Ruslar Afrin’de 4 noktada!

Ruslar Afrin’de 4 noktada!
Rus Ordusu’nun YPG’li teröristlerin bulunduğu Afrin’de 4 noktada konuşlandığı ortaya çıktı.

Terör örgü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin bulunduğu Türkiye sınırındaki Afrin’e ateşkesi gözlemek için gittiğini söyleyen Rus Ordusu’nun bölgede 4 noktaya konuşlandığı ortaya çıktı. Bölgeye silah ve mühimmat indiren Rus helikopterlerinin Türkiye sınırına yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Raju’ya sık sık iniş kalkış yaptığı bildirildi.

ÜSSÜ ORTAK KULLANIYORLAR

Rus Ordusu, Afrin’de ilk olarak Kafr Janneh’e yerleşti. Bölgede YPG’ye ait olan üs Rus askerleri ve YPG militanları tarafından ortak kullanılıyor. Kuzeyi kayalık dağlar ile örülü olan Kafr Janneh, askerlerce karşı saldırılar için oldukça güvenli bir alan olarak niteleniyor. Kafr Janneh, TSK destekli ÖSO birliklerinin hakim olduğu Azez’e yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunuyor.

ruslar_afrinde_4_noktada_1490676680_9283.jpg

SINIR BÖLGELERİNE YERLEŞTİLER

Afrin’in güneyinde Reyhanlı ile sınır olan Dayr Ballut, Rus askerlerinin bölgede konuşlandığı ikinci nokta oldu. Reyhanlı ile sınır olan bölgeden YPG’liler açtıkları ateşle bir Türk askerini şehit etti. Türk Ordusu şehit askeri için top atışlarıyla karşılık verince Rus askerleri YPG’ye destek olarak bölgeye geldi. Rus askerlerinin konuşlandığı bir diğer bölge ise Gazzaviye oldu. Afrin’in güneyinde yer alan bölge ÖSO unsurları, Nusra Cephesi ve diğer grupların hakim olduğu İdlib’in sınır çizgisine yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunuyor.

RUS HELİKOPTERLERİ İNİYOR

Rus askerlerinin konuşlandığı bir diğer bölge ise Hatay’ın Hassa ilçesinin karşısında bulunan Raju oldu. Türkiye sınırına yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan YPG kontrolündeki Raju’yu hem Esed rejimine hem de Rus Ordusu silah ve mühimmat indirme noktası olarak kullanıyor. Suriye’nin kuzey batısında bulunan ve Rus Ordusu tarafından Suriye ile anlaşılarak kalıcı hale getirilen Himeymim Hava Üssü’ne kuş uçuşu 155 km uzaklıkta olan Raju’ya sık sık Rus helikopterlerinin iniş kalkış yaptığı bildiriliyor. Afrin’deki üst düzey YPG’lilerin Rusya’nın Hmeymim üssündeki toplantılara gidiş-gelişleri için iniş kalkışa müsait bölgenin kullanıldığı belirtiliyor.

APACHE BEKLİYORLAR

Al Monitor’da yayınlanan Fehim Taştekin imzalı yazıya göre Ruslar ile YPG 19 Mart’ta Hmeymim Üssü’nde yapılan toplantıda Rusya’nın Afrin’de bir merkez kurması için anlaştı. YPG’lilerin iddiasına göre ABD, Ruslarla ortaklığa ses çıkarmıyor. Rusya ile sağlanan mutabakattan sonra YPG’ye Amerikan askeri yardımları kesilmedi. ABD, Rakka operasyonu kapsamında zırhlı araçların yanı sıra ağır silahlar ve helikopter sevk etti. Kürtler Apache helikopterleri de bekliyor.  

Vatan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum