23 Ocak 2019 Çarşamba16 C.Evvel 1440
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • Günün AyetiAllah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.(Nisa, 4/36)
 • İslâm beş (temel) üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilah olamadığına ve Muhammed (s.a.s)’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şahitlik etmek, ...(Al-Bukhari, “İman”, 2; Muslim, “İman”, 21)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 06:47Güneş 08:16Öğle 13:21İkindi 15:52Akşam 18:16Yatsı 19:39
  • 14°C Adana
  • 7°C Adıyaman
  • 8°C Afyon
  • -6°C Ağrı
  • 5°C Amasya
  • 5°C Ankara
  • 13°C Antalya
  • 7°C Artvin
  • 13°C Aydın
  • 12°C Balıkesir
 • BIST: 100.100 0.42
 • Altın: 219,942 -0.28
 • Dolar: 5,3193 -0.23
 • Euro: 6,0423 -0.23

Ayasofya’da namaz Kocaeli’nde kutlama

Bir türlü ibadete açıl(a)mayan Ayasofya, Anadolu Gençlik Derneği eliyle fethedilecek. İstanbul'un fethi kutlamaları çerçevesinde Ayasofya'da namaz kılınacak, Kocaeli'de etkinlik düzenlenecek.
Ayasofya’da namaz Kocaeli’nde kutlama
Ayasofya’da namaz Kocaeli’nde kutlama Ayasofya’da namaz Kocaeli’nde kutlama Ayasofya’da namaz Kocaeli’nde kutlama

Ülkemizde özellikle milliyetçi-mütedeyyin çevrelerin beklentisine rağmen, bir türlü ibadete açıl(a)mayan Ayasofya, Anadolu Gençlik Derneği eliyle fethedilecek. İstanbul'un fethi kutlamaları çerçevesinde Ayasofya'da namaz kılınacak, Kocaeli'de etkinlik düzenlenecek. 

İstanbul’un Fethi kutlamaları, bu yıl da Ayasofya Camii’nde Cumartesi günü, sabah namazı kılınması ile başlayacak. Fetih Programı aynı gün saat 17.00’da ise Kocaeli İsmet Paşa Stadyumu’nda çeşitli etkinliklerle devam edecek.

AGD, cumartesi sabah namazında binlerce kalbi fetih fetih atan fetih sevdalılarıyla Ayasofya'da buluşmayı bekliyor. Duaya dua, kıyama kıyam katmak ve unutmamak için! Kırılacak zincirler ve açılacak Ayasofya!!!

İŞTE O ZAMAN DİRİLECEK FETİH RUHU…

İçinde bulunduğumuz bu çağda ecdadımıza layık bir torun olabilmenin yolu mirasına sahip çıkmakla ancak mümkün olabilir. İşte bu çağrı ecdadına saygısını yitirmemiş nesilleredir. Binlerce baş secdeye vardığında kalksın diye mahzunluğu Ayasofya’nın; sen, hangi safta olmak istersin?

İSTANBUL, İSLAM COĞRAFYASININ BAĞIMSIZLIĞININ GARANTÖRÜDÜR

İstanbul’un Fethi’nin 563’ncü yılında gerçekleştirecekleri etkinliklerle ilgili açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, “563 yıl önce gerçekleşen İstanbul’un Fethi, öncelikle İslam’ın yani Hakk’ın Batıl’a galibiyetine en güzel bir timsaldir. İstanbul, İslam coğrafyasının bağımsızlığının garantörü olmuş bir merkezdir” dedi.

Filistin, Bosna, Çeçenistan, Afganistan, Eritre, Moro, Arakan başta olmak üzere dünyanın birçok mazlum halkı ve ülkesi hep İstanbul’a dair bir umut beslemişlerdir” diye konuşan Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, “Çünkü yeryüzünde akan kanın durması, huzur ve barışın tesis edilmesi İstanbul’umuzun yeniden dünyaya yön vermesi ile mümkündür” ifadelerini kullandı.

Anadolu Gençlik Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen İstanbul’un Fethi kutlamaları, bu yıl da Ayasofya Camii’nde sabah namazı kılınması ile başlayacak. Aynı gün saat 17.00’da da Kocaeli İsmet Paşa Stadyumu’nda İstanbul’un Fethi, çeşitli etkinliklerle kutlanacak. İstanbul’un Fethi’nin 563’ncü yılında gerçekleştirecekleri etkinliklerle ilgili açıklama yapan Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, “563 yıl önce gerçekleşen İstanbul’un Fethi, öncelikle İslam’ın yani hakkın batıla galibiyetine en güzel bir timsaldir. İstanbul, İslam coğrafyasının bağımsızlığının garantörü olmuş bir merkezdir. Filistin, Bosna, Çeçenistan, Afganistan, Eritre, Moro, Arakan başta olmak üzere dünyanın birçok mazlum halkı ve ülkesi hep İstanbul’a dair bir umut beslemişlerdir. Çünkü yeryüzünde akan kanın durması, huzur ve barışın tesis edilmesi İstanbul’umuzun yeniden dünyaya yön vermesi ile mümkündür” dedi.

YENİ BİR DÜNYANIN KURULMASINA İHTİYAC VAR

İstanbul’da Grand Anka Otel’de basın mensuplarıyla bir araya gelen Turhan, İstanbul’un Fethi kutlamalarının İstanbul ve Kocaeli’nde gerçekleşeceğini söyledi. Turhan, “Hepinizim bildiği üzere, 29 Mayıs 2016, İstanbul’un Fethi’nin 563. yıldönümüdür. Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği olarak 40 yıldır kutladığımız İstanbul’un Fethi’nin yıldönümünü bu yıl da 28 Mayıs Cumartesi günü kutlayacağız. Sabah namazını Ayasofya Camii’nde kıldıktan sonra saat 17.00’da Kocaeli İsme Ppaşa Stadyumu’nda çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Turhan, fetih kutlamalarındaki amaçlarını ise “Fütuhat ruhunu, fetih aşkını, zulme karşı durma ve zalime fütuhat anlayışını kuşanmış bir neslin öncülüğünde yeni bir dünyanın kurulmasına ihtiyacı vardır” sözleriyle açıkladı.

AYASOFYA’DA FETİH NAMAZI

TÜRKİYE’NİN dört bir yanından gelecek on binlerce kişiyle Ayasofya Camii önünde sabah namazı kılacaklarını belirten Turhan, “Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak 28 Mayıs Cumartesi sabahı saat 04.00’da sabah namazı için Ayasofya Meydanı’nda buluşacağız. Yüreğinde fetih şuuru ve aşkı olan yüz binlerin katılımıyla sabah namazını bu meydanda eda edeceğiz” dedi.

İLAY-I KELİMETULLAH AŞKININ REMZİDİR

AYASOFYA’NIN İslam dünyası için önemli bir sembol olduğunu dile getiren Turhan şunları söyledi: “İstanbul’umuz nasıl hakkın batıla üstünlüğünün timsali olmuş bir şehirdir. Aynı şekilde Ayasofya Camii de İstanbul’umuzun fethinin sembolüdür. Ayasofya Camii hakkın Batılı kuşatmasıdır. İlay-ı kelimetullah aşkının remzidir. İslam’ın Avrupa’daki varlığının tacıdır. İstanbul’un İslam şehri oluşunun en kadim nişanesidir. Fatih Sultan Mehmet’in vakfıdır. 1934 yılında hukuksuz bir şekilde Bakanlar Kurulu kararı müze haline getirilen Ayasofya yıllardır mahzun bir haldedir. Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmüş olması kendini bu coğrafyaya, bu coğrafyayı da kadim bir medeniyetin fütuhat anlayışına bağlayan herkes bu mahzunluğu yüreğinde hissetmektedir. Ayasofya Camii’nin açılması talebinin ne Sultan Ahmet Camii’nin ne de Firuz Ağa Camii’nin cemaate yetip yetmemesiyle bir ilgisinin olmadığını bu coğrafyanın tarihine duyarlı olan herkes bilmektedir. Ayasofya’nın gerçek hükmü şahsiyetine kavuşturulması, hem Fatih’e bir vefadır, hem de İslam’ın bu coğrafyadaki belirleyiciliğinin bir teminatıdır. Bütün gücümüzle Ayasofya Camii için mücahedemize devam ediyoruz. İstanbul’un Fethi’nin 563. yıldönümünde Ayasofya Camii’nin açılmasını istiyoruz.”

İSTANBUL’UN FETHİ İNSANLIĞIN HAYRINA HİZMET ETTİ

İstanbul’un fethinin önemine vurgu yapan Turhan, “Bu yıl İstanbul’un Fethi’nin 563. yıldönümüdür. 563 yıl önce gerçekleşen İstanbul’un Fethi, öncelikle İslam’ın yani hakkın batıla galibiyetine en güzel bir timsaldir. İstanbul’un Fethi ikinci olarak yeryüzünde adaletin zulüm karşısında hakimiyetini perçinlemiştir. Bu muhteşem fetih üçüncü olarak İslam’ın Avrupa’daki varlığına teminat olmuştur. İstanbul’un Fethi ile birlikte dördüncü olarak asırlarca insanlara kan kusturan Bizans ortadan kaldırılmıştır. İstanbul’un Fethi beşinci olarak inanmış bir kumandanın ve onun inanmış askerlerinin karşısında hiçbir engelin dayanamayacağını göstermiştir. Aynı şekilde bu fetih, inancın emrindeki teknolojinin kana, gözyaşına ve katliama sebep değil, bilakis insanlığın hayrına vesile olacağının da bir göstergesi olmuştur” şeklinde konuştu.

DÜNYAYA YÖN VERDİ

İstanbul’un bir zamanlar dünyaya yön verdiğini ifade eden Turhan, “İstanbul, modern zamanların ortaya çıkardığı herhangi bir metropol kent değildir. İstanbul, dünyanın gidişatına yön vermiş, İslam alemine payitahtlık yapmış, İslam birliğinin ve İslam kardeşliğinin timsali olmuş bir şehirdir. İstanbul, Mekke’nin, Medine’nin ve Kudüs’ün teminatı olmuş bir beldedir. İstanbul, Endonezya’dan Fas’a İslam coğrafyasının bağımsızlığının garantörü olmuş bir merkezdir. Nitekim İstanbul’un zayıfladığı bir dönemde de tüm İslam dünyası emperyalist işgallere açılmıştır. Filistin, Bosna, Çeçenistan, Afganistan, Eritre, Moro, Arakan başta olmak üzere dünyanın birçok mazlum halkı ve ülkesi hep İstanbul’a dair bir umut beslemişlerdir. Çünkü yeryüzünde akan kanın durması, huzur ve barışın tesis edilmesi İstanbul’umuzun yeniden dünyaya yön vermesi ile mümkündür. İşte böyle bir öneme haiz İstanbul’umuzun fethinin 563. yıldönümünde düzenlediğimiz bu kutlamalar, tüm İslam alemi için yeni bir kutlu yürüyüşün ayak sesleridir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
  Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.