Dev bankadan Türkiye açıklaması!

Dev bankadan Türkiye açıklaması!
İspanyol banka BBVA’nın CEO’su, Türkiye’ye yatırım yapmış olmaktan pişmanlık duymadıklarını belirterek, “Türkiye’de banka satın alımına yönelik yeni fırsatlar çıkarsa değerlendirmeye hazırız” dedi

İspanya’nın önde gelen bankalarından BBVA’nın CEO’su Carlos Torres Vila, hem Türkiye hem de Garanti Bankası’na yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Geçen yıl Garanti Bankası’nın Doğuş Grubu’na ait yüzde 14.89 hissesini de alarak bankadaki payını yüzde 39.90’a çıkaran BBVA, Garanti Bankası’nda çoğunluk hissedar durumuna geldi. Mayıs 2015’te BBVA’nın CEO’luk koltuğuna oturan Carlos Torres Vila, Türkiye’de yaptıkları yatırımlardan hiç pişman olmadıklarını belirterek, ‘Pişmanlık bir yana yeni banka alımına yönelik fırsat kolluyoruz. Bizim yapımıza uyan bir bankanın satışı gündeme gelirse incelemeye alırız” dedi.

‘UZUN VADELİ DÜŞÜNÜYORUZ’

Vila, ülkelere yaptıkları yatırımlarda daima uzun vadeli düşündüklerini ifade ederek, Türkiye’nin başta finansal yapısı olmak üzere ekonomik potansiyeline de çok güvendiklerini söyledi. Vila, şöyle devam etti: “Bir ülkedeki yatırımlarımız daima uzun vadeli olarak düşünürüz. Diğer bir ifadeyle gerek hükümet ve gerekse regülatör kuruluşların kısa vadeye yönelik aldıkları kararlar bizim yatırım planlarımızı fazla etkilemez. Elbette alınan kararlar arasında daha az veya daha çok beğendiklerimiz olur. Ancak Türkiye’nin uzun süreli ve kaliteli bankacılık yapabilecek bir yer olduğuna yönelik temel inancımızda değişen hiçbir şey olmaz.”

‘GELMESEYDİK ÇOK ÜZÜLÜRDÜ'

BBVA CEO’su Vila, hem Türkiye hem de Garanti Bankası’na olan inançlarını geçen sene yaptıkları ek hisse alımlarıyla tekrar vurguladıklarını belirterek, “Geçen Temmuz ayında Garanti Bankası’ndaki payımızı yüzde 15 daha artırmamız da bu inancımızın sonucudur. Türkiye’ye gelmiş olmaktan hiç pişman değiliz. Ama gelmemiş olsaydık eminim çok pişman olurduk. Garanti Bankası’nda halen sahip olduğumuz yüzde 40’lık pay oldukça iyi bir oran. Hem Türkiye hem de faaliyette olduğumuz tüm ülkelerde yeni banka alımları için fırsat kollarız. Geçen sene Finansbank’ta olduğu gibi bir fırsat çıktığında elbette incelemeye ve değerlendirmeye alıyoruz. Bu örnekte gelişmeler beklediğimiz gibi olmadı. BBVA olarak bize uyan bankalarla ortaklık yaparak büyüyoruz. Bu çerçevede Türkiye dahil her ülkedeki arayışlarımız sürecek” diye konuştu.

'AB TEKNOLOJİK OLARAK EN AZ 10 YIL GERİDE'

BBVA CEO’su Vila, Türkiye’nin özellikle bankacılık alanında uygulanan teknolojiler bakımından Avrupa’nın çok önünde olduğuna değinerek, ödeme sistemlerine yönelik çok sayıda teknolojik gelişmeyi Garanti’den alıp grubun aktif olduğu tüm ülkelerde uygulamaya başladıklarını söyledi. Vila şöyle devam etti: ”ATM’lerden kartsız olarak nakit çekme işini Türkiye’de 10 yıl önce yapabiliyordunuz. Bu servis Avrupa’nın pek çok ülkesinde daha gündemde bile yok. Garanti ile ilk görüşmeye başladığımızda Türk yetkililer ürünlerine yönelik sıradan bir sunum yapmak yerine bu ürünleri karşımızda gerçek zamanlı olarak kullanarak canlı sunum yaptılar. Küçük bir start-up şirketinin bunu yapmasına şaşırmazsınız ancak Garanti ölçüsünde bir şirketin bunu başarmış olması çok etkileyiciydi” dedi.

'3.1 MİLYON MOBİLCİNİN EN AZ YARISI GARANTİ'DEN'

BBVA CEO’su Vila, Garanti Bankası’nın ulaştığı dijitalleşme seviyesine işaret ederek, “Garanti Bankası dijitalleşme bakımdan BBVA Grubu içerisinde oldukça ileri seviyede. Hem dijital hem mobil kullanıcı olarak Garanti’nin portföyü çok geniş. Özellikle 1.6 milyon seviyesinde bulunan mobil kullanıcı sayısı grup içerisinde bile öncü durumda. BBVA Grubu içerisinde sadece mobilden bankacılık işlemi yapan müşteri sayısının toplam 3.1 milyon olduğu düşünülecek olursa bunun yarısının Garanti’den geldiğini söylemek mümkün. Ve Garanti’nin bu rakamı her ay yükseliyor. Bu gelişmeler Türkiye’nin teknoloji ve dijitalleşme açısında hangi seviyede olduğunu gösteriyor” dedi.

BBVA, GARANTİ’DE BÜYÜK HİSSEDAR DURUMUNDA

-İspanyol BBVA 2010’da Garanti Bankası’nın yüzde 24.89’u için 5.8 milyar dolar ödedi.

-Bankanın eski ortaklardan ABD’li GE’nin bankada kalan hisselerini de alarak Garanti’deki payını yüzde 25.01’e yükseltti.

-Geçen yıl doğuş grubu’na ait yüzde 14.89 hisseyi portföyüne ekleyen BBVA, Garanti’deki payını yüzde 39.90’a yükseltti.

-Bankanın ödenmiş sermayesi 4.2 milyar lira, piyasa değeri ise 12.1 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

-Özsermayesi 10 milyar 616 milyon liraya ulaşmış olan bankanın hisselerinin yüzde 48’ine denk gelen 2 milyar 16 milyon adedi borsa İstanbul’da dolaşımda işlem görüyor.

-Garanti’nin 2015 yılı kârı ise 1.2 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Habertürk

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.