Macaristan'dan Skandal 'Kanuni Sultan Süleyman' Kararı

Macaristan'dan Skandal 'Kanuni Sultan Süleyman' Kararı
Geçtiğimiz yıl Türkiye ile stratejik ortaklık imzalayan Macaristan, 1566 yılında Zigetvar Kalesi içinde inşa edilen 450 yıllık Kanuni Sultan Süleyman Camii'sinin minaresinin yeniden yapılmasına izin vermiyor.

Macaristan hükümeti ve Macaristan Kültür Bakanı Laszlo Simon. L’nin yaklaşık 5 asırlık caminin orijinal boyuttaki minaresinin yeniden yapılmasına izin vermeyecekleri açıklaması ülke genelinde tartışmalara neden oldu. Hükümetin aldığı bu karardan rahatsız olan Zigetvar halkının büyük çoğunluğu minarenin aslına uygun şekilde yeniden yapılmasını isterken, Zigetvar’da bu konu ile ilgili referanduma gidilmesini istiyor.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Macaristan Gençlik Kolları Başkanı Halil Yıldırım, kutlamalar içinde geldiklerini kaydederek, caminin minaresinin eksik olduğunu kaydederek yapılan çalışmalar olduğunu ancak iktidar partisinin çalışmalara sekteye uğrattığını ifade etti. Yıldırım, UEDT olarak bu konuda daha fazla çaba gösterilmesi, mirasa sahip çıkılması, minarenin tekrar yapılması ve müze olarak kente yeniden kazandırılması çağrısında bulundu. 

Türkiye’nin eski Zigetvar Fahri Konsolosu Laszlo Horvath, 1566 yılında inşa edilen caminin minaresinin yüksekliği 31 metre ile Macaristan’daki en yüksek minareli ikinci camii olduğunu söyleyerek, 18. Yüzyılda minareye yıldırım düşmesi sonucu minare boyunun 13 metreye indiğini, hükümetin ise minarenin tekrar aynı yükseklikte yapılmasına izin vermediğini söyledi. Horvath, Zigetvar halkının çok büyük çoğunluğunun minarenin eski boyutunda yapılmasını istediğini, bununla ilgili tüm çalışmaları yapacaklarını, gerekirse referandum isteyeceklerini kaydetti. 

Zigetvar şehrinin hemen yanındaki ilçe olan Cselenyi Belediye Başkanı Sandor Biswurm, geçmişi unutmak gerektiğini, 500 yıl önce yaşanmış bir savaşın geride kaldığını, kendisinin ve ilçe halkının Kanuni Camisi’nin minaresinin aslına uygun yükseklikte yeniden inşa edilmesine tam destek verdiklerini açıkladı. 

Zigetvar Belediye Başkanı Dr. Peter Vass ise, Zigetvar Kalesi ve içindeki Kanuni Sultan Süleyman Camisi’nin kendilerine değil, Macar devletine ait olduğunu, dolayısıyla bununla ilgili tüm kararları Macar devletin verdiğini, belediye olarak ellerinden bir şey gelmediğini belirtti. Vass, Türk ve Macar devletlerinin bu konuda anlaşması gerektiğini, minarenin aslına uygun şekilde yeniden yapılmasını istediklerini açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.