Dünya bu belgeleri konuşuyor

Dünya bu belgeleri konuşuyor
Dünya, gündeme bomba gibi düşen "Panama Papers" isimli belgeleri konuşuyor. Ünlü isimlerin vergi kaçırmak için kullandıkları yöntemleri deşifre eden Panama Papers sızıntısı, 11 milyon belgeden oluşuyor.

Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait 40 yıllık özel belge ve dökümanların internete sızmasıyla birlikte, offshore hesaplarda servetlerini saklayan siyasi liderler, sanatçılar ve suç çetesi liderlerini ifşa eden belgelere Panama Papers (Panama Belgeleri) adı verildi.

Dünya, binlerce belgeden oluşan Panama Papers belgelerinin peşine düştü. Birbirinden ünlü isimlerin vergi kaçırmak için kullandıkları banka hesapları ile bir takım hukuki belgelerin yer aldığı sızıntılarda, Türkiye'den herhangi bir isim bulunmadığı belirtildi. 

Panama belgeleri önce bir Alman gazetesiyle, ardından 78 ülkeden 107 ayrı medya kuruluşuyla paylaşıldı. Ancak sızdıranın kim olduğu henüz bilinmiyor.

LİDERLERİ ZORA SOKACAK

"Panama Papers" (Panama Belgeleri), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere birçok ülkenin liderlerini zora sokacak.

2 milyar dolar değerindeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili daha önce görülmemiş belgelerin sızdırılmasıyla ortaya çıkan skandal, Putin’in gizli bir çember içinde parayı çevirdiği ve "çember üyelerinin" birden inanılmaz derecede servet edindiklerini gösteriyor. 

LİSTEDE YER ALAN İSİMLER

Panama Papers belgelerinde, Hüsnü Mübarek'in oğlu Alaa Mubarak, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Gürcistan'ın eski başbakanı Bidzina Ivanishvili, İzlanda'nın başbakanı Sigmundur Davíð Gunnlaugsson, Irak'ın eski başbakanı Ayad Allawi, Katar'ın eski emiri Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkanı Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan gibi isimler yer alıyor.

KATİL ESED LİSTEDE

Panama Papers belgelerinde halkını katleden Beşar Esed'in ismi de yer alıyor. Belgelerde Esed'e yakın aile bireylerinin servetleri dudak uçuklatıyor.

İddialara göre Suriye'de iş yapmak isteyen uluslararası şirketler, ilk olarak Esed'in kuzeni Rami Makhlouf'a yönlendiriliyor. Yayınlanan belgelere göre kuzen Makhlouf, bu ilişkiden hatırı sayılır bir servetin de sahibi oluyor.

EN ÇOK PUTİN'İ SARSACAK

Kayıtlarda Putin'in isminin hiçbir şekilde geçmemesine rağmen, "arkadaşlarının" Putin'in yanlarında olduğunu ve "kazançlarına güvence" olduğunu kabul ettiği görülüyor.

Belgeler ise Putin'in bu paradan yararlandığını ima ederken, "arkadaşlarının serveti Putin’in harcamalarında ortaya çıkıyor" deniliyor. 

Belgelerin, en büyük dördüncü offshore hukuk firması Mossack Fonseca’nın veri tabanındaki sızma sonucunda elde edildiği açıklandı.

Panama’da başlayan izlerin Rusya üzerinden, İsviçre ve Kıbrıs’a ulaştığı görülüyor. Belgeler, Putin’in küçük kızı Katerina’nın 2013 yılında evlendiği özel bir kayak tatil merkezini de kapsıyor. 

PUTİN'İN YAKIN ARKADAŞI ROLDUGİN DE LİSTEDE

"Panama Belgeleri"nde Putin’in en yakın arkadaşı olduğu bilinen Sergei Roldugin ismi göze çarpıyor. Roldugin, Putin’i daha sonra eşi olacak Lyudmila ile tanıştıran ve kızları Maria’nın "vaftiz babası" olarak biliniyor.

Profesyonel bir müzisyen olan Roldugin, 100 milyon doların üzerinde bir servet biriktirmiş ve hem İsviçre hem de Lüksemburg bankalarının gözünde, Rus yetkililerle yakın ilişkileri olan bir isim. Yıllık geliri 800 milyon Pound’un üzerinde olan ve Putin’in kişisel olarak yüzde 12.5 hissesinin bulunduğu Rusya’nın en büyük televizyon reklam ajansının da sahibi olarak biliniyor.

Öte yandan Roldugin'in Bank Rossiya'nın yüzde 3.2’lik hissesine sahip olduğu biliniyor.

"Kara para aklama" konusunda uzman olan Andrew Mitchell QC, BBC Panaroma’ya verdiği demeçte, "2011 yılında Roldugin’in şirketleri 1 Dolar için 200 milyon Dolarlık satın almalar gerçekleştirmişler. Böylece gerçek işlemleri gizlemiş ve iş görünümü oluşturmuşlardır fakat bu görünümler gerçek birer ticaret değildir" dedi. 

ROLDUGİN: SORULARINIZA CEVAP VERMEYE HAZIR DEĞİLİM

Geçtiğimiz hafta Roldugin’e denizaşırı hesapları ile ilgili sorulan sorulara, "Çocuklar, dürüst olmak gerekirse sorularınıza yanıt vermeye hazır değilim. Bunlar hassas olan konular. Bu işe ben uzun zaman önce kanalize oldum. Perestroyka olaylarından önce" diye cevap vermişti. Roldugin ayrıca yazılı sorulara cevap vermekten kaçınmıştı.

210 BİN ŞİRKET HAKKINDA BİLGİ VE 40 YILLIK ARŞİV

Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca sızan dosyaların yaklaşık 2.6 terabayt büyüklüğünde olduğu açıklandı. Belgeler 40 yıllık bir süreyi kapsıyor ve yaklaşık 210 bin şirket hakkında bilgiyi içeriyor.

SIZAN BELGELERDE DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

Sızan belgelerde eski liderler ile mevcut bazı siyasilerin isimleri de yer alıyor. Belgelerde İzlanda, Pakistan başbakanları ile Ukrayna Cumhurbaşkanı, bazı bakanlar ve Suudi Arabistan Kralı'nın ismi de bulunuyor

KARA PARANIN MERKEZİNDE PUTİN VAR!

Mossack Fonseca'ya ait belgelerde, Putin'e ulaşan para döngüsü göze çarpıyor. İddialara göre Putin'in Panama'da 2 milyar dolara yakın parası bulunuyor.

KREDİLER GERİ ÖDENMİYOR, PUTİN'İN KURDUĞU ÇEMBERE TESLİM EDİLİYOR

Verilen düşük faizli kredilerin geri ödendiğine dair ise herhangi bir bilginin bulunmadığı Panama Belgeleri'nde bu meblağların direk Putin’in kurduğu çembere elden teslim edildiği de belirtiliyor. 

Gerçekleştirilen işlemler içerisinde sahte hisse fiyatları, belirsiz danışmanlıklar için ödenen milyon dolarlık danışmanlık hizmet ücretleri, sözde iptal edilen büyük hesapların olduğu tazminatlar ve tekrar yapılan ödemeler yer alıyor. 

db69a52f2e0ebeeafe1996308bf94173_a1jpg-001.jpeg

PUTİN, ARKADAŞLARI ÜZERİNDEN DOLANDIRIYOR

2010 yılında Amerikan Yönetimi Putin’in servetini vekilleri vasıtasıyla duyurmasını önermiş, yapılan açıklamada Putin’in hiçbir şeyinin olmadığı belgelenmişti. Rusya’nın petrol ve gaz üretimi ile endüstriyel kaynaklarının tamamının kontrolünün arkadaşları üzerinde olduğunu gösteren Putin, böylece gölgede kalmayı başarmıştı.

Bank Rossiya

Yayınlanan belgelere göre, Putin ve arkadaşları ile yakından ilişkili olan Banka Rossiya, şüpheli bulunan milyarlarca dolarlık denizaşırı işlemleri gerçekleştirdi. Belgeler Rossiya'da döndürülen finansal işlemlerin sadece küçük bir kısmını oluşturduğu iddia ediliyor. Öte yandan bankanın yöneticisi olan Yuri Kovalchuk, sadece Putin’e yakın bir isim değil, aynı zamanda ABD’li yetkililerin de “kişisel bankacısı” olarak biliniyor. 

İsviçreli Avukatlar

Dietrich Baumgartner ve Ortakları adlı hukuk firmasının avukatları, Bank Rossiya ile Mossack Fonseca arasında aracılık yaptı. 

Mossack Fonseca
Panamalı bir hukuk firması olan Mossack Fonseca, Roldugin ile bağlantı olan Sandalwood ve birçok denizaşırı hesabı sisteme kaydederek parayı dolaşıma sokuyor.

Kıbrıs Rus Ticaret Bankası (RCB)
Rusya’nın Devlet Bankası olan VTB’nin bir iştiraki olan RCB, Sandalwood’a tek kalemde teminatsız 650 milyon dolar kredi kullandırıyor.  

Gerçekleştirilen işlemler, Rus devletinin kontrolündeki Kıbrıs Rus Ticaret Bankası aracılığıyla büyük miktarlarda teminatsız kredilerden oluşuyor. Dosyalarda ise bankaların alışılmışın dışında kredi kullanımlarını "neden kabul ettiğine dair" bir açıklama bulunmuyor. RCB elde ettiği yüksek karları ise, Rusya’ya gizli İsviçre hesapları aracılığıyla iade ediyor.

Sandalwood Continental Ltd 

Sandalwood, Britanya Virjin Adalarında kurulmuş bir şirket. 2009 ila 2012 yılları arasında 1 milyar dolardan fazla kredi ve devlet bankaları ile diğer denizaşırı hesaplardan gelen nakit parayı kullanmış.

Ozon
Ozon, St. Petersburg dışında bulunan özel bir kayak merkezinin sahibi. 2010 ve 2011 yılında Sandalwood Ozon’a 11.3 milyon dolar aktardı. Putin’in kızı Katya 2013 yılında burada evlendi.

Yine 11.3 milyon dolar kredi kullandırılan Igora’daki kayak merkezi sahibi Ozon’un bu olay üzerinden on sekiz ay geçmeden Putin’in kızı Katya ve yakın dostunun oğlu Kirill Shamalov’un düğünü kameralardan uzak gerçekleştirilmiş ve törenden medyanın 2015 yılında ancak haberi olmuştu. 

İngiliz The Guardian ve BBC ile Alman Süddeutsche Zeitung tarafından anonim kaynaklardan elde edilen verilerle paylaşıldı.
3ab1467ee5e2bc8775067c449515bfe9_cfizwqoweaaywngjpg-001.jpeg

Haber10

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum