ABD'li komutandan çarpıcı Türkiye açıklaması!

ABD'li komutandan çarpıcı Türkiye açıklaması!
ABD Savunma Bakanlığına bağlı Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Orgeneral Michael Nagata'dan Türkiye ile ilgili kritik açıklama geldi.

Nagata, Türkiye'nin DEAŞ'ı sınırlarından uzaklaştırmak ve temizlemek için Suriye'de bir dizi operasyon yaptığını belirterek " Bu operasyonların doğal sonucu olarak yabancı savaşçıların Türkiye sınırını geçmesi oldukça zorlaştı" dedi. 
 
Orgeneral Nagata, Washington merkezli Uluslarası Stratejik Etütler Merkezinde (CSIS) yabancı savaşçılarla mücadele üzerine düzenlenen bir panelde konuştu.
 
"OLDUKÇA ÖFKELİLER"

Türkiye’ye çok sık ziyarette bulunduğunu ve hem askeri hem de siyasi yetkililerle görüşmeler yaptığını ifade eden Nagata, “Rahatlıkla şunu ifade  edebilirim ki Türkler, DEAŞ’ın son birkaç yıldır değişik şekillerde yaptığı saldırılar sonucunda Türkiye’de çok can kaybı olması sebebiyle DEAŞ’a karşı oldukça öfkeliler.” dedi.
 
Türkiye’yi ilk kez Özel Kuvvetler Komutanı olarak 2014’te ziyaret  ettiğini ve o zamanlar DEAŞ’ın Türkiye’de kanlı eylemler yapmaya başladığını ifade eden ABD’li general, Türkiye’nin DEAŞ terörizmi konusundaki endişesine ilk  kez net olarak o zaman şahit olduğunu vurguladı.
 
TÜRKİYE YABANCI TERÖRİSTLERE SINIRI KAPATTI
 
Nagata, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Sonraki aylarda da gördüğümüz üzere sadece Türkiye, sınırlılarını  geçmek üzere olan potansiyel yabancı teröristlere aman vermemeye başladı. Ayrıca  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), DEAŞ’ı kendi sınırlarından uzaklaştırmak ve  yüzlerce kilometre karelik alanı DEAŞ’tan temizlemek üzere Suriye sınırını geçti  ve bir dizi operasyon yaptı. Bu operasyonların doğal sonucu olarak yabancı savaşçıların Türkiye sınırını geçmesi oldukça  zorlaştı. Bunu ilk elden gördüm.”
 
Yabancı savaşçı akışını tamamen durdurmanın mümkün olmadığını ifade  eden Nagata, özellikle de Türkiye’nin güney sınırının birçok nedenden dolayı  karmaşık bir sınır olduğunu ve orada terörist akışını mutlak olarak durdurmanın  neredeyse imkansız olduğunu söyledi.
 
ABD'li komutan, “Türkiye, yabancı teröristlerin sınırlarını geçmesini  engellemek konusunda devasa bir ciddiyet sergiliyor. Bununla birlikte oldukça  karmaşık bir iş ve tabii ki mükemmel değil. Yabancı terör savaşçılarının hala bir  yol bulup Türkiye sınırını geçebildiklerini biliyoruz, ancak şimdi eskiden  olduğunda çok daha zor. Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırıyla ilgili bir tarih  sorunu da söz konusu, bu da konuyu biraz daha zor hale getiriyor.” şeklinde  konuştu.
 
70 BİN DEAŞ MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ 

Suriye ve Irak’ta DEAŞ saflarına katılmış toplam 40 bin civarında  yabancı savaşçı olduğunu ifade eden Nagata, halihazırda kaç yabancı savaşçının  bulunduğunu ve söz konusu toplam rakamın ne kadarını öldürdüklerine dair  ellerinde yeterince bilgi olmadığını söyledi.
 
Öldürülen DEAŞ savaşçılarının sayısı ile ilgili olarak Nagata şunları  söyledi:
 
“Birkaç ay önce koalisyon, Irak ve Suriye’de 60 binden fazla DEAŞ  savaşçısını öldürdüğünü açıkladı. Bu rakam şu anda 70 bini geçmiş durumda. Devasa  bir rakam ancak bunların kaçının yabancı savaşçı, kaçının Irak ve Suriye’de doğup  büyümüş savaşçılar olduğu konusundaki bilgimiz oldukça sınırlı.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.