Devlet Bahçeli'nin kurmayı Semih Yalçın Sabah'a röportaj verdi

Devlet Bahçeli'nin kurmayı Semih Yalçın Sabah'a röportaj verdi
MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, hükümete yakınlığı ile bilinen Sabah Gazetesi'ne konuştu. Yalçın, "Gülenciler kendine sığınacak siyasi bir yapı arayışında... Paralel Yapı MHP’de yuvalanarak bizi zırh olarak kullanmak istiyor. "dedi.

İşte "MHP'ye operayonu Gülen yönetiyor" başlıklı Sabah Gazetesi'nde yer alan o haber..

MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın: Gülenciler kendine sığınacak siyasi bir yapı arayışında... Paralel Yapı MHP’de yuvalanarak bizi zırh olarak kullanmak istiyor. Ama yanlış hesap Balgat’tan döner

MHP 2011'de Türk siyasi hayatının en büyük kumpasına hedef olmuştu. Aradan geçen 5 yılda, MHP'yi ve siyaseti yeniden kurgulamaya çalışan kirli bir örgütün yani Paralel Devlet Yapılanması'nın delillerine ulaştık. O gün MHP'yi kendi hedefleri doğrultusunda dizayn edemeyen Gülen örgütü, şimdi genel başkanlık yarışına açık açık dahil olarak Türkiye'nin en köklü partilerinden birini ele geçirmeye çalışıyor. MHP'deki son gelişmeleri ve Paralel Yapı'nın parti içindeki gücünü MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın'a sorduk...

1460935098676.jpg

ZORLAMA VE SİYASİ BİR KARAR

 Bazı medya kuruluşlarında MHP yönetimi başarısız olduğu, parti içi muhalefetin MHP'de sıçrama yapacağı söyleniyor. Ne diyeceksiniz?

Bugün genel merkezimizin karşısına dikilenlerin ekseriyeti, 1 Kasım seçimlerinde MHP'den aday gösterilmedikleri için partiden intikam almak niyetiyle ortaya çıkanlardır. Bunlar; seçim çalışmaları sırasında kıllarını kıpırdatmadı, arkadaşlarımızla omuz omuza vermedi. Teşkilatlarımızdan gelen davetlere icabet etmediler. Bu gibilerin şimdi ortaya çıkıp bayrağı zirveye taşıyacaklarını iddia etmesi inandırıcı da değil ahlaki de...

 Mahkeme kararının hukuka uygun olduğunu düşünüyor musunuz?

Bir sulh hukuk mahkemesinin siyasi partilerin kaderi hakkında belirleyici kararlar alması, anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı... Çünkü siyasi partiler dernek veya şirket değil. MHP gibi özellikle seçmen sayısı açısından üçüncü büyüklükteki ve üstelik Meclis'te temsil edilen bir partinin kayyuma teslim edilmeye kalkılması, zorlama bir karar. Bu kararı siyasi buluyor, isabetli görmüyoruz.

 Yaptığınız itirazdan bir sonuç alınacağını düşünüyor musunuz?

Büyük bir yanlışın, üst mahkeme tarafından düzeltileceğine inanıyorum. Çünkü sadece Berlin'de değil Ankara'da da hâkimlerin olduğuna inanıyorum.

MHP'Yİ DİZAYN ETME ÇABASI...

Paralel Yapı neden MHP'yi ele geçirmek istiyor?

Bu yapı el birliğiyle MHP'yi ele geçirmeye ve burada yuvalanarak bizi zırh olarak kullanmaya hazırlanıyor. Bu yüzden de kamuoyunda olmayacak bir olağanüstü kongre için rüzgâr estirip aday pazarlıyorlar. Ancak bu olacak iş değil. Burada bir gerçek daha ortaya çıkıyor. MHP'yi iyi tanımak için onunla münasebette olmak, orada milletvekilliği yapmış olmak yetmiyor. Kavganın, mücadelenin içinden gelip hareketimizin dokusuna, jargonuna hâkim olmak gerekli. Bu olmayınca da yanlış hesap bozulmaya mahkûm. MHP'ye yönelik bu kirli ve sinsi oyun tutmaz; yanlış hesap Balgat'tan döner.

 MHP lideri Devlet Bahçeli geçtiğimiz hafta, MHP üzerinde Pensilvanya operasyonuna işaret etti. Bunu biraz açar mısınız?

