Erdoğan'dan Ekrem İmamoğlu'nun Roma gezisine tepki!

Erdoğan'dan Ekrem İmamoğlu'nun Roma gezisine tepki!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Roma seyahatine de tepki göstererek, "Kimse kusura bakmasın ama milletin cebinden basın mensuplarına özel uçakla Roma turu yaptırmanın hiçbir haklı gerekçesi olamaz" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Sayıştay'ın 162. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Sayıştay Başkanlığı'nda düzenlenen törende açıklamalarda bulundu.

"HANTAL DEVLET YAPISINDAN ÇEVİK DEVLETE GEÇİLMESİ İÇİN GAYRET GÖSTERDİK"

"Yasal ve anayasal güvenceye sahip olmak gevşeme nedeni değil daha fazla hassasiyet gerektirir. Ülkeye hizmet yolunda rehavete yer yoktur. Görevini yapmamanın hiçbir bahanesi olamaz" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında, "Devlet işleri samimiyet ve özveri ile icra edilmelidir. Devlet erklerimizin tamamı millete efendilik için değil hizmetkarlık yapmak için vardır. Milletin takdiri ile geldiğimiz görevlerde bu anlayışla hareket ettik. Amacımız milletimizin eşit şekilde kamu hizmetlerinden yararlanması oldu. Kamu hizmetlerinin kalitesini yükselttik. Hantal devlet yapısından çevik devlete geçilmesi için gayret gösterdik. Bürokratik vesayeti de ülkemiz için tehdit kaynağı gördük. Vatandaşa tepeden bakanlara, insanımıza hizmet yerine eziyet edenlere hukukun gereğini yapmaktan asla çekinmedik. Bugün de yüksek sorumluluk bilinci ile hareket ediyoruz.

Son dönemde bazı kamu hizmetlerinde şikayetlerinin çoğaldığının farkındayız. Görevden kaçmanın, vatandaşa 'bugün git yarın gel' demenin mazereti olamaz. Halktan, sorunlardan kopuk eski alışkanlıkların tekrar baş göstermesine izin veremeyiz. Bu tür yollara tenezzül edenlerin gözünün yaşına bakmayız. Bu anlayış ile kendimizi sürekli hesaba çekiyor, sıkıntı varsa ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Sorunları çözmek, daha kaliteli kamu hizmeti için kurumların karar verme mekanizmaları pek çok alanda atılabilecek adımların hazırlığı içindeyiz" dedi.

"CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ, MİLLET İLE DEVLET ARASINDAKİ BAĞI TAHKİM ETTİ"

Cumhuriyet'in ikinci yüzyılında Türkiye için parlak bir gelecek inşasını hedefledikleri belirten Erdoğan, "Bu vizyon güçlü ve hesap verebilir siyasal sistem, güçlü ekonomik yapı anlamına geliyor. Çeşitli anayasa değişiklikleri ile kritik adımlar attık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, millet ile devlet arasındaki bağı tahkim etti. Siyasi belirsizlik ortadan kalktı. Yönetimde güven tesis edildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda millet kararını verdi. Türkiye'ye vakit kaybettirecek tartışmalarını koalisyon görüşmelerinin hiçbirini yaşamadı. Yıllarca belirsizlik nedeniyle ekonomide, güvenlikte bedel ödeyen ülkemiz bu açıdan bunun tarihi kazanım olduğunu gördü. Elbette sistemin işleyişinde pürüzler olabilir. Bunları gidermek siyaset kurumu uhdesindedir. Sistemi iyileştirecek her türlü adımı atmaya hazır olduğumuzu söyledik. Eski sisteme dönüş polemiğinin millete hayrı dokunmayacak" dedi.

YENİ ANAYASA ÇAĞRISI

Yeni anayasanın gelecek vizyonunun bir parçası olduğunu ifade eden Erdoğan, "Yeni sivil anayasa kilometre taşıdır. Türkiye'yi 1982 anayasasından kurtarmak bizim için milli bir görevdir. Evlatlarımıza çağdaş normlara uygun, demokratik hukuk devletini esas alan, siviller eliyle yapılmış yeni bir anayasa borcumuz var. Bu borcu ödemek için çalışmaya devam edeceğiz. Yapıcı tavrımızı son raddeye kadar sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

İMAMOĞLU'NUN ROMA SEYAHATİ HAKKINDA

Hiçbir kurumun savurganlık içinde olamayacağını ifade eden Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Roma gezisini eleştirdi. Roma turu yapmanın hiçbir haklı gerekçesinin olmayacağını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Halka hizmet yolunda yönetim anlayışımız kadar denetim anlayışımızı da geliştirmeliyiz. Devlet geleneğimizde de teftiş her zaman önemsenmiştir. Sayıştay çok önemli roller üstleniyor. Kamuda tasarrufun ön plana çıktığı günlerde Sayıştay'ın denetimleri daha da önem kazanmıştır. Hiçbir kurum savurganlık içinde olamaz. Milletin oluşturduğu kıt kaynakların birilerinin reklam bütçesine dönüşmesini hoş karşılayamayız.

Son dönemde eş, dost ve hısım atamalarıyla birlikte maalesef belediye imkanlarının kişisel amaçlar için kullanıldığını da üzülerek görüyoruz. Bir kısmı yakın zamanda medyaya da yansıyan bu hadiseler milletin kamu kurumlarına ve siyasetçilere olan güvenini de derinden sarsmaktadır. Kimse kusura bakmasın ama milletin cebinden basın mensuplarına özel uçakla Roma turu yaptırmanın hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Bu konuda atanmış veya seçilmiş farketmeksizin tüm makam sahipleri daha dikkatli ve hassas davranmalı, kamu malına özen göstermelidir."

TASARRUF PAKETİ HAKKINDA

"Tasarruf paketini milletimiz ile paylaşmıştık" ifadelerini kullanan Erdoğan devamında, "Türkiye başkaları gibi sınırsız petrolü, altını doğal gazı olan ülke değildir. Biz çalışarak ayakta kalan ülkeyiz. Sayıştay'ın konumunu daha da güçlendirdik. Kamu kaynağı kullanan her kurumu Sayıştay denetimi kapsamına aldık. Yüksek denetimin tüm unsurları ve metotlarına sahip oldu. Sayıştay'ı hak ettiği konuma biz getirdik" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.