Gazze’de abluka “sıkılaştı”

Gazze’de abluka “sıkılaştı”
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, Filistin ve Gazze’deki insani durumu ele alan “Filistin’de İnsani Durum Raporu”nu açıkladı.

 Oruç, “İşgalci İsrail yoğun bir şekilde ablukayı sıkılaştırdı. Bütün Gazze halkını hep birlikte cezalandırıyor” diye konuştu.

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Gazze Destek Derneği, Filistin ve Gazze’deki insani duruma yönelik hazırladıkları iki ayrı raporu İHH’nın Fatih’teki genel merkezinde düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuna paylaştı. Basın toplantısına, İHH adına Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, Gazze ile Gazze Destek Derneği adına Genel Müdür AbdalmajedAlaloul katıldı.  İHH’nın hazırladığı “Filistin’de İnsani Durum Raporu’ hakkında açıklamalarda bulunan Hüseyin Oruç, Filistin ve Gazze’deki ambargonun onbirinci, Mavi Marmara saldırısının ise yedinci yılında bulunduklarını hatırlatarak, Gazze’de insanlık dramının en üst seviyede olduğunu söyledi. Gazze’ye yönelik 2008, 2012 ve 2014’te üç büyük saldırının yaşandığının altını çizen Oruç, “Bu saldırılar sonrası 4 bine yakın kardeşimizi kaybettik. 58 - 60 bin ev tamamen yıkıldı ya da kullanılamaz hale geldi. Gazze altyapısı tamamen yıkıldı” diye konuştu.

 “İŞSİZLİK 43,2’E YÜKSELDİ”

Hüseyin Oruç, saldırılar sonrası Gazze’nin ekonomisinin tamamen silindiğini kaydetti. Oruç, “Gazze’nin küçük de olsa işletmeleri, atölyeleri vardı; 5 bin 800 işletme direk hedef alındı. Bu sürede işsizlik oranı yüzde 43,2’ye yükseldi. Yoksulluk oranı yüzde 72 oldu. Gazze’de yaşayan 2 milyon insanın, ki bunların 1,3 milyonu mültecilerden oluşuyor. Bunların hayatı uluslararası yardım kuruluşlarının yardımlarına bağlı. Bu yardımların ülkeye girişleriyle ilgili çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor” dedi.  

GAZZE HALKINI HEP BİRLİKTE CEZALANDIRIYOR

Gazze’nin rehabilitesi için 2014’te Kahire’de  uluslararası bir toplantıdan  yapıldığından bahseden Hüseyin Oruç,  bu toplantılarda uluslararası kamuoyunun yıkılan Gazze’nin tekrar ayağa kaldırılacağının sözünü verdiğini hatırlattı. Oruç, şunları söyledi: “Katılan ülkeler 5,4 milyar dolar vaat etmişlerdi. Geçen 3 yılda bu paradan 300 milyon doları Gazze’de kullanılabildi. Gazze’nin yıkılan alt  yapısının hiçbir kısmı yapılamadı. Gazze şimdi çok büyük bir felaketle karşı  karşıya. İşgalci İsrail yoğun bir şekilde ablukayı sıkılaştırdı. Bütün Gazze halkını hep birlikte cezalandırıyor. Bütün uluslararası hukuka ve baskılara rağmen İsrail istediği gibi Gazze’yi kontrol altında tutmaya, çocuklarımızı öldürmeye devam ediyor. Yaşanan bu sıkıntılar sonrasında insanlar çok yoğun bir şekilde ilaç, temiz su, yakıt ve gıda ile ilgili büyük problemlerle karşı karşıya. Bugün biz İHH ve Gazze Destek Derneği olarak birlikte tekrar dünyaya Gazze’deki problemlerin gün geçtikçe büyüyerek devam ettiğini hatırlatmak istedik.” 

SU KİRLİLİĞİ ARTTI

Hüseyin Oruç’un ardından Gazze Destek Derneği tarafından hazırlanan “2016 yılı Gazze Şeridi İnsani Durumu Yıllık Raporu”, AbdalmajedAlaloul tarafından okundu. Raporda, Gazze’de su kirliliği oranının yüzde 95’e ulaştığı, elektrik kesintilerinin de günde 12 ila 24 saat arasında değiştiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.