Paralel Yapı'yla iktidar arasında kavga kızışınca bu cemaatin mensupları yeni bir pozisyon alma ihtiyacı hissettiler. Gülen grubuna ait bütün kurum ve kuruluşların dağıtılmasından sonra ileri gelenleri, payanda yapacak bir başka siyasi yapı, sığınacak bir mecra aradılar. Bu kısmen CHP oldu. Ardından MHP'ye yanaşmayı denediler ama partimizin bu konuda tavrı başından beri Genel Başkanımız'ın okyanus ötesine dair açıklamalarıyla net olduğu için bunu başaramadılar. Seçimlerden sonra da MHP'yi dizayn etme operasyonunda başat rol üstlenmeyi denediler.

AKŞENER BAĞLANTIYI GİZLEMEDİ

 Meral Akşener daha önce "Gülen yanlısı polisler serbest bırakılacak" ve "Fetullahçı olsam gururla söylerim" gibi açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalarını nasıl yorumluyorsunuz?

Zaten başından beri bu hanımefendi Paralel Yapı ile bağlarını, ilişkilerini saklamıyor. Cemaatle birlikte hareket etmek için onların mensubu olmak gerekmiyor. Cemaatten olmamak, onlarla organik bağ kurmaya ve siyasi emellerini birleştirmeye engel teşkil etmiyor. Ateş olmayan yerden duman çıkmayacağına göre, bu ifadelerden çıkan dumanlar da kader ve hesap birliği ateşinin kıvılcımlarını saçıyor.

'PARALEL YAPI, KAN EMİCİ KÜRESEL BİR VANTUZ GİBİ'

 1 Kasım'da HDP'ye oy vereceğini açıklayan Nazlı Ilıcak'ın her yazısında Akşener'i desteklemesinde bir çelişki görüyor musunuz?

Bu hanımefendinin kişilik sorunları var. Aklı ve kafası karışık... O bakımdan söylediklerini fazla ciddiye almamak lazım. Ama öteden beri Nazlı Ilıcak bir Fetullah Gülen hayranı ve çoğu zaman onun söyledikleri cemaatin bakışını yansıtıyor. Gülen grubu içinde de ayrılıkçı Kürtçü gruplar ver ve zaman zaman o kesimden PKK'ya dolaylı destek verildiği biliniyor. Paralel Yapı "habis ur" ki bütün dokulara nüfuz etmek, yapıştığı her gövdenin kanını emmek üzere dizayn edilmiş bir küresel vantuza benziyor. Hanımefendinin Meral Akşener ismi üzerinde durması, Paralel Yapı'dan kamuoyuna bir mesaj içeriyor. 


 Kongreye gidilirse nasıl bir sonuç çıkar?Delegeler üzerinde bir araştırma yaptınız mı? 

Kongrede hiç şansları yok. Delegelerimizin ve teşkilatlarımızın çoğunluğu Bu müzminmuhalifler; MHP tabanı ve teşkilatların ekseriyetinin olağanüstü kurultay istediğine kamuoyunu inandırmaya çabalıyorlar. 19 yıldır genel başkanlığı yürüten Sayın Devlet Bahçeli'nindelege ve teşkilat bazında hiç desteği yokmuş gibi göstermeye sabah_b.jpg

çalışıyorlar. 


 "MHP yeni yönetimiyle birlikte HDP ilekoalisyona hazırlanıyor" iddialarına ne diyeceksiniz? 

Köşe yazarları arasında komplo teorisyenliği ve siyaseti dizayn etme hastalığı modaya dönüştü maalesef. Bir tür iflah olmaz vehim hâlinde... Aklına esen bir görüş atıyor ortaya.Lağım suyuyla pınar suyu bir araya getirilip abdest alınabilirse, balık kavağa tırmanabilirse bu da mümkün olur.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın: Gülenciler kendine sığınacak siyasi bir yapı arayışında... Paralel Yapı MHP’de yuvalanarak bizi zırh olarak kullanmak istiyor. Ama yanlış hesap Balgat’tan döner
MHP Genel Merkezi, Devlet Bahçeli'ye yönelik sözlerinden dolayı eski MHP milletvekili Meral Akşener hakkında inceleme başlattı. Akşener, cuma günü katıldığı bir TV programında "Eğer Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu bir Paralel projesi ise ben de MHP için bir Paralel projesiysem baş Paralel bu durumda Sayın Bahçeli oluyor. Ama bu doğru değil. Türkiye'de birisinin kafasına bir taş düşse bundan birkaç yıl evvel Ergenekoncu'ydu, şimdi Paralelci, yarın ne olacak bakacağız" ifadelerini kullanmıştı. Genel merkez bu ifadelerin ardından, Akşener'in açıklamalarına yönelik inceleme başlattı. Akşener'in kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilebileceği belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum