Abdullah Gül: Türk- Rus ilişkileri düzeltilmeli

Abdullah Gül: Türk- Rus ilişkileri düzeltilmeli
11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Rusya ilişkilerine değinenerek "Türk-Rus ilişkilerinde vakit geçirilmeksizin giderilmesinin ve eski duruma tekrar dönülmesinin, kanaatindeyim" dedi.

Türkiye-Rusya ilişkilerine değinen 11'inci  Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül, "Türk-Rus ilişkilerinde son aylarda ortaya çıkan sorunun vakit geçirilmeksizin giderilmesinin ve eski duruma tekrar dönülmesinin, ihya edilmesinin, hatta daha da ileriye taşıyacak bir ruhla hareket edilmesinin çok önemli olduğu kanaatindeyim" dedi.

Marmara Grubu Vakfı'nın katkılarıyla düzenlenen 19'uncu  Avrasya Ekonomik Zirvesi'nde konuşan 11'inci  Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde  Ermenistan ve  Azerbaycan arasındaki çatışmalara ilişkin konuşan Gül, "Bugün yaşanan olaylar ve ortaya çıkan kanlı durum riskin ne kadar ciddi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu vesileyle  Azerbaycan'da şehit düşen kardeşlerimizi rahmetle anıyorum.  Ermenistan'ın yaklaşık çeyrek asırdır  Azerbaycan topraklarını işgal etmesinin kabul edilebilir bir yanı yoktur.  Birleşmiş Milletler tarafından  Azerbaycan toprak bütünlüğü tanınmıştır. Dolayısıyla  Karabağ sorununun  Birleşmiş Milletler Konseyi'nin de ilgili kararlarını göz önüne alarak sulh yoluyla barışçı bir şekilde halledilmesi, işgalin sona ermesi ve  Azerbaycan topraklarının bütünlüğünün sağlanması sadece Kafkaslar'da değil bütün bölgede barışa çok büyük etki yapacaktır" dedi.

"AB ÜLKELERİ, SORUNLAR KARŞISINDA CİDDİ SINAVLAR VERMEKTEDİR"

Dünya üzerinde yaşanan olayların küresel boyutlarına değinen Gül, " Avrupa Birliği ülkeleri, mali kriz, göç ve mülteci meseleleri, terörizm ve artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslamofobi gibi sorunlarla yaşamaktadır ve bu sorunlar karşısında ciddi sınavlar da vermektedir.  Avrupa Birliği'nin sorunlarının aslında küresel sorunların bir yansıması olduğuna, hepimizi etkilediğine ve dolayısıyla çözümüne de hepimizin katkıda bulunması gerektiğini düşünüyorum. Bu vesileyle  Ankara'dan  Brüksel'e,  Bağdat'tan  Lahor'a her türlü terörü bir kez daha lanetlediğimi tekrarlamak istiyorum" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Türkiye-  Rusya arasında yaşanan krizin de bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğine vurgu yapan  Abdullah Gül, " Türkiye -Rusya İlişkilerinin çok boyutlu ortaklığa dönüşmesinde şahsen emek vermiş ve bunun gerek iki halkın gerekse  Avrasya'nın refahı ve istikrarı için çok olumlu sonuçlar yarattığına inanan ve bu uğurda hem siyasetçi hem devlet adamı olarak şu çağrıyı yapmak isterim. Türk - Rus ilişkilerinde son aylarda ortaya çıkan sorunun vakit geçirilmeksizin giderilmesinin ve eski duruma tekrar dönülmesinin, ihya edilmesinin, hatta daha da ileriye taşıyacak bir ruhla hareket edilmesinin çok önemli olduğu kanaatindeyim. Bunun sadece iki ülke için değil bölge için ve bölgedeki başka sorunların hallinin kolaylaştırılması ve yeni sorunlar çıkmaması için önemli olduğunu düşünüyorum. Böyle bir adımın iki ülke arasında refah ve dostluğunun ötesinde çok geniş bir coğrafyada iş birliği ve istikrar bakımından sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Sadece  Avrasya'da değil çok daha ötesinde" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.