Tek başına tüm operasyonların seyrini değiştirdi

Tek başına tüm operasyonların seyrini değiştirdi
KaleBaykar İş Ortaklığı tarafından yerli olarak üretilen insansız hava aracı Bayraktar TB2, envantere girmesiyle beraber tüm operasyonların seyrini değiştirdi.

2015 yılında TSK'nın envanterine giren Bayraktar TB2 İHA, terörle mücadelede Mehmetçiğin elini hızlandırarak terör örgütlerine ağır darbeler vurulmasını sağladı. İlk önce silahsız olarak keşif ve gözetleme amacıyla kullanılan Bayraktar TB2, kısa sürede ROKETSAN tarafından üretilen füzelerle silahlandırılarak Eylül 2016'da silahlı olarak ilk operasyonuna katıldı ve terörle mücadelede yeni bir sayfa açılmasını sağladı.

GÖRDÜĞÜ ANDA ETKİSİZ HALE GETİRİYOR

TSK'nın İHA'ya sahip olmadığı dönemde anlık istihbarat olmadığı için teröristleri takip ve tespit etmek günlerce sürüyordu. Bunun önüne geçmek isteyen Türkiye 2008 yılında ABD'den İHA satın almak istemişti ancak ABD 7yıl bekletmesine rağmen İHA satışı için ABD Kongresi’nden onay çıkmamıştı.Bayraktar TB2 ile beraber Mehmetçik anlık keşif ve gözetleme yapabildiği gibi teröristleri gördüğü anda etkisiz hale getirebiliyor.

24 SAAT ARALIKSIZ GÖZETLEME

Hem yurtiçi hemde yurtdışı operasyonlarda görev alan yerli insansız hava araçları Tunceli'de de 24 saat kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti yürütüyor. Tunceli Valisi Osman Kaymak, “Bölgemizde silahlı İHA'lar göreve başladı. Şu an Tunceli semalarında onlar geziyorlar. Teröristleri gördüğü anda hiç uçak çağırmadan anında bombayı başlarına indirecek. 2016-2017 yılı itibarıyla bölgemizde etkisiz hale getirdiğimiz terörist sayısı yaralılarla 150'yi buldu" dedi.

YENİ SERİ BAYRAKTAR TB2'LER TESLİM EDİLDİ

Ekim 2017'de teslim edilmesi planlanan BayraktarTB2 İHA'lar yeni serileri TSK'ya beklenenden erken teslim edildi ve göreve başladılar.

DÜNYA HAYRANLIKLA İZLİYOR

Bayraktar TB2, düşük maliyeti, atış isabeti ve kırdığı uçuş ve irtifa rekorlarıyla dünyanın hayranlık takip ettiği bir sistem haline geldi. 2010 yılında İsrail'e 250 milyon dolar ödenerek 10 adet Heron alınmıştı. Maliyeti tartışma konusu haline getirilen Bayraktar TB2’den tam 12 adeti İsrail’e ödenen rakamın 5’te 1’ine TSK envanterine girdi. Türkiye, ABD, Çin, İsrail ve İran’ın ardından kendi silahlı İHA’sını üreten 5’inci ülke oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.