11 Aralık 2023 Pazartesi5 R.Evvel 1445
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • Günün AyetiAllah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.(Nisa, 4/36)
 • İslâm beş (temel) üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilah olamadığına ve Muhammed (s.a.s)’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şahitlik etmek, ...(Al-Bukhari, “İman”, 2; Muslim, “İman”, 21)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 06:39Güneş 08:11Öğle 13:02İkindi 15:22Akşam 17:43Yatsı 19:09
  • 19°C Adana
  • 11°C Adıyaman
  • 6°C Afyon
  • 7°C Ağrı
  • 10°C Amasya
  • 10°C Ankara
  • 13°C Antalya
  • 13°C Artvin
  • 17°C Aydın
  • 8°C Balıkesir
 • BIST: 7789.22 -1.57
 • Altın: 1860.228 -0.22
 • Dolar: 28.9897 0.02
 • Euro: 31.1993 -0.05

Kaplan: İlk Büyük Sembol Şahsiyet Erbakan!

Yeni Şafak'tan Yusuf Kaplan, vefatının 5 yıl dönümünde özlemle anılan Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan'ı yazdı: "Hoca, Cumhuriyet tarihinde çıkardığımız ilk büyük sembol şahsiyettir.."
Kaplan: İlk Büyük Sembol Şahsiyet Erbakan!
Kaplan: İlk Büyük Sembol Şahsiyet Erbakan! Kaplan: İlk Büyük Sembol Şahsiyet Erbakan! Kaplan: İlk Büyük Sembol Şahsiyet Erbakan!

İşte Yusuf Kaplan'ın 'Erbakan: Dalgakıran ve Dalgakuran' başlıklı yazısı:

Rahmetli Erbakan Hoca'yı mumla aradığımız günlerden geçiyoruz. Hoca'nın tohumlarını ektiği mirası iyi anlamak ve bu mirasa sahip çıkmak zorundayız. Yoksa başaşağı yuvarlanırız.

Ak Parti, millî görüş köklerine hakkıyla sahip çıkabilirse bu toplumun önünü açar, sahip çıkamazsa, kaderi ANAP'tan farklı olmaz.

Fikriyat olmadan tatbikat olmaz çünkü. Fikriyat olmadan medeniyet yolculuğuna çıkılamaz. Köksüz ağaç meyve vermez, köksalamaz, esen rüzgârların önünde savrulmaktan ve yok olmaktan kurtulamaz.

CUMHURİYET TARİHİNDEKİ İLK SEMBOL ŞAHSİYET

Rahmetli Erbakan, sadece siyasî bir hareketin öncülüğüne hapsedil/e/meyecek kadar Türkiye'nin kaderinin şekillenmesinde kilit oynamış bir öncüdür: Önalan ve önaçan tarihî bir şahsiyettir.

Daha da önemlisi, Hoca'nın önalıcığı ve önaçıcılığı, sadece Türkiye'nin coğrafî sınırlarıyla da sınırlı değildir; Türkiye'nin medeniyet coğrafyasına kadar uzanır.

Karşımızda, hem Türkiye'nin yakın tarihinin akışında bir dalgakıran rolü oynamış, hem de küresel sistemin zorbalıklarının, haksızlıklarının ve hukuksuzluklarının nasıl aşılabileceğini gösteren D-8 gibi Cumhuriyet tarihinin en büyük küresel projesine imza atmış, dalgakuran işlevi görmüş küresel bir Müslüman şahsiyet var.

Hoca, Cumhuriyet tarihinde çıkardığımız ilk büyük sembol şahsiyettir. Cumhuriyet tarihindeki ikinci sembol şahsşyet -özellikle Gezi ve 17-25 aralık operasyon süreçlerinde de defalarca yazdığım gibi- Tayyip Erdoğan'dır. Cumhuriyet tarihinin iki sembol şahsiyetinin aynı hareketin içinden doğması elbette ki tesadüfî değildir. Kök, İslâmî tarihî ve irfanî derinliktir çünkü.

Sembol şahsiyet'le karizmatik şahsiyet arasında bir derece farklılığı değil, bir mahiyet farklılığı vardır. Her sembol şahsiyet, karizmatik şahsiyettir; ama her karizmatik şahsiyet sembol şahsiyet değildir. Karizmatik şahsiyet, bir şekilde duran tarihi harekete geçirir. Ama sembol şahsiyet tarihin akışını değiştirir.

MİLAT OLARAK ERBAKAN

İşte Hoca, 1908 yılından itibaren ivme kazanan, 1923'le birlikte kesin bir dönemece giren ve bizi tarihten sürgün eden başaşağı gidişe "dur!” demiş, bu başaşağı gidişi tersine çevirmiş, Türkiye'nin hem tarihî derinliğini, hem de irfanî derinliğini aynı anda harekete ve hayata geçirecek bir silkiniş, diriliş ve varoluş yolculuğunun tohumlarını ekmiş bir sembol şahsiyettir.

