İbrahim Arıkan Kimdir? İşte Biyografisi

İbrahim Arıkan Kimdir?  İşte Biyografisi
Yurtiçi Kargo ve MEF okullarını da bünyesinde barındıran Arıkanlı Holding'in sahibi Dr. İbrahim Arıkan kimdir? nereli? İşte Arıklanlı ile ilgili tüm merak edilenler haberimizde..

İbrahim Arıkan 22 Ocak 1941 tarihinde Yozgat'ın Sorgun ilçesinin (okulu olmayan) Salur köyünde doğdu. İlkokul öğretmeni olmak üzere sınavla Mimar Sinan Ögretmen Okulu'na girdi. Okuldaki başarılarından dolayı lise öğretmeni olarak yetiştirilmek üzere Ankara Yüksek Öğretmen Okulu'na seçildi. Ankara Yüksek Öğretmen Okulu'nu ve Fen Fakültesi Fizik-Matematik Bölümü'nü 1968 yılında tamamlayarak fizik öğretmeni oldu.1968-1971 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü'nde asistanlık görevini yürüttü.

1972 yılında Arıkanlı Holding'in ilk yapıtaşı olan MEF (Modern Eğitim Fen) Dershanesi'ni kurdu. 1982'de, Türkiye'deki ilk profesyonel kargo taşımacılığı şirketi olan Yurtiçi Kargo A.Ş'yi [1], 1996 yılında okul öncesi, ilköğretim,lise ve uluslararası okullar grubundan oluşan MEF Okulları'nı kurdu [2].11.02.1996 tarihinde tüm şirketlerini, Arıkanlı Holding A.Ş şemsiyesi altında topladı.

"Eğitim", "Taşımacılık", "Medya ve Yayıncılık", "Turizm ve Sağlık", "Enerji", "Organik Tarım", "Sigortacılık" ve "Sanayi ve İnşaat" alanlarında yatırımlar yapan Arıkanlı Holding; 24 şirketi kapsamaktadır.

1981 yılında faaliyete geçen ÖZDEBİR (Özel Dersaneler Birliği) kurucu başkanı olarak 24 Ekim 2005 tarihine kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Halen Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

İş dünyasında oluşturduğu şirketler kurduğu sistem ve yarattığı markalardan dolayı 16 Nisan 2009 tarihinde "Liderlik Onur Ödülü"ne layık görüldü.

Başarılı iş hayatının yanında; farklı bir eğitim anlayışıyla kurduğu MEF Eğitim Kurumları'nı eğitim dünyasına kazandırması nedeniyle, 22 Mayıs 2009 tarihinde ABD'nin saygın üniversitelerinden Roger Williams Üniversitesi tarafından beşeri bilimler dalında "doktora" verildi.

14 Mayıs 2001 tarihinde Lefke Avrupa Üniversitesi (EUROPEAN UNIVERSITY OF LEFKE) Senatosu tarafından;

Güç koşullarda yetişmiş, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, örnek bir insan olması,

Liderlik özelliklerine sahip, mücadeleci ve girişimci kişiliği ile model oluşturması,

Otuz yılı aşkın bir süredir iki yüz bin öğrencinin yetişmesine yaptığı katkılar,

Akademik faaliyetlere yaptığı hizmetler,çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlere olan çok yönlü katılım ve katkıları,

Değişik sanayi ve hizmet sektörlerindeki atılımcı kişiliği, K.K.T.C'nin ekonomisine ve eğitim sorunlarına olan ilgisi değerlendirilerek, oybirliği ile İşletme Bilim Dalında "Fahri Doktora" ünvanı ile onurlandırıldı.

Yoğun iş temposuna rağmen, sosyal ve kültürel içerikli çalışmalara da zaman ayıran İbrahim Arıkan; birçok oda, dernek, kulüp ve sivil toplum örgütünde çalışmalarını sürdürmektedir.

'Modern Fizik', 'Biz Bize', 'Orijinal Fikir Üretme ve Yaratıcılık', 'Kurum Başarısı İçin', 'Yöneticiye Mektup', 'Her Durumda Başarmak', 'Kriz Önce Haber Verir Sonra Kapıyı Çalar', 'Tarih Ekonomiyi, Ekonomi Tarihi Oluşturur', 'Ya Yenilenirsin Ya da Yenilenirsin' ve 'Öğreten Öğretmen' adlı 10 kitabı,çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış makaleleri bulunan İbrahim Arıkan; üç çocuk (Ümit Arıkan, Ebru Arıkan, Eda Arıkan) babasıdır. Arıkanlı Holding A.Ş [9] Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütmektedir. 2015 yılında Tahir Han isimli bir adam İbrahim Arıkan ile ilgili bir konuşma yapmıştır.

2 Şubat 2016 tarihinde vefat etmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.