'Türkiye izin vermiyor, Irak Ordusu giremiyor'

'Türkiye izin vermiyor, Irak Ordusu giremiyor'
Rus medyasına konuşan Iraklı askeri uzaman Ahmed El Şerifi, Irak Ordusu'nun Telafer ve Havice'ye girmesine Türkiye tarafından izin verilmediğini öne sürdü.

Iraklı askeri uzman Ahmed El Şerifi, Musul operasyonunun başarısızlığını ABD'nin Irak'a modern silahlar vermemesine bağladı.

Rus medyasından Sputnik'e konuşan Şerifi, ABD'nin DAEŞ'i birçok ülkenin siyasetçisine baskı oluşturmak için kullandığını vurguladı.

"TÜRKİYE, IRAK ORDUSU'NUN TELAFER VEHAVİCE'YE GİRMESİNE İZİN VERMİYOR"

Ahmed El Şerifi ayrıca, Türkiye'nin Irak'taki karmaşık durumdan faydalanmak istediğini, Irak ordusunun Telafer ve Havice bölgelerine girmesine izin vermediğini öne sürdü.

"ABD'NİN TÜRKİYE'YE HİÇBİR ZAMAN KARŞI ÇIKMAYACAĞI ANLAŞILMALI"

Iraklı askeri uzman, Irak hükümetinin teröristlerle savaşın üzerine yoğunlaştığını ve bu nedenle de komşularıyla ilişkileri netleştirmeye imkan bulamadığını söyledi. El Şerifi, ABD'nin stratejik ortağı olarak gördüğü Türkiye'ye hiçbir zaman karşı çıkmayacağının da anlaşılması gerektiğinin altını çizdi.

BÖLGEDE TÜRKMENLER VE SÜNNİ ARAPLAR VAR

El Şerifi'nin sözünü ettiği Telafer ve Havice'de; yoğun olarak Türkmenler ve Sünni Araplar yaşıyor. Irak Ordusu ise Musul operasyonunu Peşmerge ve şii Haşdi Şabi ile birlikte sürdürüyor.

MEZHEP ÇATIŞMASI VE ETNİK KATLİAM RİSKİNE TÜRKİYE KARŞI ÇIKIYOR

Haşdi Şabi'nin bölgedeki mezhep çatışmasını körüklemek amacıyla faaliyetler yürüttüğü ve sünni müslümanlara işkence yaptığı biliniyor ve Türkiye bu duruma sert tepki gösteriyor.

Sputnik

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.