Bakan Şimşek açıkladı! Kira artışlarına yüzde 25 sınırı devam edecek mi?

Bakan Şimşek açıkladı! Kira artışlarına yüzde 25 sınırı devam edecek mi?
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira artışlarına uygulanan sınırla ilgili olarak, "Devam etmesi için bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRT Haber yayınında soruları yanıtladı.

"PROGRAMIN ÇALIŞTIĞI ORTAYA ÇIKTIKÇA TÜRKİYE'YE TALEP ARTIYOR"

Uygulanan ekonomi programının çalıştığını ifade eden Bakan Şimşek, "Program gerçekten çalışıyor; iç talepte bir yumuşama var, net ihracatın etkisi olumluya dönmeye başladı, büyümede bir dengelenme var. Türkiye'nin dış açığında neredeyse yarı yarıya bir düşüş var, önemli dengesizliklerden biri bu sayede giderilmiş oldu. Temel dengesizlikleri giderme anlamında program çalışıyor. Risk priminin düşmesi aslında programının çalıştığını gösteren bir gösterge. Fon akışında bizim öngördüğümüzden çok daha büyük bir artış var. Programın çalıştığı ortaya çıktıkça Türkiye'ye talep artıyor.

Ekonomide büyümenin kompozisyonu iyileşiyor, daha sürdürülebilir ve dengeli bir büyüme var. Makroekonomik dengesizlikler yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Programa olan güven güçlü, sürekli pekişiyor. Programlar canlı organizma gibidir. Sürekli tekrar güçlendirilmesi, iyileştirilmesi, temellerinin sağlamlaştırılması çok önemli. Programı sürekli bir şekilde güçlendirme çabamız var ve bu devam edecek. Enflasyon beklentilerinde geçen yıla göre muazzam bir iyileşme var" dedi.

"YAPISAL REFORMLARI HIZLANDIRACAĞIZ"

Bütçe açığını hedeflinin altında gerçekleştireceklerini ifade eden Bakan Şimşek, "Programı güçlendirdikçe çok daha iyi sonuçlar alacağız; tasarruf paketi bunun bir ayağı, daha bir çok programı güçlendirecek adımlar atacağız, bir kısmı kamu maliyesi alanında, bir kısmı yapısal dönüşüm alanında olacak. Bütçe açığını hedefimizin altında gerçekleştireceğiz. Bu seneyi çok büyük ihtimalle bütçe açığını hedefimizin çok daha altında gerçekleştireceğimize inanıyorum" dedi.

"DÖVİZ ALMASAK LİRA BELKİ 30'UN ALTINA DÜŞERDİ"

Rezerv biriktirdiklerini ifade eden Şimşek, "Şu anda biz piyasadan döviz almasak lira belki 30'un altına düşerdi. Biz rezerv biriktiriyoruz, rezerv pozisyonumuzu güçlendirmemiz lazım. Lirada ciddi bir değer kaybı için sebep yok, bu enflasyonu düşürmeyi destekleyecek" dedi.

"ENFLASYON 12 AY İÇİNDE BÜYÜK İHTİMALLE 30'UN ALTINA İNECEK"

Önümüzdeki 12 ay içerisinde enflasyonda düşüş beklediklerini belirten Şimşek, şu sözlere yer verdi:

"Yaz aylarında sadece baz etkisiyle değil, sadece kur destekleyici olduğu için değil, şartlar daha elverişli olduğu için değil; para, maliye ve gelirler politikası daha sıkı olduğu için enflasyonun düşmemesi mümkün değil. Enflasyonu düşürmekte kararlıyız; bu sene bir yere düşürdükten sonra geri çekilmeyeceğiz, tek haneye düşürmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Enflasyon düştükçe bu ülke sürdürülebilir bir büyüme patikasına girecek. Önümüzdeki 12 ay içinde enflasyon çok büyük ihtimalle 30'un altına düşecek."

KİRA ARTIŞLARINA YÜZDE 25 SINIRI DEVAM EDECEK Mİ?

Kira artışlarında yüzde 25 sınırının devam edip etmeyeceği yönünde de açıklamalarda bulunan Şimşek, "Devam etmesi için bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum, etmesi yönünde yapılan bir çalışma da yok. Büyük ihtimalle devam etmez diye düşünüyorum. Piyasada fiyatlara müdahale edilmemesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.