. Politikalarımızı buna göre şekillendiriyoruz. Planlı tarımsal üretime geçilmesini sağlayacağız. Destekten faydalanan çiftçi sayısını artıracağız. Biz su zengini değiliz, tam aksine su fakiriyiz. Burada israfı ortadan kaldıracağız. Şehirlerimizin tarım alt yapısını daha da güçlendireceğiz. Hedefimiz tarıma uygun olan her karış toprağımızı değerlendirmektir. Boşa harcanacak tek bir damla suyumuz yok. Kirletilecek tek bir karış toprağımız da yok. Gelecek nesillerin bizlere emaneti olan bu değerlerimize sahip çıkmalıyız. Vatandaşlarımızdan daha fazla hassasiyet bekliyorum."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum