Türkiye yumruğunu masaya vurdu

Türkiye yumruğunu masaya vurdu
AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, Avusturya'da kritik açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve BaşmüzakereciVolkan Bozkır, son dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden enerji kazandığını belirterek, Türkiye-AB ilişkilerinde her iki tarafında büyük çıkarları olduğunu söyledi.

Bozkır, başkent Viyana'daki temasları kapsamında, geçmişte Avusturya'nın doğu ve özellikle de Osmanlı İmparatorluğu ile ilişkileri için uzman yetiştirmek üzere kurulan Viyana DiplomatikAkademisi’nde, Türkiye'nin AB müzakere süreci, vize serbestisi, sığınmacı krizi, Suriye krizi ve bölgesel gelişmeler olmak üzere pek çok konuya değindi, soruları yanıtladı. 

'TÜRKİYE'DEN BAŞKASI SABREDEMEZDİ'

Bakan Bozkır, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin 50-55 yıllık bir geçmişi olduğunu belirterek, ''Türkiye yerinde başka bir ülkenin bu kadar uzun sabırla bunu götürebileceğini sanmıyorum. Bu ilişki devam ediyor çünkü her iki tarafın birbirlerinden büyük çıkarları var.'' dedi. 

Türkiye’nin AB üyeliği için sivil, yargı, askeri alanda 2 bin yasa değişikliği yaptığı bilgisini veren Bozkır, AB tarafından da bakıldığında Türkiye’nin, AB için hareketli bir ekonomik pazar olduğunu, Türkiye’deki genç nüfusun AB için bir avantaj olduğunu, aynı şekilde Türkiye’nin güçlü ordusunun, süper güç potansiyeli olan AB’nin çıkarına olduğunu ve Türkiye’nin doğal enerji kaynaklarına komşu olmasının yine AB’nin avantajına olduğunu ifade etti. 

Volkan Bozkır, Türkiye ile AB ilişkilerinin son dönem kazandığı ivme için de ''Biz bugün ilişkiler yeniden enerji kazanma sürecini yaşıyoruz ilişkilerde. Farklı problemler karşılaşıyoruz ama birlikte çözüm bulabiliyoruz'' diye konuştu. 

Sığınmacı krizinin bir deprem etkisi yarattığını kaydeden Bozkır, Avrupalı muhataplarının bu işin ilk çıktığı yıllarda Türkiye’nin uyarılarına kulak asmadığını, bunun temmuza kadar sürdüğünü ardından bu durumun temmuzdan sonra değiştiğini ifade etti. 

Türkiye’yi ve Avrupa’yı son dönemde sarsan terörün hedefinin hep aynı olduğunu belirten Bozkır, ''Birbirlerini başkaları üstünden kullanıyorlar ve yeniden Avrupa’yı vurmaya başladı. Şimdi tabi herkes üzgün ama bunun karşı mücadelede bilgi paylaşımı gerekli'' ifadelerini kullandı. 

Konferansın soru-cevap bölümünde Avusturyalılar’dan zor sorular beklediğini dile getiren Bozkır, Türkiye’de basın özgürlüğünün kısıtlandığına ilişkin bir soruya, Türkiye’de çok sayıda gazete basıldığını, pek çok televizyon kanalı olduğunu, twitter’ın yoğun şekilde kullanıldığını ve her akşam televizyonlarda tartışma programlarının olduğunu aktardı. 

''Mustafa Gök, Erdal Süsen, Hatice Duman, Seyithan Akyüz'' gibi isimlerin gazeteci kimliğiyle bomba atma, güvenlik güçlerini yaralama ve şiddetle anayasal düzeni değiştirmeye kalkıştığı için cezaevinde olduğunu belirten Volkan Bozkır, ''Türkiye’de gazeteciler yazdıklarından dolayı içeride değiller. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10.maddesi çerçevesinde ifade özgürlüğünün kısıtlanması konusu. Fransa (son Paris saldırıları), İngiltere (IRA ile olan durumu sırasında), AİHS'nin ifade özgürlüğüyle ilgili maddelerini askıya aldı ama Türkiye bunu yapmadı'' diye konuştu. 

KIBRIS MESELESİ

Enerji bağlamında Kıbrıs meselesine de değinen Bozkı, ''Türkiye, 40 mil uzaklıkta. Girit 500 mil. Kıbrıs’ta çıkacak gazın Avrupa’ya ulaşması için en uygun yol Türkiye. Enerji de Kıbrıs sorununa yardımcı olacak konulardan bir tanesi'' dedi. 

Berlin Duvarı’nın yıkılışının bu yıl 27. yıl dönümünün kutlandığını söyleyen Volkan Bozkır, Türkiye’nin AB’ye girişinin önünde duvarlar olmaması gerektiğini, bu konuda işbirliğine hazır olduklarını belirtti. 

'EĞER AB VİZE SERBESTİSİNİ VERMEZSE...'

Türk insanının yürekli insanlar olduğunu nisan sonuna kadar 72 kriteri gerçekleştirebileceği iradesini ortaya koyduğunu anlatan Bozkır, ''Mayıs ayı başında bu konu AB Komisyonu’nun oradan konseyin, konseyden de parlamentonun gündemine gelecek. Bana göre, Türk vatandaşı vizesiz seyahati hak ediyor. Öğrenciler, işadamları, sanatçılar gelecek ve yeni biometrik pasaportlarla Europol ile yapılacak işbirliği sayesinde endişe edilecek bir şey olmadığını düşünüyorum.'' diye konuştu. 

Geri kabul anlaşması 3. ülke vatandaşları için Haziran ayında yürürlüğe gireceğini anımsatan ve Avrupa’yı uyaran AB Bakanı Bozkır, ''Eğer AB vize serbestisini vermezse biz bu geri kabul anlaşmasını feshedebiliriz. Bu bir pazarlık. Vize olmazsa geri kabul de olmaz''dedi. 

SURİYE

Suriye krizine yönelik bir soruya Bakan Bozkır, her şeyin ilk dönemlerde daha kolay olduğunu ancak şimdi ise daha zor olduğunu kaydetti. 

Suriye'de Esed'i babasının yolundan gitmesine ailesinin yönlendirdiğini dile getiren Bozkır, ''Öncelikle Esad gitmeli. Esad gitmediği sürece onun bombalarından kaçan o insanlar evlerine dönemeyecekler. Biz Suriye sorunun çözemezsek, terör tehdidi ve düzensiz göç sorunlarıyla karşılaşmaya devam edeceğiz. Bu önce Türkiye’yi sonra da Avrupa’yı vuruyor.'' şeklinde konuştu. 

'ÖYLE BİR BÖLGE YOK'

Türkiye’de Kürtlerin sadece bir bölgede değil, ülke genelinde olduğunu ve en yoğun Kürt nüfusunun 1,5 milyon Kürt kökenli insanın İstanbul’da olduğunu aktaran Bozkır, Türkiye’de Kürtlerin federasyon talebinde olmadığını, zaten böyle federasyon gibi bir bölge olmadığını da söyledi. 

Türkiye’nin 30 bini aşkın insanını PKK terörü nedeniyle kaybettiğini, bununla birlikte AK Parti hükümetinin barış sürecini başlattığını ancak, PKK’nın kimse bizi silah bırakmaya zorlayamaz diyerek, sürecin durmasına yol açtığını kaydetti. 

Bu noktada, PKK’nın lider kadrosuyla bağlantılı vekilleri olan HDP’nin de bu sürecin durmasında sorumluluğu olduğunu belirten Volkan Bozkır, ''PKK'ya baskı yapamadılar. HDP'nin çok çeşit milletvekili var 'TR'yi temsil ediyoruz' diyor ama bir kesimin PKK liderleriyle kuvvetli bağları var. Biz buna izin veremeyiz. 6 aydır, kent ve kasabalarımıza yerleştirilen patlayıcılardan ve mühimmatlardan temizliyoruz. Halk, PKK ile işbirliği yapmadı. Şehirleri terk ederek onları yalnız bıraktı'' ifadelerini kullandı. 

ERMENİ MESELESİ

1915 olaylarına ilişkin bir soruya da Bozkır, “Bu tür sorunlar tarihçiler tarafından çözülmeli, siyasiler tarafından değil. Onlar tarih yapamazlar. Biz her ülkeden tarihçilerin katılabileceği tarih komisyonu kurulmasını ve arşivlerin açılmasını önerdik ve karar verelim dedik. Sonucu da kabul edeceğimizi söyleyeceğiz.” yanıtını verdi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.