Mahkeme MHP için kurultay kararı verdi

Mahkeme MHP için kurultay kararı verdi
MHP'de mahkeme muhaliflerin başvurusunu haklı bularak, kurultaya gidilmesi gerektiği kararını verdi. Peki şimdi ne olacak?

MHP'de hem Genel Merkez'in hem de muhaliflerin merakla beklediği mahkeme kararı çıktı.

Mahkeme, muhalifleri haklı bularak, kurultay yapılmasına karar verdi.

MHP'de Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın, Prof. Dr. Ümit Özdağ gibi isimler Bahçeli yönetimine bayrak açarak, kurultaya gidilerek, parti yönetiminin yeniden belirlenmesini istemiş; Bahçeli buna karşı çıkınca 548 delegenin imzasıyla mahkemeye başvurmuşlardı. 

Şimdi ne olacak?

Mahkeme kararına göre, MHP kurultaya gitmek zorunda.

Ancak MHP yönetiminin mahkeme kararını temyiz etme hakkı bulunuyor.

Fakat bu durumun, kurultaya direnen Bahçeli yönetiminin itibarını parti tabanında daha da zedeleyeceği belirtiliyor.

MHP YÖNETİMİ DİRENİYOR

MHP yönetimince böyle bir karar beklenmiyor, mahkemeden yetkisizlik kararı çıkacağı düşünülüyordu. Mahkemeden olağanüstü kurultay kararı çıkması MHP yönetimini şoka sokmuş durumda. 

Bu arada, MHP'den ilk açıklama Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'dan geldi. Yalçın, karara tepki göstererek, temyize gideceklerini söyledi. Semih Yalçın, parti içinde bir lider tartışması olmadığını savundu. 

MUHALİFLER MEMNUN: TEMYİZ SÜRECİ ETKİLEMEZ

MHP genel başkan adayı Sinan Oğan ise Twitter hesabından "Olağanüstü kurultayımız vatanımıza, milletimize, partimize ve camiamıza hayırlı olsun. Ülkücü Hareket Engellenemez"  yazarak mahkemenin kararını kutladı.

Sinan Oğan açıklamasında, Mayıs ayı içinde olağanüstü kurultaya gitmeyi düşündüklerini, temyizin bu süreci etkilemeyeceğini söyledi. 

İşte dakika dakika gelişmeler:

MHP kongresi hakkında kongre kararının neticeye bağlanacağı mahkeme saat 14.30'da başladı. Davanın ilk celsesinde karar çıkması beklenirken, Adliye'de gergin anlar yaşanıyor.

MHP'de kongre kararının karara bağlanmasına dönük mahkeme, Ankara 12. Sulh Mahkemesi'nde saat 14.30'da başladı.

Mahkemenin, kongrenin toplanması için 548 delegenin imzasıyla yapılan başvuruyu bugün karara bağlaması bekleniyor.

İşte dakika dakika Adliye ve mahkeme salonunda yaşananlar:

(15.00) Dava 20 dakika geç başladı

Duruşma öncesinde gerginlikler nedeniyle dava 20 dakikalık bir gecikmeyle başladı. 

(14.50) Toplam 11 avukat davayı izliyor

Duruşma öncesinde avukatların salona alınmamasıyla yükselen gerginlik, Avukat Hakları Merkezi tarafından "bu yapılan hukuksuzluktur" denilerek tutanak tutulmak istendi. Bu gelişme üzerine davalı ve davacı taraftan 9 avukat içeriye alınırken, 2 tane de gözlemci avukat davayı izliyor

Mahkemenin başlamasıyla birlikte çevik kuvvet ekibi duruşmanın yapıldığı salonun önüne adeta set çekti. Salonun kapıları kapatıldı.

mahkeme-onu2.jpg

(14.20) Genel Merkez'den 4 kişi duruşmayı izleyecek

MHP Genel Merkezi'nden mahkemeyi izlemek için 4 kişinin ismi verildi. Bu isimlerden birinin Cemal Enginyurt diğerinin ise MYK üyesi Kadir Şekerci olduğu açıklandı. İlgili isimler şu anda mahkeme salonunun izleyici bölümüne geçtiler.

videogaleri.gif

(14.12) Mahkeme önünde tartışma

Mahkeme görevlileri ile davayı takip eden avukatlar arasında gerginlik yaşanıyor. Görevliler mahkemeyi izlemek için sadece 11 kişilik oturma yeri olduğunu iddia ederek kimseyi almıyor. Avukatlar da kapının açık bırakılmasını isteyerek koridordan da olsa davayı izlemek istediklerini belirtiyorlar. 

ankara-adliye-mhp.jpg

(14.14) Enginyurt provokasyonu

Devlet Bahçeli'ye yakınlığıyla bilinen eski Ordu milletvekili Cemal Enginyurt yanında 5-6 kişilik bir grupla mahkeme salonunun olduğu koridorda olay çıkarmaya çalıştığı bildirildi. Daha önce polise tokat attığı için hapis cezası alan Enginyurt'un "Bizden habersiz neyin kararı veriliyor" diyerek ortalığı karıştırmaya çalıştığı görüldü.

(13.50) Çağrı heyeti ve avukatlar katılıyor

Duruşma öncesi il başkanları mahkemeye katılmama kararı aldı. Mahkemeye sadece çağrı heyeti ve avukatlar takip edecek.

Cuma namazından sonra Ankara Adliyesi'ndeki hareketlilik artmış durumda. Duruşmanın yapılacağı salonun koridorun çok sayıda kişinin olduğu bildirildi. Çevik kuvvetin adliye içerisinde geniş güvenlik önemleri aldığı görülürken, mahkeme salonuna ilgili kişiler (avukatlar) haricinde kimsenin alınmayacağı açıklandı.

mhpde-muhalefet-kayyim-icin-mahkemeye-basvurdu-ankara-adliyesine-gelen-001.jpg

(13.30) 8 canlı yayın aracı takip ediyor

MHP'nin kongre kararının verileceği duruşma televizyon kanalları tarafından da yakından takip ediliyor. Adliye önünde şu ana kadar tane 8 canlı yayın aracı gelmiş durumda. 

MHP talebe yanıt vermemişti

MHP'de 3 genel başkan adayının öncülüğünde toplanan ve olağanüstü kurultayın yolunu açacak tüzük kurultayı talep eden 548 imzanın işleme konulması için 5 Şubat'ta yargı yoluna gidildi. Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan, MHP’de olağanüstü kurultay için topladıkları 548 imzayı önce MHP Genel Merkezi’ne teslim etmiş, ancak herhangi bir yanıt alamamışlardı.

MHP’de, Trabzon, Denizli, Kilis, Bilecik, Kırklareli, Ardahan, Bayburt, Elazığ, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Nevşehir, Uşak, Çorum, Gümüşhane il başkanları adına avukatlar, 5 Şubat'ta dava dilekçelerini Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi'ne teslim etmişti.

548 delegenin başvurusunu değerlendiren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, duruşma gününü 8 Nisan Cuma olarak belirlemişti.

mhpde-muhalefet-kayyim-icin-mahkemeye-basvurdu-ankara-adliyesine-gelen-002.jpg

Bahçeli, "Mahkemeye gitsinler" 

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, Kızılcahamam kampında yaptığı, “Kararımız Siyasi Partiler Yayası ve tüzüğe uygun bir karardır. MHP’nin kongre süreci 18 Mart 2018 tarihi olacaktır. İmza için ne kadar toplarsa toplansın müracaatları halinde kabulü mümkün olmayacak ve yasal haklarını kullanma yolu da açık olacaktır. Onun için önümüzdeki günlerde bizimle değil mahkemelerle kendilerini savunmaları tavsiye ederiz” açıklamasına yer verilen dilekçede, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın, “Bu imzaların bizim nezdimizde geçerliliği yok. Öyle anlaşılıyor ki müracaatta bulunan arkadaşlar herhalde mahkeme yolu izleyecekler” açıklaması da yazılmıştı.

Daha önce emsali var

Dilekçede ayrıca, 2010 yılında Saadet Partisi’ne olağanüstü kongre çağrısı yapmak üzere üç kişiyi görevlendiren Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ile 2005 yılında olağanüstü kongresini yapması için CHP’yi ihtar eden Anayasa Mahkemesi kararları emsal gösterildi.

Dilekçede, şöyle denildi:

“Ara karar gerekleriyle hüküm vermeye yetecek tüm bilgilere ulaşılacağından incelemenin duruşma açılmaksızın evrak üzerinden sonuçlandırılmasına ve ekli olağanüstü kongre toplanma çağrısı içerir beyannamelere konu gündemle MHP Olağanüstü Büyük Kongresi’ni toplanmaya çağırmak üzere talep edilen 3 ismin çağrı heyeti görevlendirilmesine karar verilmesini talep ederiz.”

Dilekçede, MHP’nin Olağanüstü Büyük Kongresi’ni çağırmak üzere mahkemeye bildirilen 3 isim, MHP Aksaray İl Başkanı Ayhan Arel, MHP Kurucular Kurulu üyesi Ali Sağır ve MHP Bursa Üst Kurul delegesi Mehmet Bilgiç olarak yazılırken, MHP MYK yedek üyesi Turan Yaldır ise yedek üye olarak bildirilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.