Bakan Şimşek: En büyük önceliğimiz enflasyonu tekrar tek haneye düşürmek

Bakan Şimşek: En büyük önceliğimiz enflasyonu tekrar tek haneye düşürmek
Tarım Ekosistemi Buluşması'nda açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, "En büyük önceliğimiz, vatandaşımızın en çok muzdarip olduğu enflasyonu tekrar tek haneye düşürmektir. Bunun içinde gereken tüm tedbirleri aldık ve uyguluyoruz" dedi.

"Sürdürülebilir Tarım ve Tarımda Markalaşma" temasıyla İstanbul'da düzenlenen Tarım Ekosistemi Buluşması'nda açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, enflasyonu tek haneye düşürmenin öncelikleri olduğunu vurguladı.

"ÖNCELİĞİMİZ ENFLASYONU TEKRAR TEK HANEYE DÜŞÜRMEK"

Merkez Bankası'nın rezervlerinin 40 milyar doların üzerinde iyileşme gösterdiğine dikkat çeken Bakan Şimşek, "En büyük önceliğimiz, vatandaşımızın en çok muzdarip olduğu enflasyonu tekrar tek haneye düşürmektir. Bunun içinde gereken tüm tedbirleri aldık ve uyguluyoruz. Mayıs ayında baz etkisi nedeniyle enflasyon zirve yapacak. Ama daha sonraki aylarda çok hızlı bir şekilde ineceğini öngörüyoruz. Fiyat istikrarı sürdürülebilir bir yüksek büyümenin ön koşuludur" dedi.

"520 MİLYAR LİRALIK TARIMSAL KAYNAK SAĞLADIK"

Katma değerde Avrupa'da birinci, dünyada ilk 10 arasında olan tarım sektörünü güçlü bir şekilde desteklediklerini ifade eden Bakan Şimşek, "2024 bütçesine bakarsanız, bu bütçede tarımsal destek programlarına, tarım sektör yatırımlarına, kredi sübvansiyonu olarak, tarımsal kit finansmanı olarak, ihracat destekleri olarak, yem ve gübrede verdiğimiz vergi desteklerine bakarsak, 520 milyar lira kaynak sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

"TARIMDA ÇOK BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİBİZ"

Tarım sektörünün ülkemizin geleceği açısından çok değerli olduğunu ifade eden Bakan Şimşek, "Tarımda çok büyük bir potansiyele sahibiz. Bu potansiyeli gerçekleştirmek için giderek daha fazla kaynağa, tarımsal sulamaya, seracılığa, stratejik tarım ürünlerinin üretimine destek olmaya devam edeceğiz. Son 1 hafta içinde uygulamaya alınan tasarruf tedbirlerine bakarsanız, orada da çok net bir şekilde tarımı önceliklendirdik. Bu sayede enflasyonu arz yönlü tedbirlerle de aşağı çekmek istiyoruz. Sürdürülebilir tarım uygulamalarının ve yeni teknolojilerin yaygınlaştırılmasını güçlü bir şekilde destekliyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.