ABD ve Suudi Arabistan arasında ipler gerildi

ABD ve Suudi Arabistan arasında ipler gerildi
ABD'deki 11 Eylül saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları ve Amerikalı sigorta şirketleri, Suudi Arabistan ve bazı Suudi vakıflara tazminat davası açtı.

ABD Kongresi'nin geçen yıl aldığı kararın ardından, 11  Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınları ile Amerikalı sigorta  şirketleri, El Kaide'ye destek verdikleri iddiasıyla Suudi Arabistan ve bazı  Suudi vakıflarına tazminat davası açtı. 

Obama'nın vetosuna rağmen, ABD Kongresi geçen yıl Suudi  Arabistan ve yabancı şahısların 11 Eylül saldırılarından sorumlu tutulmalarının  önünü açan yasayı kabul etmişti.

Daha önce Suudi Arabistan aleyhine dava açan ancak sonuç alamayan  mağdur aileleri ve Amerikalı sigorta şirketleri, bu kararın ardından tekrar  harekete geçerek New York'ta yeniden dava açmaya başladı.

Hafta başında yaklaşık 800 mağdur adına açılan davaların ardından,  bugün de Amerikalı sigorta şirketleri Suudi Arabistan ve El Kaide'ye para  aktardıklarını iddia ettikleri bazı Suudi vakıflar aleyhine Manhattan Federal  Mahkemesi'nde tazminat davası açtı.

Ailelerin avukatları ve sigorta şirketleri Suudi Arabistan ve söz  konusu vakıfların El Kaide'ye finansal destek verdiğini iddia ederken, Suudi  Arabistan bu iddiaları reddediyor.

DAVALARIN FİNANSAL VE SİYASİ RİSKİ

Uzmanlar, söz konusu davaların ABD finansal piyasalarına ve New York  borsasına zarar verebileceğine dikkati çekiyor.

Dünyanın en büyük enerji firması olan Suudi milli petrol şirketi  Aramco'nun gelecek sene halka ilk arzının (IPO) gerçekleşeceğine işaret eden  uzmanlar, Suudi Arabistan hükümetinin Aramco'nun IPO'su için New York borsası  yerine Londra, Hong Kong ve Tokyo borsalarına yönelebileceğini vurguluyor.

Suudi Arabistan'ın halka arzından sonra firmanın piyasa değerinin 2  trilyon dolar olması beklenirken, piyasa değeri yaklaşık 740 milyar dolar olan  dünyanın en büyük şirketi Apple'ı üçe katlayacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan, ABD'nin uzun yıllardır Ortadoğu'daki yakın müttefiki Suudi  Arabistan'a karşı açılan davaların iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz  etkilemesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.