İmamoğlu'ndan Erdoğan'a otobüs tepkisi: Bundan vazgeçin

İmamoğlu'ndan Erdoğan'a otobüs tepkisi: Bundan vazgeçin
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sultangazi'de bir açılışa katılarak, konuşma gerçekleştirdi. İmamoğlu, 300 yeni otobüs alımı için 2021 yılından beri Cumhurbaşkanlığı'ndan onay çıkmamasına tepki göstererek, "Bu tür engellemeleri kendilerine siyasi manevra ya da siyasi bir hamle olarak gören yöneticilere diyorum ki; 'bundan vazgeçin.' Esasen bu imzanın atılmayarak 300 yeni otobüsün alınmaması konusunda İstanbul halkının cezalandırıldığını görerek sandıkta bileti kesti" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu İETT Garajı'nın açılışına açıldı.

"SİYASET İŞ YAPANA ENGEL OLMA ALANI ASLA DEĞİLDİR"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, son beş yılda yaşanan bir dizi zorluğa rağmen İETT filosuna 252 yeni metrobüs ve 293 otobüsün katıldığını belirtti. Ancak, Cumhurbaşkanlığı tarafından imzalanması beklenen 300 otobüs alımının geciktiğine dikkat çekti. Konuyla ilgili olarak İmamoğlu, şunları söyledi:

"Biliyorsunuz göreve gelir gelmez 300 otobüsü daha uzun vadeli ödeme planlarıyla filomuza katma arzumuz olmuştu. Düşünün ki o imkan bile engellendi. Bugün itibariyle 2021 yılında başvurduğumuz ve hala cevabı bile yazılmayan ki o da olsa farklı fırsatlarla 300 otobüs daha alma imkanımız olabilirdi. Ama üzülerek ifade edeyim dönem dönem bu tür engellemeleri kendilerine siyasi manevra ya da siyasi bir hamle olarak gören yöneticilere diyorum ki; 'bundan vazgeçin.' Halkımız bu konuda cezalandıranı değil cezalandırılanın farkında olduğunu gösterdi. Esasen bu imzanın atılmayarak 300 yeni otobüsün alınmaması konusunda İstanbul halkının cezalandırıldığını görerek sandıkta bileti kesti. Benim arzum şudur; gerçekten siyaset hizmet yarışıdır. Siyaset iş yapana engel olma alanı asla değildir. Ama bu 300 otobüs ama diğer ulaşımla ilgili atmak istediğimiz her adımda engel değil, bir işin önünü açmak hem kamu yöneticiliği sorumluluğudur, hem de siyasi etik açısından da gereklidir. Bu anlamda umarım özellikle 31 Mart seçimleri sonrasında bu huylarından vazgeçenler olur."

İBB'den AK Parti döneminde milyonlarca euroya satın alınan ve çürümeye terk edilen metrobüs araçlarına değinen İmamoğlu "Bu alımlarının yerine bugün her adımda, her alanda titiz, teknolojik gelişmeleri takip eden, en doğru adımın atılmasını sağlamaya gayret eden bir anlayışla İETT yolculuğuna devam ediyor" dedi.

İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Artan maliyetler nedeniyle bilet fiyatlarının, ulaşım maliyetlerinin neredeyse yüzde 65'ini karşıladığı dönemlerden bugün artık yüzde 30'lara kadar gerilemiş seviyededir. Ve biz artık İBB olarak ulaşımı ayda 2 milyar lira üzerinde destekler hale gelmiş durumdayız. Burada tabii çok artan maliyetler, vatandaşlarımızın geçim sıkıntısı ve özellikle hayat pahalılığı noktasında kurum olarak bizlerin bu yükü vatandaşların sırtına bindirmemek, maksimum düzeyde fiyatları aşağıda tutma gayretiyle toplu taşımada büyük bir sübvansiyonu karşılar hale geldik.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış, yedek parça ve diğer hizmetlerin çok yüksek artışlara ulaşması en büyük etken. Bakınız birçok yerde söyledik. Toplu taşıma büyük şehirlerde çok büyük bir hizmettir. O bakımdan araç alımında bir kısım vergilerden muaf olunması, akaryakıtta KDV'den muaf olması İstanbul gibi büyük kentlerde toplumsal yaşam açısından, hele hele bugünkü ekonomik kriz ortamında çok değerli bir adım olacağını merkezi idareye defalarca dile getirdik. Ama bu noktada bir geri dönüş alamadık. Yani bugün aslında ekonominin insanlarımızın sırtına yüklediği o büyük yükün büyük bir bölümünü yerel yönetimler üzerinden bizler üstleniyoruz. Ki vatandaşımızı bu ekonomik sıkıntı, yüksek enflasyon, artan maliyetler, geçim sıkıntısı daha fazla vatandaşımızı üzmesin diye."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.