"Kupayı getirsinler eve dönmeye razıyız"

"Kupayı getirsinler eve dönmeye razıyız"
Deneyimli hakem Cüneyt Çakır, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Türk Milli Takımı'nın şampiyon olmasını istediğini, bunun için grup maçlarını yönettikten sonra eve dönmeye razı olduklarını söyledi.

FIFA kokartlı hakemler Cüneyt Çakır, Bahattin Duran, Tarık Ongun, Hüseyin Göçek ve Barış Şimşek, Küçükçekmece Belediyesinin düzenlediği "Zirvedekiler" panelinde öğrencilerle bir araya geldi.

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen panelde konuşan Çakır, uluslararası maçlarda kendilerinden çok Türk insanını temsil ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Sahaya çıktığımızda isimler hiçbir zaman önemli değildir. Biz, Türk insanını temsil ediyoruz. 2016 Avrupa Şampiyonası'nda milli takımımız da olacak. 1996'da milli takımın katıldığı şampiyonada hakem Ahmet Çakar da görev yapmıştı. İkinci defa Türk Milli Takımı ile Türk hakem ekibi bir arada olacak. Herkes 'İnşallah finali yöneteceksiniz' diyor. İnşallah milli takımımız mükemmel maçlar çıkaracak ve biz Türk hakem ekibi olarak onları finalde alkışlayacağız. Elimizden geleni yapıp, grup maçlarını yönettikten sonra eve dönmeye razıyız. Onlar kupayı alıp getirsinler."

Bir hakem için en önemli şeyin ülkesini gururla temsil etmek olduğunu anlatan Çakır, "Allah'a çok şükür bunu yaşıyoruz. Görev aldıkça elimizden gelenin en iyisini yaparak, ülkemizi temsil edeceğiz. 2012 Avrupa Şampiyonası'nda yarı final yönettik. Maça çıktığımızda kale arkasındaki arkadaşlarımdan işaret aldım. Sonra Bahattin hocadan işaret aldım. En son Tarık hocaya döndüğümde durdum. Tarık, 'Tamam hocam başlayabiliriz' dedi ama tepki veremedim. Sonra 'Tarık, arkana bak' dedim. Ukrayna'nın Donetsk şehrinde İspanya-Portekiz maçında, 500'den fazla Türk taraftar, bayraklarla 'Türkiye, Türkiye' diye bağırıyordu. Hala tüylerim diken diken oluyor. Bir hakem için bundan daha çok gurur veren başka bir şey yoktur." diye konuştu.

"Mutlu değiliz"

Cüneyt Çakır, kendisinin de içinde olduğu 9 hakemin profesyonelliğe geçtiğini ancak diğer hakemler ile henüz profesyonel sözleşme imzalanmamasından dolayı mutlu olmadıklarını söyledi.

Profesyonel hakemliğe geçişi devrim olarak nitelendiren Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulunun çok büyük desteği ve aldıkları devrim gibi kararla Türk hakemliği, profesyonelliğe adım attı. Dokuz kişi profesyonel hakem olduk ama henüz takım olamadık. Mutlu değiliz çünkü dışarıda profesyonel olmayı bekleyen arkadaşlarımız var. Onlar dışarıdayken bizim takım olma imkanımız yok. Bizim, huzurlu ve mutlu bir şekilde antrenmanlarımızı yapma, maçlarımızı yönetme şansımız da yok. Çünkü bizim profesyonel olmayı bekleyen arkadaşlarımız var. İnşallah onlar MHK'nın desteğiyle profesyonel olacaklar ve o zaman Türk hakem takımı, bu ligde 19. takım olarak yerini alacak."- "Bu ekibi kurmak zaman aldı"

"Belki de dünyanın en iyi ekibiyle çalışıyorum"

Cüneyt Çakır, uluslararası alanda maçlara çıktığını ve bunu takım olarak başardıklarını söyledi.

Futbolu çok sevdiğini, hakemliğe ise aşık olduğunu anlatan deneyimli hakem, "Hakemlik için çok büyük fedakarlıkta bulundum. Hakemliğin bireysel olduğu algısı var. Bu çok yanlış. Asla tek başınıza başaramazsınız. Çok iyi bir ekibe ihtiyacınız var. Ben ne şanslıyım ki belki de dünyanın en iyi ekibiyle çalışıyorum. Bu ekibi kurmak zaman aldı." ifadelerini kullandı.

İlave yardımcı hakemlerin eklenmesiyle saha içindeki hakem sayısının 6'ya çıktığını hatırlatan Çakır, "Hakem sayının artması, iletişimi zorlaştıran faktörlerden bir tanesi. Herkesin bir görev bilinciyle çalışması lazım. Ekibimizdeki herkes, sadece Türkiye'nin değil dünyanın en önde gelen hakemleri. Bunun çok büyük katkısı var. Bu takımın kaptanı Cüneyt Çakır ama herkes kafasında 'bu maç benim maçım' düşüncesiyle maça çıkıyor. Bence en önemli şey bu." şeklinde görüş belirtti.

Çakır, UEFA Hakem Kurulu üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) eğitmeni Jaap Uilenberg'in Türk hakemliğine katkılarından bahsederek, "Uilenberg ile 2009'dan beri çalışıyoruz. Türk hakemliğinde Uilenberg'den önce ve sonra diye iki dönem vardır. Kendisinin Türk hakemliğine çok büyük katkısı oldu. Türk hakemliği, yapısal, işleyiş ve idari olarak kendisinden çok şey öğrendi." açıklamasında bulundu.

