İYİ Parti'den Akşener'e talimat: Görüşmeyi izah et

İYİ Parti'den Akşener'e talimat: Görüşmeyi izah et
'Akşener-Erdoğan' görüşmesinin ardından İYİ Parti'de sular durulmuyor. İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Akşener'e görüşmenin içeriğini paylaşması için çağrıda bulundu.

İYİ Parti Eski Genel Başkanı Meral Akşener ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Külliye'de bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından hiçbir açıklamada bulunmadı. Görüşmenin içeriğine ilişkin kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılmaması, İYİ Parti içerisinde tepkilere neden oldu.

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Halk TV yayınına katılarak söz konusu görüşmeyi basından öğrendiklerini söyledi. Poyraz, Akşener'in daha sonra Dervişoğlu'nu arayarak bilgilendirdiğini kaydetti.

"GÖRÜŞMENİN İÇERİĞİNİ İZAH ETMEK ZORUNDA"

Poyraz, Meral Akşener'in siyasette çok deneyimli biri olduğunu ve böyle bir görüşmenin nasıl yönetileceğini ve içeriğin açıklanmamasının önemini çok iyi bildiğini vurguladı. Poyraz, "Görüşmeyi izah etmek zorunda. İçeriğin bilinmemesi vicdanları sızlatır" şeklindeki yorumunu dile getirdi. Akşener ve Erdoğan arasında cumhurbaşkanlığı yardımcısı konusunda yapıldığı iddia edilen görüşmelere de değinen Poyraz, "Bu konuda, içeriği ve detayları bilmediğimiz bir görüşmenin bizim için hiçbir geçerliliği yoktur" dedi.

Uğur Poyraz, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"İYİ Parti'yi kurumsal anlamda ve İYİ Parti'nin geleneklerine göre temsil yetkisi sayın genel başkanımız Müsavat Dervişoğlu'na aittir. Bizim müdafaa ya da izah etme sorumluluğu olduğumuz hususlar sayın Dervişoğlu'nun beyanları ve söylemleridir. Bu açıklamaları art arda değerlendirdiğimizde problem cümlesi şudur: 'Sayın Akşener ve Sayın Erdoğan'ın yaptığı görüşme İletişim Başkanlığı tarafında ilan edilmesidir.' Şu anlaşılıyor ki taraflar görüşmenin bilinmesini istemiştir. Çünkü taraflardan biri istemese İletişim Başkanlığı ilan etmezdi. Sayın Genel Başkanımız şu cevabı verdi: Görüşmeden haberimiz yoktu, Akşener sonrasında beni bilgilendirdi. Bilgilendirmesi bu konu ilan edildikten sonra gerçekleşti. Sayın Genel Başkanımız Dervişoğlu bu konuya ilişkin zaman koridoru oluşturdu. Devlette önemli görevlerde bulunmuş insanların görüşmesi gayet doğaldır. Sayın Akşener'e görüşme aşamasına nasıl gelindi hem de görüşmenin detayına ilişkin zaman koridoru oluşturdu. 24 saat geçtikten sonra hala açıklama gelmeyince bu konuyla ilgili beyanda bulunma zorunluluğu doğdu. Bu görüşme madem kamuoyuna ilan edildi o zaman görüşmenin içeriğinin de kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.