Bozdağ: Kimlik bilgileri bir parti tarafından sızdırıldı

Bozdağ: Kimlik bilgileri bir parti tarafından sızdırıldı
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 50 milyon kimlik bilgilerinin sızdırılması hakkında, "Benim tahminim YSK’nın partilere verdiği bu bilgilerin bir parti tarafından sızdırıldığı" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TGRT Haber ekranlarında yayınlanan “Neler Oluyor” programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 50 milyona yakın insanın kimlik bilgilerinin sızdırılmasıyla ilgili konuşan Bozdağ, şunları söyledi:

Kişisel verilerin hukuk dışı bir yöntemle elde edilmiş olması fevkalade yanlıştır. Bu konunun üzerine hükümet olarak kararlı bir şekilde gidiyoruz. Bu konu çok geniş bir şekilde araştırılıyor. Bu haberler yeni değil aslında, burada daha evvel Türkiye kamuoyunda tartışılmış, bayatlamış bir meselenin yeniden bugünün meselesiymiş gibi gündeme getirilmesi var. Son çıkan belgeler üzerinden bir nevi güncelleme yapılıyor. Şuanda paralel çevreler de bunu köpürterek, ‘vatandaşı hükümet aleyhine bir kanaate sevk eder miyiz’ diye düşünüyor.

Onlar da habire vatandaşa ait bilgileri değişik siteler üzerinden yayınlıyorlar, yayınlamaya devam ediyorlar. Bu belgeleri servis edenlerin irtibatlarının nereyle ilgili olduğunu da herkesin görmesinde fayda var. Şuanda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı bir soruşturma var, devam ediyor. İçişleri Bakanlığı da zannedersem bu konuda bir tahkikat başlattı.

SEÇMEN SAYISINI GÖSTERİYOR

İçişleri Bakanlığımız Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü MERNİS sisteminden vatandaşların kişisel verilerine ulaşılmadığını, burada bir hacklenme olmadığını belirtmek isterim. Rakama baktığınız zaman da Türkiye nüfusuyla uyumlu bir rakam değil. Eğer oradan alınmış olsaydı 78 milyon olması gerekirdi. Rakama baktığımızda 49 milyon gibi bir rakam. Bu seçmen sayısını gösteriyor.

BİR PARTİ TARAFINDAN SIZDIRILDI

Yüksek Seçim Kurulu, seçmenlerin listesini siyasi partilerin genel merkezlerine veriyor. Genel merkezler de seçime dönük hazırlıklarını bunun üzerinden yürütüyor. Benimki bir tahmin. Benim tahminim YSK’nın partilere verdiği bu bilgilerin bir parti tarafından sızdırıldığı. Bu kanallardan çıkabilme ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Ben hiçbir partiyi bu konuda suçlayamam, YSK’yı da suçlayamam. Gayrimeşru bir yolla da elde edilmiş olabilir.

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU

Bu konuda adli ve idari tahkikatlar yürütülüyor. Kişisel Verilerin Korunması Yasası'nı ilk defa bir hak olarak düzenleyen ve anayasaya koyan AK Parti’dir. 2010 referandumunda anayasaya koyduk. İlk defa kişisel verileri koruma konusunda müstakil bir kanunu biz çıkardık. Bu kanun şuanda Cumhurbaşkanımızın imzasında, Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasından sonra yürürlüğe girecektir. Bundan sonra kişisel verileri herkes kafasına estiği gibi işleyemeyecek. Verileri işlemenin, korumanın bir hukuku olacak. Her kurumda kişisel verilerin işlenmesinden ve korunmasından sorumlu bir kişisel veri sorumlusu olacak” ifadelerini kullandı.

ANA MUHALAFET LİDERİNE YAKIŞMIYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik ifadelerini eleştiren Bozdağ, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun Aile Bakanı hakkında söylediği çirkin sözleri şiddetle kınıyorum. Bir siyasetçiye, ana muhalefetin liderine yakışması bir tarafa dursun, herhangi bir insana yakışmayacak bir üslup. Temiz bir dille konuşmak siyasetçinin ana vazifesidir. Edebi, ahlakı, etiği muhafaza etmek ana vazifesidir. Bir de dediğiyle, yaptıklarıyla, üslubuyla da topluma örnek olması gerekir. Maalesef bir kadın bakan hakkında söylediği sözlerle Sayın Kılıçdaroğlu siyasetin seviyesini yere düşürmüştür, ahlakı yere düşürmüştür, edebi terk etmiştir, saygıyı, nezaketi, görgüyü hiçe saymıştır, ayaklar altına almıştır. ‘Edep yahu’ diyorum. Bu edebe, ahlaka, bu toplumun değerlerine uygun olmayan bir yaklaşımdır, bir üsluptur, bunu reddediyorum. Çirkin bir dille, kirli bir dille konuşmak, konuşanın kifayetsizliğinin de göstergesidir. Kadınların ahlaka, edebe, hukuka, nezakete sahip çıkan herkesin ve her kesimin, siyasi parti farkı gözetmeksizin bu çirkinlik karşısında tavır koyması lazım. Öncelikle CHP’ye oy vermiş kadın erkek bütün seçmenlerin kendi liderlerine bu üslupsuzluk, bu edepsizlik, ahlaksızlık, seviyesizlik karşısında seviye talebini, ahlak talebini, edep talebini dile getirmesi lazım” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum