"Bu hurma ile oruç açmayın"

"Bu hurma ile oruç açmayın"
Mahihaber adlı bir internet haber sitesi, piyasada "Kudüs hurması" adıyla satılan hurmanın İsrail malı olduğunu iddia ederek "Kudüs hurması ile oruç açmayın" uyarısında bulundu. İşte o haber:

Müslümanların İsraile kaynak sağlayacak olan bu hurmaları satın almamaları önerildi.Son yıllarda Türkiye’de “Kudüs hurması” adıyla iri taneli İsrail hurmalarının Ramazan ayının gelmesiyle birlikte tezgahlara gireceği belirten uzmanlar, Müslümanların İsraile kaynak sağlayacak olan bu hurmaları satın almamaları önerildi.

Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer, “Kudüs hurması” şeklinde bir hurma türü bulunmadığını kaydederek, bu adla satılan ürünler genetik müdahaleye maruz kalmış İsrail hurmaları olduğunu bildirdi. Özer; “‘Kudüs hurması’ adlı yalana verilen her kuruş, Gazze’ye sıkışan kurşundur. Müslümanları akıllarını başlarına almaya çağırıyorum” dedi.

Son yıllarda Türkiye’de “Kudüs hurması” adıyla iri taneli İsrail hurmalarının pazarlandığını aktaran Özer, “Orijinal ambalajları incelediğinizde de ürünün Kudüs’le alakasının olmadığını, bilakis Telaviv ürünü olduğunu görürsünüz. Literatürde “Kudüs hurması” adlı bir tür yok. Kudüs hurması adıyla satılan hurma “medjoul” isimli hurma türünün genetik yapısıyla oynanmış halidir. İsrail’in genetik yapısıyla oynanmış hurmasının Kudüs Hurması adıyla pazarlanması, Müslümanların aldatılmasına yönelik bir pazarlama oyunudur. Bu aslında hem bir İsrail oyunu, hem de ahlaki sınır tanımayan sözde dindar bir yapının, Müslüman toplumun duygularını sömürmesidir” diye konuştu.

“Medjoul” hurmasının orijinali ile genetik yapısı değiştirilmiş sözde Kudüs hurmasını yan yana getirdiğimizde bile hiçbir benzerliğin kalmadığının çıplak gözle bile rahatlıkla görülebileceğini dile getiren Gıda Hareketi Başkanı yazar Kemal Özer,  İsrail’de yetişen “Dehri” adlı hurmanın da Güney Afrika menşeli imiş gibi etiketlenerek piyasaya sürüldüğünü belirtti.

“Kudüs Hurması” sahte adıyla pazarlanan tür ile ve “Dehri” türünün tüketilmesi Filistin ve Kudüs davalarına ihanet olduğunu belirten Özer; “Bunların alınıp birde iftar edilmesinin önceki gün Filistin’de linç edilen Muhammed Ebu Hüdayr’ların katillerini teşvik etmek anlamına gelir” dedi.

Piyasada mısır glikozuna batırılarak tadı artırılıp satılan hurmalar da olduğunu kaydeden Özer, bu tür ucuz ve sağlıksız hurmalara itibar etmemelerini tavsiye etti.

Organik sertifikalı bir hurmayı analiz ettirdiklerini ve analizin sonucunda tarımsal kimyasala rastlandığını kaydeden Özer, “Organik sertifikalı üründe dahi bu çıkmışsa diğerlerinde daha da dikkatli olmak gerekir. Pestisit içermediğine dair güncel belge sunabilen hurmaların özellikle Ramazan’da olmak üzere devamlı olarak yenilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

İsrail Tel Aviv’de faaliyet gösteren Hadiklaim İsrail Hurma Üretim Kooperatifi, işgal ettiği Kudüs’ün topraklarında hurma yetiştiriyor. Siyonist firma, ürettiği hurmaları dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ederek Müslümanlara yedirmeye çalışıyor.

Geçen yıllarda Türkiye’deki duyarlı vatandaşlar, İsrail’den hurma gelmesi üzerine boykot kampanyası başlattığından dolayı İsrailli firma bu konuda sinsice bir oyuna başvuruyor.

Hadiklaim firması, TABA Gıda firması ile distribütör olarak anlaşarak Türkiye pazarına ürünlerini sokuyor. TABA, 729 olan İsrail´in barkodunu kullanmak yerine bu ülkeden ithal ettiği hurmaları Türkiye´nin 869 nolu barkoduyla kullanıyor.

SİYONİST FİRMA ‘İSRAİL’İN ADINI HİÇ KULLANMIYOR

Boykotun önüne geçmek isteyen Siyonist firma, ürün etiketinde de ayrıca “İsrail” kelimesini hiç kullanmıyor. “Hadiklaim İsrail Hurma Üretim Kooperatifi” diye ismi yazılan firma, etikette üretim firması olarak sadece, “Hadiklaim” ismini kullanarak kendini kamufle ediyor. Bu firmanın İsrail´de olduğuna dair hiçbir bilgiye de ambalajında yer vermiyor.

BOYKOTA UĞRAMAMAK İÇİN KUDÜS HURMASI ADIYLA SATILIYOR

İsrail firmasının, ambalajlarında “İsrail” kelimesini hiç geçirmediği gibi, “Kudüs Hurması” ismini de kullanarak Müslümanların ürettiği hurmaymış gibi göstermeye çalışması dikkat çekiyor. Ramazan ayının yaklaşmasıyla Türkiye´de birçok yere hurma sevkıyatı yapılırken, İstanbul Mısır Çarşısı´nda ise özellikle yoğun bir şekilde İsrail hurması satılıyor.

ÖZER: BU HURMANIN TÜKETİLMEMESİ GEREKİYOR

Sağlık ve Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer, İsrail´in hurmaları, “İsrail Hurması” adıyla satarsa kimsenin almayacağını, bu yüzden milleti kandırarak, “Kudüs Hurması” adıyla sattığını söyledi. İsrail´in hurmalarının genetiği ile de oynandığını kaydeden Özer, “İsrail´in hurmaları GDO´lu bir hurmadır. Etli olması ve büyük olması için genetiği ile oynanmış, özel yapılmış bir hurmadır” dedi. Özer, İsrail hurması yerine Medine hurmaları ve Tunus hurmasının tüketilmesi gerektiğini kaydetti.

İŞGAL EDİLEN TOPRAKLARDA YETİŞEN HURMALARDAN YİYEREK İŞGALE ORTAK OLMA!

Mavi Marmara Gönüllüleri yaptığı yazılı açıklamada, İsrail´in ürettiği hurmalarla Müslümanların oruçlarını açmamalarını istedi. “İşgal edilen topraklarda yetişen hurmalardan yiyerek işgale ortak olma!” denilen açıklamada, İsrail´in hurmalarının Medjoul Hurma, Kudüs Hurması isminde satıldığı ve bu hurmaları Agrexo, Carmel, Jordan Plains (Jordan Valley), Jordan River, Hadiklaim, King Solomon gibi firmaların sattığı söylendi.

İsrail hurması nasıl anlaşılır?

Hurma satıcısına hissettirmeden ‘İsrail hurması iyi olurmuş var mı? diye sorarak satıcıdan bilgi alınabildiği gibi

– Hurma paketlerde İsrail ya da Batı Yakası yazar.

– Paket barkodları 729 ile başlar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.