Akşener: 'Kesinlikle tuzaktır'

Akşener: 'Kesinlikle tuzaktır'
Samsun'un ilçelerinde temaslarda bulunan Akşener, Alaçam ilçesinde bir iş yerinin balkonundan partililere seslendi. 19 Haziran'daki kongre tarihinin, engelleri yıka yıka gelinen bir nokta olduğunu söyledi.

Eski MHP Milletvekili Meral Akşener, "19 Haziran'daki  kongre tarihi, sizin başardığınız bir tarihtir. Türkiye'de ilk defa başarılan bir  sivil harekettir. Dövüşmeden, itişmeden, ona buna yaslanmadan, güç odaklarıyla el  sıkışmadan, meydan okuya okuya, engelleri yıka yıka gelinen bir noktadır." dedi. 
 MHP'de kongre sürecinin 1 Kasım seçim sonucu sonrasında başladığını  belirten Akşener,  seçim sonucuna göre Milliyetçi Hareket Partisi'nin 2 milyonun  üstünde oy ile 40 milletvekili kaybettiğini, 5 ayda bu kadar büyük kayba uğraması  nedeniyle olağanüstü kurultay talebinin gündeme geldiğini anlattı.
 
 MHP Genel Merkezi'nin söz konusu kongreyi yapmamak için elinden geleni  yaptığını dile getiren Akşener, "Meşveret yapalım diye yola çıktık. Maalesef  istişare ortamı ortadan kalktı. 'Delegelerin imzasını alın' denildi. 548 delege  imza verdi. 306 delegemiz de 'kongreyi toplayın gelip orada 'evet' oyu vereceğim'  dedi. Yani 854 delegenin tamamı olağanüstü kurultayı istiyor. Bunları götürdük,  'hayır' denildi. Zorunlu olarak bizi mahkemeye gönderdiler. O mahkeme sürecini de  biliyorsunuz, mübarek, engelli koşu oldu." ifadelerini kullandı.
 
 "15 Mayıs, Türk demokrasi tarihine altın sayfaya yazıldı"
 
Hukukun üstünlüğü ve adaletin tesis edilmesine yönelik delegelerin  örnek bir tutum sergilediğine işaret eden Akşener, "5,5 aydır gösterdiğiniz  direnç, milletimizin gözünde Türkiye'nin durumunu gösteren bir ayna halini aldı.  15 Mayıs, Türk demokrasi tarihine altın sayfaya altın harflerle yazılmış bir not  olarak düştü. Dolayısıyla üst kurul delegelerimiz 5,5 ay içinde iki şeyi başardı.  İftiralara direnç gösterdiler. 'Paralel' denildi hepimize, hadi bana denildi,  anladık da delegeye 'paralel' denildi. 'Cemaat destekliyor' denildi. Denilmedik  şey kalmadı." değerlendirmesinde bulundu.
 
Akşener, delegelerin bütün suçlamalara direnerek 15 Mayıs sürecini de  geride bıraktığının altını çizdi. "Ülkücü hareket, milliyetçilik ve demokrasi  ikiz kardeştir" diyen Akşener, Başbuğ'un emanetine sahip çıktığını vurguladı.
 
Türkiye'de uzun zamandır oluşturulan "korku imparatorluğunun" yerle  bir edildiğini anlatan Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 "Onun için 19 Haziran'daki kongre tarihi, sizin başardığınız bir  tarihtir. Türkiye'de ilk defa başarılan bir sivil harekettir. Dövüşmeden,  itişmeden, ona buna yaslanmadan, güç odaklarıyla el sıkışmadan, meydan okuya  okuya, engelleri yıka yıka gelinen bir noktadır. Bugün gelinen noktada çağrı  heyetini hakimler, mahkeme görevlendirmiştir. Bu arkadaşlarımız bu kararı  vermemiş olsalar, kongreyi yapmamış olsalar 6 ayla 3 yıl arasında hapis cezasıyla  yargılanmak zorunda kalırlardı. Genel merkezin 8 Temmuz'daki seçimli kongresini,  kongre yapma kararı maalesef kendilerinin elinin tersiyle ittiği, 548 imzayı  kabul etmedikleri günden itibaren mahkemeye intikal ettiği için, gene tüzüğümüze  göre böyle bir kongre kararı alma hakkının bulunmamasıyla nedeniyle yapamayız."
 
"Önce tüzük değişecek, sonra seçimli kongreye gidilecek"
 
"MHP Genel Merkezi şimdi de '8 Temmuz'da kongre olacak, hadi bakalım  buyurun, öbürü gayri meşru' demektedir" ifadesini kullanan Meral Akşener, şunları  kaydetti:
 
  "Kesinlikle bu bir tuzaktır. Bu delege, bu teşkilat bu tuzağa  düşmeyecektir. Eğer o gün hukuksuz şekilde, tüzüğe ve kanuna aykırı biçimde  kongreye gidilir o kongre yapılırsa aynı kongreye davet eden insanlar eliyle  iptal ettirirler. Tekrar 6 ayımıza sebep olur. Bu nedenle 19'unda tüzük  kongresinin yapılacağını sizlerle paylaşmak isterim. Maalesef genel merkezin  eliyle bu duruma geldiğinizi sizinle paylaşmak istiyorum. Hukuken verilen görevi  yerine getiren çağrı heyetinin kararına hep beraber uyacağız. Önce sizin  katılımıyla tüzük değişecek, ondan sonra alınan kararla seçimli kongreye  gidilecek. Sayın Genel Başkan, genel merkez mensupları çağrı heyetiyle irtibat  halinde olmak üzere bir veya birkaç arkadaşımızı görevlendirebilir ve birlikte 19  Haziran'da kongre yapılabilir ama o kongreyi yapacak olan çağrı heyetidir. Başka  bir kongre tarihi mümkün değildir. Seçimli kongre, sonra sizler tarafından alınan  kararla yerine getirilecektir."

Kaynak:AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.