2016 Avrupa Şampiyonası'ndan önce kendilerini zor ve yorucu bir dönemin beklediğini aktaran tecrübeli hakem, "Zor ve yorucu bir dönem bizi bekliyor. 18 Nisan'da UEFA'nın düzenleyeceği bir seminer var. Orada bir atletik teste gireceğiz. Bu testi geçemezsek, Avrupa Şampiyonası'nda görev alamayız. Onun için çalışmalarımızı çok artırdık. Kural sınavı ve diğer testleri başarıyla geçmemiz gerekiyor. Bu kamp, Avrupa Şampiyonası için kilit önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

Ongun: "Fatih Terim'den destek alıyoruz"

Cüneyt Çakır'ın ekibinde yer alan yardımcı hakem Tarık Ongun, birçok konuda Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'den yardım aldıklarını söyledi.

Hem sezon başında, hem de ortasında hazırlık kampları yaptıklarını kaydeden Ongun, "Sezon içinde de küçük kamplar yapıyoruz. Bunun dışında büyük turnuvalar öncesi veya kritik maçlar öncesi de ekstra kamp yapıyoruz. Bu kamplar sırasında antrenörler ve teknik direktörlerimizden yardım aldığımız zamanlar da oluyor. 2014 Dünya Kupası'ndan önce Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim bizimle birlikte oldu. Onun dışında Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarından önce Fatih hocamızın desteğiyle bazı hazırlık klipleri üzerinde çalışıyoruz. Oyun çok hızlı oynanıyor. Buna hazırlıklı olmamız lazım." diye konuştu.

Ongun, henüz yardımcı hakemlerin profesyonelliğe geçirilmediğini vurgulayarak, "Henüz yardımcı hakemlerde profesyonellik söz konusu değil. Umarız bu kadro genişletilerek, tüm takım profesyonel hale gelir. Biz de hocalarımızla daha profesyonel şartlarda hazırlanırız ama bu, işi yan iş olarak yaptığımız anlamına gelmez. Tüm hayatımızı buna göre programlamış durumdayız." şeklinde görüş belirtti.

Yardımcı hakem Bahattin Duran ise maç günleri hariç haftada 4-5 gün antrenman yaptıklarını ancak profesyonelliğe geçmedikleri için zorlandıklarını anlattı.

Maçlara hazırlık sürecinden bahseden Duran, "Bu işin en önemli yanı, maçı 90 dakikada bitirmek değil. Oraya gelene kadarki hazırlık süreci. Bunun için hem fiziksel hem de takım taktikleri açısından hazır olmanız lazım. Haftada maç dışından en az 4-5 gün antrenmanlarımız oluyor. Henüz yardımcı hakemlerin profesyonelleşmesiyle ilgili bir karar yok ama çok iyi planlama yaparak bu zorluğu aşmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bahattin Duran, Avrupa Şampiyonası için çok iyi hazırlandıklarını vurgulayarak, "18 Nisan'daki semineri başarıyla bitirdikten sonra 6 Haziran'da Fransa'ya gideceğiz. Orada hepimiz için güzel bir turnuva olur. Bu kez turnuvaya A Milli Takımımız ile katılıyoruz. Bizim için çok büyük bir mutluluk. Ekip olarak en büyük temennimiz, milli takımımızla başarılı şekilde görev yapmak." şeklinde konuştu.

Göçek: "Riva tesisleri, bizim için bulunmaz bir nimet"

Sezon başında profesyonel hakemliğe geçen Hüseyin Göçek, TFF'nin Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nin önemine değinerek, "TFF'nin katkılarıyla bize çok güzel olanaklar verildi. Profesyonel hakemler, çok iyi şartlarda antrenman yapıyor. Riva tesisleri, bizim için bulunmaz bir nimet." dedi.

Profesyonel hakem olduktan sonra aile şirketindeki görevinden ayrıldığını anlatan Göçek, "Profesyonel hakem kadrosuna alındıktan sonra aile firmamdaki görevimi bırakmak zorunda kaldım. Temeller daha sağlam atılırsa, ileride görev alacak genç hakemlere ışık olmak istiyoruz." diye konuştu.

Haziranda başlayacak Avrupa Şampiyonası'na iyi hazırlandıklarını vurgulayan Göçek, "Çalışmaları en yoğun şekilde geçirdik. İyi şekilde hazırlandık. Son 2 ay kaldı. Hem mental hem de fiziksel açıdan çalışmaları Cüneyt hocanın liderliğinde yapacağız. Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğimize inanıyorum." açıklamasını yaptı.

FIFA kokartlı hakem Barış Şimşek ise Barış Şimşek, Avrupa Şampiyonası'na iyi hazırlandıklarını belirterek, "Profesyonel sporcular gibi yaşıyoruz, onlar gibi çalışıyoruz. Uzun süredir Avrupa Şampiyonası'na hazırlanıyoruz. Sürekli fit durumda olmak zorundayız. Son denemelerimizi yaptık. Şu anda durumumuz iyi. Aynı ciddiyetle çalışarak, testleri başarıyla aşacağımızı düşünüyorum" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.