O ülkeden Akıncı'ya silah taşımışlar!

O ülkeden Akıncı'ya silah taşımışlar!
FETÖ’cü darbe girişiminde rol alan cuntacıların 5 Temmuz günü görevlendirmeyle ABD’ye giderek, mühimmat aldıkları ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin merkez üssü Akıncı Hava Üssü’nde yaşananlara ilişkin hazırlanan iddianamede, çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. İddianameye giren bilgilere göre, FETÖ’cü kalkışma sırasında Ankara’daki Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu Komutanlığı (MEBS), İnsani Yardım Tugayı gibi birçok birlikten Akıncı Üssü’ne personel takviyesi yapıldı.

BAŞÇAVUŞ HER ŞEYİ ANLATTI

Cuntacıların 15 Temmuz öncesi görevlendirmeyle gittikleri ABD’den mühimmat getirdikleri ve darbe girişiminin yönetim merkezi olan Akıncı Üssü’ne teslim ettikleri ortaya çıktı. Mühimmatların Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üst Komutanlığı’ndan havalanan A400M tipi kargo uçağıyla getirildiği anlaşıldı. 15 Temmuz darbe girişimi faaliyetleri kapsamında Şırnak, Denizli ve Hatay’dan Ankara’ya komando taşımak için havalanan kargo uçaklarında görevli olan ve iddianamenin Kayseri şüphelileri arasında yer alan Astsubay Başçavuş Sinan Sarı ifadesinde, ABD’den mühimmat getirdiklerini anlattı.

5 TEMMUZ’DA GİTTİLER

Kayseri 221. Filo Komutanlığın’da yükleme teknisyeni olarak görev yapan Sarı, yurtdışı görevine 5 kişi katıldıklarını ve 5 Temmuz 2016 tarihinde görevli olarak ABD'ye gittiklerini belirterek, “Mc Guıre meydanına gittim, 8 ya da 9 Temmuz’da geri dönüş buradan çıktık. Türkiye’ye dönüş yolu üzerinde uçak motor arızası yaptı. Biz de mecburi olarak Kanada Gander hava meydanına iniş yaptık. Burada uçağın arızasını gidermek için gelen ekibi bekledik, onların geldiği uçağı alarak Türkiye’ye dönmek için hareket ettik. Yakıt ikmali için İngiltere’ye iniş yaptık. Daha sonra ABD’den aldığımız mühimmat ve malzemeleri indirmek için Akıncı’ya iniş yaptık. Malzemeleri teslim ettik sonra bağlı bulunduğumuz hava üssüne döndük” dedi.

YALANCI YÜZBAŞI!

ABD’ye giden ekibin içerisinde yer alan uçak komutanı Yüzbaşı Yasin Çetin’in ifadesinde mühimmat getirdiklerinden bahsetmemesi dikkat çekti. Darbe girişiminden haberinin olmadığını iddia eden Çetin, “14 Temmuz'da görev için Kanada ülkesinden geldim. Bağlı bulunduğum birliğimde bulunurken hafta sonu yoğun görevler olacağı arkadaşlar arasında konuşuluyordu. Ben de bu esnada ‘Yeni görevden geldik, keşke bize görev yazmasalar’ şeklinde serzenişte bulundum” dedi. Çetin, darbe girişimi sırasında Kayseri’den havalanan ve Ankara semalarında “gözcülük” yapan GÖREN uçağında görevliydi.

MÜHİMMATI YETİŞTİRME GAYRETİ

ABD’ye giden ekibin uçak arızası nedeniyle 4 gün Kanada’da kaldığı belirlendi. Uçak arızanın giderilememesi üzerine ise A400M tipi uçakta bulunan mühimmat ve teçhizat ekstra bir maliyete neden olmasına rağmen yardım için giden ekibinin uçağına aktarıldı. Akıncı iddianamesinin şüphelileri arasında yer alan isimlerin 14 Temmuz öncesi mühimmatı Akıncı’ya indirme çabası ise dikkat çekti.

YENİŞAFAK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.