İki yüzyıldır iliklerimize kadar yaşadığımız ikinci büyük medeniyet krizinin hem nasıl anlaşılabileceğine, hem de nasıl aşılabileceğine ilişkin tarihî atılımlara ve açılımlara öncülük etmiş bir dalgakıran ve dalgakuran kişi olarak tarihe geçmiştir.

Erbakan, bu dalgakıran ve dalgakuran rolüyle, bu ikiyüzyıllık fetret döneminde milat olarak kilit rol oynamıştır: İkiyüzyıllık medeniyet krizi tarihimizde bir Erbakan'dan öncesi, bir de Erbakan'dan sonrası vardır artık.

ERBAKAN'DAN ÖNCESİ: YOKOLUŞ SERÜVENİ

Erbakan'dan öncesi, Türkiye'nin tarihî derinliğini ve medeniyet iddialarını yitirdiği, tarihten sürgün yediği bir yokoluş serüvenidir. Yaklaşık yarım asır süren bu dönem, bizim Müslüman olduktan sonraki tarihimizin en karanlık dönemidir.

Tarih yapan, medeniyet kuran ve medeniyeti koruyan tarihin akışını belirleyen bir aktörden, kurucu bir özne'den, tarihte tatil yapan, Batılıların yaptıkları tarihte sadece figüran rolü oynayan bir nesne'ye dönüştüğümüz, tarihten çekildiğimiz ve her şeyimizi yitirdiğimiz bir çöküş dönemidir bu.

ERBAKAN'DAN SONRASI: MEDENİYET FİKRİ VE YÖRÜNGE OLUŞTURMA GAYRETİ

Ancak Erbakan'la birlikte, Türkiye, yeniden medeniyet iddialarına sahip çıkan, İslâm'ın adalete, hakkaniyete, sulhe ve kardeşliğe dayalı dünya tasavvurunu hem Türkiye'nin siyasî hayatında, hem de sosyal, kültürel ve entelektüel hayatında ülkemizin gündemine taşıyan bir yolculuğa soyunabilmiştir.

"Millî Görüş” hareketi, Türkiye'de, medeniyet iddialarımızı ümmet bilinci ekseninde bu topraklarda yeşerttiğimiz bin yıllık İslâmî ruhu eksene alan, çok yönlü, bütün medeniyet coğrafyamıza uzanan yerli ama hem bölgesel hem de küresel bir harekettir.

Millî Görüş, iki anlamıyla millî'dir: Birincisi, yabancılaşmaya, sekülerleşerek Batılılaşmaya ve mankurtlaşmaya karşı “yerliliği”, tarihî derinliği ve köklere dönüşü temsil eder.

İkincisi de, “İbrahim milleti” olarak Kur'ân'da “ümmet” anlamında zikredilen “millet”i yani “evrenselliği” ifade eder. Bu açıdan çok zekice, hatta dâhîce bir buluştur.

"Millî görüş” hareketinin motto'su hâline gelen “millî ve manevî kalkınma” fikri, sanıldığı gibi, modern, seküler, kalkınmacı, niceliksel bir siyasî, iktisadî ve sosyal kalkınma fikri değildir.

Bir direniş ve silkiniş, bir diriliş ve varoluş hamlesidir. Bir medeniyet çağrısıdır. Bütün bir İslâm dünyasını ortak bir hedefe, gayeye ve yöne yönlendirme kaygısı güden bir hakikat yolculuğu.

HEPİMİZ, ERBAKAN'IN PALTOSUNDAN ÇIKTIK!

Hak-Batıl mücadelesine dayanan medeniyet fikri ekseninde yapılan “millî görüş” yolculuğu, Türkiye genelinde, hayatın her alanında, İslâm'ı yörünge konumuna yerleştirmeyi başarmıştır.

Artık, Türkiye'de hiç bir hareket, hiç bir oluşum, İslâm'ı devre dışı bırakarak varolamaz. İslâm'ı devre dışı bırakan her tür hareket, kısa devre yapmaya mahkûmdur.

İslâm, hayatın her alanında, geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde, yörünge hâline gelmiştir zira. Ama bu yörüngeyi hayata ve harekete geçirme süreci henüz gerçeğe dönüşebilmiş değildir. Biraz daha zamana ve sarsılmaz bir gayrete ihtiyacımız var bu konuda.

Öte yandan Hoca'nın dalgakıran ve dalgakuran mirası, aynı zamanda, yansımasını İslâm dünyasında da bulmuştur.
D-8 projesi, hem İslâm dünyasının nasıl toparlanıp yeniden tarihe gireceğinin hem de küresel sistemin haksız hegemonyasının nasıl kırılabileceğinin, dolayısıyla yeni bir dünyanın nasıl kurulabileceğinin en önemli göstergelerinden biri olan küresel bir projedir.

O yüzden şu cümleyi gönül rahatlığıyla kurabilir ve Hoca'yı rahmetle, minnetle ve şükranla böyle anabiliriz: Hepimiz, Erbakan'ın paltosundan çıktık. Hepimiz, Erbakan'dan, onun kurduğu "millî görüş” hareketinden “süt etmiş” hakikatin hakikatli çocuklarıyız.

Yusuf Kaplan / Yeni Şafak

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
  Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.